18. týden těhotenství

Co se děje s maminkou?

Ženy, které jsou již těhotné podruhé (popř. potřetí a více) mohou v tomto týdnu pocítit první pohyby svého miminka. Pokud jste těhotná poprvé, budete si muset ještě asi 2 týdny počkat.

Začínáte rovněž rychleji než doposud přibírat na váze, od tohoto období budete přibírat asi 0,5 kg týdně. Je tedy vhodné pravidelně cvičením posilovat páteř – předejdete tak nepříjemným obtížím. Nejjednodušším způsobem je navyknout si na správné držení těla!

Nezapomínejte též na vhodné obutí, boty na vysokém podpatku vyměňte co nejdříve za pohodlné boty na nízkém podpatku. Nejsou však vhodné ani boty zcela bez podpatku, u některých žen může dojít k propadání klenby nohy, a tím k velkým bolestem. Správnému obutí věnujte zvýšenou pozornost.

Přírůstek na váze v těhotenství

Je velmi individuální. Udává se průměrně asi 12 kg. Z toho připadá jen asi 3 až 4 kg na miminko, zbytek tvoří placenta, plodová voda, plodové obaly, zvýšený objem krve a celkový objem vody v těle, zvětšené prsy a zvětšená děloha.

Některé ženy přiberou v těhotenství i 20 a více kilogramů, a přesto nemusí mít problémy dostat se po porodu na svou původní váhu (či dokonce nižší).

Nijak se přírůstkem na váze nestresujte, jezte pestře a zdravě (hladovění rozhodně není na místě) a udržujte přiměřenou fyzickou aktivitu. Pokud přibíráte více, omezte mlsání a pití slazených nápojů, nepřejídejte se! Tvrzení, že musíte jíst za dva, není pravdivé.

Těhotenství a sport

Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Naopak ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, by měly nejdříve konzultovat své záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.

Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu, se doporučuje začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.

Jak roste miminko?

Miminko rychle roste a velmi aktivně se pohybuje, neboť má v děloze nyní ještě dostatek místa. Na ultrazvuku jsou pohyby dobře vidět, prvorodičky je však většinou ještě necítí. Kůže plodu je velmi tenká, pokrytá lanugem, chybí tuková vrstva.

Veliký vývoj prodělává mozek, tvoří se mozková kůra.

Na končetinách jsou vytvořeny klouby, postupně se vyvíjí pevné kosti. S tím souvisí i tvorba sluchových kůstek (ve středním uchu), které začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha – miminko začíná slyšet. Vnímá zvuk srdečních ozev matky, její hlas, hudbu… Hlasitého zvuku se může leknout. Nebojte se si s miminkem povídat nebo mu zpívat!

Plod měří od temene k zadečku asi 12 – 14 cm, váží přibližně 150 g.

Více si o průběhu celého těhotenství můžete přečíst na Babyonline.cz.

Za finální korekturu před zveřejněním v Těhotníčku.cz děkujeme MUDr. Romaně Gerychové. Ilustrace: MUDr. Petra Kubáčková.

Více o těhotenství najdete na: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi
Více o vývoji miminka najete na: http://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka

Tým lékařů Babyonline.cz| 24.6.2011 v 14:49 VSTUP DO DISKUZE K TOMUTO OBDOBÍ
17. týden těhotenství 19. týden těhotenství

Nové články
 • Lukášek 3 měsíc

  8.4.2014 Tak a máme za sebou třetí měsíc. Už třetí měsíc nám to naše sluníčko obohacuje naše životy. Je neuvěřitelné, jak to letí a také stále žasnu nad tím, jak šikovného kluka to máme :o). Jak rád si s námi povídá, to jeho stále brrr, grrr je k popukání. Taky je to smíšek, stačí mu zopakovat jeho grrr a začne se chechtat na celé kolo. Když člověk udělá hepčííííík, tak se směje ještě víc a co teprve, když ho začnu "okusovat" na bříšku, to se směje nejen očičkama a pusinkou, ale vysloveně celým tělíčkem.  Krásně pase koníčky, párkrát už se mu podařilo převalit z bříška na záda a jednou ze zad na bříško, ale to byl určitě jen nějaký omyl :oD. Ve chvíli, kdy mu podáte ručičky, okamžitě se chytá a chce si sedat. Také se snaží dostat do sedu, když ho máte na ruce. Ale