18. týden těhotenství

Co se děje s maminkou?

Ženy, které jsou již těhotné podruhé (popř. potřetí a více) mohou v tomto týdnu pocítit první pohyby svého miminka. Pokud jste těhotná poprvé, budete si muset ještě asi 2 týdny počkat.

Začínáte rovněž rychleji než doposud přibírat na váze, od tohoto období budete přibírat asi 0,5 kg týdně. Je tedy vhodné pravidelně cvičením posilovat páteř – předejdete tak nepříjemným obtížím. Nejjednodušším způsobem je navyknout si na správné držení těla!

Nezapomínejte též na vhodné obutí, boty na vysokém podpatku vyměňte co nejdříve za pohodlné boty na nízkém podpatku. Nejsou však vhodné ani boty zcela bez podpatku, u některých žen může dojít k propadání klenby nohy, a tím k velkým bolestem. Správnému obutí věnujte zvýšenou pozornost.

Přírůstek na váze v těhotenství

Je velmi individuální. Udává se průměrně asi 12 kg. Z toho připadá jen asi 3 až 4 kg na miminko, zbytek tvoří placenta, plodová voda, plodové obaly, zvýšený objem krve a celkový objem vody v těle, zvětšené prsy a zvětšená děloha.

Některé ženy přiberou v těhotenství i 20 a více kilogramů, a přesto nemusí mít problémy dostat se po porodu na svou původní váhu (či dokonce nižší).

Nijak se přírůstkem na váze nestresujte, jezte pestře a zdravě (hladovění rozhodně není na místě) a udržujte přiměřenou fyzickou aktivitu. Pokud přibíráte více, omezte mlsání a pití slazených nápojů, nepřejídejte se! Tvrzení, že musíte jíst za dva, není pravdivé.

Těhotenství a sport

Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Naopak ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, by měly nejdříve konzultovat své záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.

Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu, se doporučuje začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.

Jak roste miminko?

Miminko rychle roste a velmi aktivně se pohybuje, neboť má v děloze nyní ještě dostatek místa. Na ultrazvuku jsou pohyby dobře vidět, prvorodičky je však většinou ještě necítí. Kůže plodu je velmi tenká, pokrytá lanugem, chybí tuková vrstva.

Veliký vývoj prodělává mozek, tvoří se mozková kůra.

Na končetinách jsou vytvořeny klouby, postupně se vyvíjí pevné kosti. S tím souvisí i tvorba sluchových kůstek (ve středním uchu), které začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha – miminko začíná slyšet. Vnímá zvuk srdečních ozev matky, její hlas, hudbu… Hlasitého zvuku se může leknout. Nebojte se si s miminkem povídat nebo mu zpívat!

Plod měří od temene k zadečku asi 12 – 14 cm, váží přibližně 150 g.

Více si o průběhu celého těhotenství můžete přečíst na Babyonline.cz.

Za finální korekturu před zveřejněním v Těhotníčku.cz děkujeme MUDr. Romaně Gerychové. Ilustrace: MUDr. Petra Kubáčková.

Více o těhotenství najdete na: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi
Více o vývoji miminka najete na: http://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka

Tým lékařů Babyonline.cz| 24.6.2011 v 14:49 VSTUP DO DISKUZE K TOMUTO OBDOBÍ
17. týden těhotenství 19. týden těhotenství

Nové články
 • Jak se připravit na normální porod

  Jelikož jsme na těhotníčku a všechny těhulky jednou čeká porod, tak si neodpustím dát sem odkaz na video, které mě totálně nadchlo... https://www.youtube.com/watch?v=f6ZCuvtizBQ Je tam více videí a myslím, že by mohly být taky přínosné, ale ještě jsem je neviděla... ... »

  spinisek | 14.06.2015 21:58:56

 • Nový svět

  Nový svět  To, že miluju focení a že už je dešlí dobu mojím velkým koníčkem, tak o tom žádná, nicméně teď jsem se zamilovala do focení miminek - tedy newborn focení. A jelikož jsem žena podnikavá :oD, tak už mám i živnostenský list (tedy manžel má a já jsem jeho zaměstnanec - takového šéfa bych Vám nepřála, ani žádné prémie mi nechce dát :oD) a mohu se veřejně své zálibě věnovat. Za poslední tři měsíce mám na svém "triku" 16 jak já říkám mimifocení. Samozřejmě fotím i větší děti, rodiny, těhulky, nebo celé rodiny, nicméně moje srdcovka jsou právě miminka. Já se nad nima vždycky tak rozplývám. Jsou tak krásný a voňavý a dost často si říkám, téda, že by dotřetice ta Kačenka??!! Ale pak přijdu domů, jsem tam pět minut a co dokáží provést ty moji dva raubíři za tu dobu, jsem hodně rychle vyléčená!! Takže mi opravdu nezbývá nic jiného, než se nad těma prckama aspoň rozplývat!! Dost často, když přijdu za miminkem (fotím ty malé broučínky u nich doma, aby s tím neměly maminky práci, protože je mi naprosto jasné, jak to asi v každé rodině po narození miminka vypadá :oD), tak se musím smát a v těch maminkách (hlavně prvorodičkách) poznávám sebe a svoji dřívější nezkušenost. Určitě si na ty okamžiky taky vzpomenete - jak uchopit miminko (vždyť se může rozbít), proč pláče (vždyť je přebalené, napapané, v teplém a milovaném obětí), co proboha dělat, když ho očividně bolí bříško (jo, to je věda :oD) atd atd atd.  Je toho vážně hodně a já jsem ráda, že občas můžu těm maminkám i poradit, pomoci, doporučit, protože tím vším jsem si i já prošla a taky jsem hledala jakoukoli radu, informaci, pomoc, která by ulehčila život těch našich drobečků!!!   Od některých maminek mám dovolení uveřejnit mimísky .... tak i sem vložím nějakou fotečku, fotečky, které mě opravdu berou u srdíčka!!!   Fotek je mnoho a mnoho, hodně špatně se mi vybírá :o) a taky to nahrávání není úplně nejideálnější, ale tak jako seznámení s tvrobou by to mohlo stačit ne??!! Ale jsou to zlatíčka, že :o) ... »

  Buik | 11.06.2015 07:25:36

 • Naše česko-německé brebentidlo

    Sofča už nějakou dobu brebtá, ale co se přehouply dva roky, vzalo její mluvení nový rozměr. Chytá slovíčka, jak včely na med. Doplňuje básničky, zpívá se mnou. Nejoblíbenější písnička je „Bílá paní“ alias Na Okoř je cesta.. Uvažuju, že si přivezu kytaru, zmozolovatím si opět prsty o struny a začnu obšťastňovat sousedy :-). Vanesska taky ráda poslouchá písničky, takže jsou spokojení všichni. Sophinka zatím moc nerozlišuje mezi Češtinou a Němčinou. Tuhle mi jí bylo líto, když na hřišti naháněla děti se slovy „ahoj, houpy, hrát“ a nikdo nereagoval. Tak jsme ahoj přehodily na Hallo a hned to bylo lepší. Ale „špílen, šaukeln a růčen“ – vyslovováno, to nám přes pusinku nejde.. A na „hrát, houpy a klouzi“ děti neslyší. Ale jsou slova, která se lépe vyslovují v Němčině a tam mají zase problém česká babičky a tetičky. Sophinka vysvětluje a česká strana netuší. Ovšem musím babičky pochválit, že se rychle učí naše německé obraty. Ona jedna babička chvíli pracuje v německé firmě, takže musí rozprávět i kvůli práci. A ta druhá se prostě za pochodu učí. Zatím jde o pár slov, tak to zvládá :-D Moc pěkně jde Sofče prosím a děkuji. Tedy německy. Česky to z ní člověk nedostane a ani ručičkama poprosit za boha nechce, ale v Němčině vede věta „Hallo, bitte. Komm!“ – Ahoj, prosím. Pojď! Na to děti na hřišti i slyší. A jelikož rodiče často používají „danke“, tak se i toto slůvko poměrně rychle uchytilo v Sophinčině slovníku. Dneska jsem jí slyšela říct první větu. „Doktor pích, bonbonky dostala. Vaný pích, bonbonky ne.“ Včera jsme řešily, že když byla naposledy na očkování, tak dostala bonbonky. Ptala se mě, zda Vanesska taky dostane bonbonky, až bude mít pích. Tak jsem jí vysvětlila, že Vanynka je na bonbonky ještě malá a zatím po pích žádné bonbonky nedostane. Co mě udivuje, je, jak už umí rozlišovat mezi já, ty, moje, tvoje. Měla jsem pocit, že „jáství“ a osobnost umí pochopit až děti kolem tří let. Každopádně, co mě fakt pobavilo.. Máme ruční mlýnek na kávu a meleme si čerstvou. Dost u nás proto frčí básnička „Meleme, meleme kávu…“ Já dala včera Sophinku po obědě spát a melu si svůj odpolední  doping. Najednou slyším, jak se otevřou dveře v pokojíčku. Čekám, co z toho bude a ono „meleme, meleme kávu. Bábu.“ Zavřela a chrněla dál. Je to s těma dětma sranda. A Vanynka? Ta houká, brouká, bublá a vydává bezpočet jiných roztodivných nepojmenovatelných zvuků. Taky to bude správně ukecaná ženská :-). ... »

  spinisek | 09.06.2015 13:40:30

 • Můj vysněný porod

  Plánovala jsem, že napíšu dřív, ale po třech týdnech jsem se k sepsání dostala až teď. Píšu sem od začátku těhotenství se Sárou, psala jsem celé těhotenství se Sofinkou a jsem šťastná, že to můžu zakončit něčím, čeho jsem se děsila 9 měsíců a dopadlo to naprosto dokonale.Prakticky celé těhotenství jsem měla pořád nějaký potíže, nejdřív nevolnosti, pak bolesti všeho možnýho, ke konci migrény, který nepolevily bohužel ani teď, nicméně ten porod, to byla satisfakce za všechnho. Ale postupně.. Je 14.5. a já mám kontrolní ultrazvuk kvůli měření miminka a jizvy po předešlém císařském řezu. Vše dopadá výborně, jen plodové vody je prý hodně a trošku se diví, že se na to nepřišlo dřív. Je mi vysvětleno, že i proto cítím pohyby miminka tak bolestivě, protože bříško je hodně napnuté a Sofinka je tam jak v bazénku, má spoustu místa:) Jizva je v pořádku, miminko taky, jen váhový odhad mi vyráží dech - 3600g. Uff, pěknej cvalda :) Celý den přemýšlím, jestli druhý den v indikační poradně zvolím sekci nebo zkusím rodit přirozeně a mám čím dál větší strach. Napadají mě myšlenky na to, co když se něco pokazí, co když to bude zase akutní řez, co když se mně nebo Sofince něco stane.. Celý den mi tvrdne břicho, večer koukáme na hokej a bříško bolí zhruba každých 5 minut. 15.5. vstáváme brzy, jedeme do Podolí do poradny. Dnes má svátek Sofie a já vtipkuju, jak by bylo vtipný, kdybych porodila na její svátek, chudák holka :D v poradně se ve mně něco zlomí a já srabácky volím plánovaný císařský řez. Jsem srab a cestou domů skoro brečím, protože můj sen o přirozeným porodu se rozplynul. Připadám si jako nula, která ani nezvládne porodit dítě, přestože má možnost. Břicho stále bolí, ale nic neobvyklého, poslíčci jako poslední týdny pořád. To tvrdnutí je fakt otravný ..Odpoledne mě navštěvuje moje známá aura, za chvíli druhá a pak třetí, rychle beru dva Paraleny, jediný možný způsob, jak odvrátit několikadenní migrénu a dělám si silný kafe - lítá mi tlak. Stoupám si k žehlení, protože číst si nemůžu a pouštím tv, na kterou při žehlení nemusím pořád koukat, což by hlavě uškodilo. Zapínám žehličku, manžel dnes bude déle v práci. Auvajs! Tak tohle nebylo nebylo příjemný.. Po sedmi minutách znovu, pak znovu a znovu.. Píšu manželovi, docela vysmátá, že mě trochu bolí břicho a lítám na wc, tak ať je v pohotovosti. Manžel začíná panikařit, ale smějeme se, že tihle poslíčci jsou docela silní. Za dvě hodiny, kdy v kontrakcích dožehluju, dělám večeři dceři a ukládám ji ke spánku si dávám vanu, která nepomáhá a píšu manželovi, ať radši přijede, že sice bude v Podolí za pitomce, ale když už mi dneska naplánovali sekci, tak ať se na mě radši podívají :D píšu kamarádce, která je naštěstí poblíž (krááásně to vyšlo na pátek večer, kdy má volno :) ) a manžel přijíždí, nemůže se rozhodnout, co si vezme na sebe a připravuje se jak na mejdan :D já dobaluju poslední věci, ještě odpoledne jsem si dávala nějaký věci do tašky do porodnice (jaká náááhoda), přijíždí kamarádka a vyrážíme. Je překrásnej západ slunce a mně je skvěle. Ani nevím proč :D kontrakce se dají vydýchat a říkám si, že tohle je stejně planej poplach.Přijíždíme do Podolí, ještě nějakou dobu čekáme v atriu a přijímá mě úžasná porodní asistentka, která se mě zeptá, zda trvám na císaři. A já netrvám. Teprve ve chvíli, kdy mi řekne, že je na monitoru nádherně vidět kontrakce a připíná mi náramek se jménem věřím, že je to tu. Rodím!!! Vyšetřuje mě skvělá doktorka, která mi říká, že jizva je tlustá a jsem na 4cm - historie se opakuje,  to samé jako u Sáry, náběh kontrakcí po 7 minutách, hned na 4 cm, paráda!Je něco mezi desátou a čtvrt na 11 cca a s manželem jdeme na porodní pokoj. Ujímá se nás další skvělá porodní asistentka, pouštíme si radio a já si sedám na "postel". Voda mi pořád nepraskla, všechno je docela pohoda a já čekám, kdy "to" přijde. Dostávám klystýr, kontrakce jsou trochu silnější, ale dá se to. Po nějaké době přijde další paní doktorka, taky skvělá :)) a dohodneme se, že praskneme vodu. Jako na potvoru kontrakce ustoupily :D sedí tam s tím hákem a kontrakce nikde :D ok, lehám si na bok, tam jsou kontrakce nejsilnější a hned se dostavuje. Rychle na záda, nestihnou pode mě dát ani nádobu a píchá vodu. Takovej bazén jsem nezažila. Tolik vody, co tam bylo a nezastavovalo se to ani při dalších kontrakcích, no chudinka porodní asistentka musela vytírat podlahu a manžel říkal, že to byla dobrá potopa :DNicméně teď kontrakce zesílily. Musela jsem být na monitoru, zase začalo být něco špatně a já už jsem se viděla opět na sále na akutním řezu, ale místo abych panikařila, zeptala jsem se a naštěstí to bylo hraniční. Chtělo se mi na wc, sice mě porodní asistentka nechtěla pustit, ale nakonec jsem ji ukecala. Jenže jak tam tak sedím a chci se vyčurat, najednou kontrakce jako kráva a já se nemůžu zvednout. Zoufale volám o pomoc, mám dojem, že porodím do záchodu, navíc jak si stoupám, na zemi je krev. Brr. Asistentka mi pomáhá na lůžko a zakazuje mi se zvednout. Nález se zlepšil, najednou 8 nebo 9 cm. Odchází, mám nakázáno být na boku a jakmile se za ní zavřou dveře, mám pocit, že ze mě malá vystřelí. Doteď vše šlo, kontrakce byly zvládnutelné, ale jakmile jsem na boku, je to tak silný, že říkám manželovi, ať ji rychle zavolá. Nevím, jak dlouho to trvalo, ale za chvíly u mě byly obě i s doktorkou a že jdeme tlačit. Tahle část byla horší, bylo to tak na 6 kontrakcí, měla jsem chvílemi pocit, že malou nedostanu ven, myslela jsem na to, jak boxuju, jak mlátím do pytle a prostě to půjde :D a ono to šlo.. jakmile byla venku hlavička a pak jsem cítila, jak je malá venku, ta úleva, ale zároveň jsem ani nevěřila, že už to je za námi. Byla jsem jak paralyzovaná. Ne, neměla jsem náhlý příval energie, byla jsem tak vyčerpaná, že jsem usínala i mezi tlačením, natož potom.Bylo 1:21 a od první kontrakce uběhlo jen pár hodin. Tolik jsem si přála tohle zažít a jsem tak šťastná, že mi to bylo umožněno. Že jsem měla štěstí na úžasnej personál, že si to Sofinka hezky načasovala, až na ten svátek :D a že teď, tři týdny po porodu, mi z 22 nabraných kil zbývá už jen shodit 6, šití mě nebolí a cítím se skvěle.Sofinka je skvělá, musím říct, že po sekci trvá třeba několik dní, než to všechno dojde, ale teď to bylo během pár minut. Příroda to má fakt skvěle zařízený a budu se opakovat, ale jsem fakt štastná, že jsem měla možnost to zažít. Před pár lety by mě to asi nenapadlo, že tohle napíšu, ale mít děti je prostě zázrak a neskutečný štěstí. Děkuju všem, co dočetli až sem, asi to je nejdelší příspěvek, co jsem napsala :D ... »

  l*u*s*s*y | 07.06.2015 14:41:12

Nejčtenější články
 • Výbavička pro miminko

  Mou jedinou omluvou je, že máme věcičky po dvou dětech a ještě od hodných sestřenic a tet. Jinak si neumím ani vysvětlit, kde jsme toho tolik vzali. Sepsala jsem a se svýma modelkama Eliškou a Verunkou nafotila, co jsme pro naše mimčo přichystali. Kromě kočárku máme snad všechno. Oblečeníčka je opravdu hodně, po zkušenostech, kdy miminko ze všeho asi po 3-5 týdnech vyroste, opravdu stačí 6 bodyček, 4 dupačky, 2 kabátky, 2 overalky na spaní, pokud je zima a nějaká čepička, ponožky. Pokud děťátko věci zašpiní, je nejjednodušší večer během minutky vyprat. Plínky budem používat jednorázové, i přesto mi moje hodná babička postupně nakoupila asi 50 látkových, takže těch máme opravdu velkou zásobu. Máme asi 3 zavinovačky (úplně stačí 1) a perfektní je heboučká žirafí zavinovačka do autosedačky, tu jsme u poslední dcerky využili opravdu hodně. Postýlku máme v ložnici. Zvedli jsme ji do nejvyšší polohy, ať se nemusím k miminku moc naklánět. K postýlce dáme ještě chůvičku. Polštářky a peřinka jsou zezačátku spíš jako dekorace a aby na miminko nefoukalo. Povlečení jsme ušili nové se starší dcerkou, kapsář je výborný na plínky, náhradní oblečení, dudlík a krém, hned je všechno v noci po ruce. Proutěný koš bude mít miminko v obýváku, aby mělo kde spát a odpočívat ve dne. Koš nám půjčila babička a konstrukci na kolečkách vyrobil šikovný tatínek. Koš vydrží asi do 3 měsíců, potom už se bude batolit na dece. V košíku se zatím usadily hračky, které mají dvě starší dcerky nachystané pro miminko do porodnice. Až se děťátko narodí, určitě sestřičkám taky nějaké hračky na památku přinese. Vaničku jsme koupili novou i s molitanovou koupací podložkou, přebalovací podložku máme ještě po Elišce. Na kojení a jako ohrádku pro mimčo je nachystaný krásný kojící polštář s puntíkama, který jsem vyhrála jako dárek od Mamaja group za článek v Těhotníčku. Autosedačka – vajíčko je po mladší dcerce, uvnitř je vložka pro novorozence. Koupili jsme taky nosítko, nejvíc se zalíbilo Eli, takže už víme, kdo bude prďolku nosit. Kosmetiku i potřebné věci z lékárny už máme taky nakoupené. Moc jsme to nepřeháněli, i tak je toho dost. Uvidíme, co bude miminku nejvíce vyhovovat a později dokoupíme. ... »

  jezurka | 11.06.2012 11:20:35

 • Dovolená s bříškem

  „A kdy jako pojedeme na dovolenou?!??“ To byl první a nejdůležitější dotaz mého manžela, když se dozvěděl, že konečně čekáme miminko. Protože bydlíme v horách, neumí si léto bez alespoň dvou týdnů na prosluněné pláži, představit. Nevím, jestli si uvědomil, že za početí našeho broučka může taky on, ale dával to za vinu mě, že jsem naplánovala špatně termín.  „Tak já pojedu sám s holkama“ bylo jeho poslední rozhodnutí, když si uvědomil, že červencové miminko do Chorvatska opravdu vláčet nemůže. Na to jsem hodně zvědavá. Je nervní, jen když jedeme pár kilometrů a Verunka není zrovna naladěná na cestování. Nakonec jsme po dlouhých debatách zamítli i leteckou dovolenou do tropů – nějak se mi do toho s bříškem a dvěma dětmi nechtělo a rozhodli jsme se jet na prodloužený víkend do Aquaparku Babylon v Liberci. Jelo nás šest – já, tatínek, Eliška 9, Verunka 2, neteř Terezka 9 a brouček dobře schovaný v bříšku. Cesta autem byla dlouhá, ale i když už jsem byla ve 23tt, přežili jsme ji s miminkem dobře. S bříškem se nastupuje do auta hůř. Vyplatilo se taky vzít si pod záda polštářek. Na recepci hotelu jsou na rodiny s dětmi zvyklí. Nabídli nám krásný rodinný dvoupokoj, takže jsem mohla s mimčem v jednom pokoji odpočívat a v druhém si hrály holky. Doporučuji naši vychytávku – vymysleli jsme jim bojovku, která je každý den na nějakou dobu zabavila běháním po celém Babylonu. Dostali objevitelské deníčky a plnili různé úkoly, zjišťovali legendu o Babylonu, kreslili obrázky a zkoumali okolí. Tak jsme my měli čas i na odpočinek a další zábavné činnosti :)   Jako těhulka jsem si nejvíce užila hotelové snídaně. Veliký raut, kde byl výběr jídla od teplé snídaně, masa, vajíček, zapékané zeleniny, salátů, obložených mís, zeleniny, až po různé druhy müsli, jogurtů, koblih, buchet, ovocných salátů a dalších pochoutek. Na snídani jsme strávili spoustu času a s bříškem mi nebylo ani trapné zkusit od všeho něco, aspoň jsem vše mohla svést na těhotenské chutě. Dny jsme trávili nejvíce v aquaparku. Nasoukala jsem bříško do plavek a užívali jsme si vodních atrakcí. Miminku se ve vodě moc líbilo, plavání i lenošení v různých zákoutích aquaparku bylo příjemné. Hodně času jsme strávili ve vířivkách s teplou vodou. Jediné, co mimču moc nevyhovovalo, byly sauny. Taky jsme si samozřejmě netroufli na tobogány. Protože jsme schválně pro dovolenou vybrali jarní prázdniny a ne víkend, nebylo ve vodě moc lidí a taky jsme měli k dispozici spoustu volných lehátek na odpočinek. Když nás vodní svět přestal bavit, zašli jsme si do IQ parku a Lunaparku, kde se vyřádili hlavně děti. Já s miminkem povýšila na roli hlavního fotografa a dodavatele svačinek. S bříškem se totiž na kolotoč ani do autíčka vlézt nedá. Večeře v dinner bufetu byla opět záběr. Snažili jsme se jíst střídmě, ale takovému výběru jídel se nedalo odolat. Vyzkoušeli jsme spoustu dobrůtek, nakonec jsme si dali zmrzlinový pohár a odkulili jsme se do pokoje. Zvláštní bylo, že ač jsme my dospělí byli zralí na spaní, děti chytly druhý dech a vyžadovaly zábavu. Takže jsme se rozdělili. Tatínek dostal na starost holky a já mimčo. Starost o drobečka v bříšku byla jednoduchá – otáčet se na správnou stranu, ať si může hezky kopat a občas pohladit nebo poškrábat na zádičkách. Dovolenou v aquaparku jsme si moc užili a nastávajícím maminkám doporučuji! Až se brouček v létě narodí, zeptám se ho, jak se mu v Babylonu líbilo :) ... »

  jezurka | 23.04.2012 00:37:08

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

Nejlépe hodnocené
 • Maminka

  Maminka Moje nejoblíbenější členka rodiny. Hraje si semnou na schovávanou, pokud se nudím a začnu se krapet vrtět, hned mě začne hladit a utěšovat. Pokud náhodou se zabývá něčím jiným, po chvilce mé snahy narovnat si nohu v koleni ihned nastává první fáze hlazení a utěsování. Prostě nám to klape:) Také si semnou ráda povídá a ujišťuje mě, že v noci se prý má spát. Chacha, to jí ještě vysvětlím. Všude ticho a tma jako v kostele a já bych měl nevyužít té skvělé šance na nové taneční číslo?? Rád poslouchám její hlas a ještě radši bych už konečně viděl, jak vlastně vypadá. Bude se mi líbit? Jaké má oči? Vlasy? S postavou prý nic moc, vzhledem k tomu že každý kdo k ní v posledních týdnech přijde tak tvrdí, že má velké břicho. Ale nevadí. Budu jí mít rád tak i tak. O tom jestli se budu líbit já jí, o tom nepochybuju. Jsem totiž ohromnej fešák. Nevím sice jak to poznala, ale odhalila že mám pindíka. Asi jí to práskla ta zrádkyně doktorka. Jsem holt chlap a protože jsem parádně ješitnej, nebudu se ukazovat jen tak kdekomu. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:28:40

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Jak na to

  "Potvoráci",oslovili jsme něžně s manželem své dva potomky,budete mít ještě jednoho bratříčka,nebo sestřičku.Oba potomci(4 a 5 let)se zarazili,nasadili výraz nasvědčující tomu,že se zrovna pokoušejí vyvrátit teorii relativity a po chvíli vydali jasný povel.Naše holčička chce  sestřičku,kluk pro změnu brášku.Jako bych to netušila.No nic,hlavně že se myšlence jako takové nijak nebrání.Maličkosti už přeci jen nějak doladíme. Uplynulo pár týdnů a já vím  naprosto přesně,že ten další potomek bude holčička.Nezbývá tedy nic jiného,než to oznámit potvorákům.Ach,díky Bože za mužskou ješitnost projevující se už v ranném věku.Stačilo našemu chlapečkovi polichotit,vysvětlit mu jak je bezvadné,že bude náš jediný princ a určitě si s dvěma holkama poradí. Od té chvíle má náš malý vetřelec jméno Janička a oba starší sourozenci se každou chvíli ptají,kdy že už bude to miminko.Mají smůlu,ještě si 5 měsíců počkají. ... »

  Val.J35 | 11.04.2012 07:13:17

Nejnovější diskuze
 • Zdravím zasloužilou matku:-) J...

  Jsem na tom docela podobně, je mi 38let a čekám 4 dítě, pravda, vše v jednom manželství. Jsem právě 10+0 a přemýšlím, jestli jsme se nezbláznili. Nejstarší dceři je 15, synovi 10 a ... »

  tulipanek77 | 19.06.2015 11:34:53

 • Tak co?? Příspěvek je už poměr...

  oměrně starší, takže teď už je jisté, zda to bylo těhotenství - což bych řekla, že dle příznaků určitě ... ono, co je jisté, že ... tak nějak se říká, že vše je jisté až po ... »

  Buik | 01.06.2015 00:07:39

 • 6. týden - je to už jisté?

  Ahoj, přicházím s docela pitomým dotazem, ale projela jsem spoustu diskuzí a nikde jsem nedokázala najít alespoň částečnou odpověď... Začali jsme se snažit o miminko, ale zatím nemám absolutně žádné příznaky, tak jsem si říkala, no nic, nevyšlo to teď, vyjde to příště, teprve jsme začali. Nicméně v pondělí mě celý den fakt bolelo břicho, taková tupá bolest v celé spodní břišní dutině. Tak jsem tedy koupila test, a ejhle, dvě čárky (druhá nijak extra silná, ale jasně tam byla). Dnes, o den později, jsem test zopakovala, a opět to stejné... Podle ,,tabulek" bych tedy měla být 6tt (ke dnešku 5+2) a samozřemě se chystám k doktorce. Ale co se chci zeptat - je v tomto týdnu těhotenství už alespoň trošku jisté, nebo pořád může skončit, jen tak, bez příčiny...? Nechci juchat předčasně, ale je těžký udržet tajemství...hlavně v práci, kde musím občas něco těžkého zvedat a dělám 12-ky... Díky moc za jakoukoliv odpověď. ... »

  M.A.H. | 29.04.2015 11:35:29

 • Myslím si, že žádná z nás, co ...

  s, co tu jsme, nemáme čtyři děti, velký obdiv. Co se týče věkového odstupu dětí, tak to nás tu bude víc. Já mám dva kluky a ty jsou od sebe 21 měsíců. A pak tu jsou ještě dvě ho ... »

  Buik | 06.03.2015 07:42:27

více novinek » Z redakce
Oddálení menstruace

Užívám hormonální antikoncepci s placebo tabletkami. Jak mohu oddálit menstruaci? ... »

Gynekologická poradna

Již 7 let se snažíme o miminko a stále se nedaří. Jak bychom měli postupovat? ... »

Tejpováním na bolest břicha u dětí

Trápí vaše děťátko „prdíky“? Příčiny a příznaky bolesti. Jak bolest zmírnit? ... »

více novinek » Od maminek
Ady.S - první týden doma

Jak se rodina sžívá s miminkem? Ondra se snaží pomáhat, Anička je vyjukaná. ... »

Cvičení pro těhotné ve třetím trimestru

Cviky na posílení hýždí a stehen, na protažení zad, cviky na míči, správný stoj nejen v těhotenství. ... »

Výherci soutěže o 10x FLOCETA sprej

Soutěž o Floceta sprej pro péči o podrážděnou, začervenalou a citlivou pokožku, již má vítěze! ... »

více novinek » V diskuzním klubu
Chtěla jsem Ti poradit skleničku vína,

a, ale v tomhle horku to není dobrá rada. ... »

Horká středa

Tak to klobouk dolů   ... »

a víš, kdy v cyklu máš ovulaci? nemusí

usí být v půlce cyklu a tím pádem, kdyby byla později, tak test ještě nemusí nic ukázat... Držím pěsti, aby to vyšlo! ... »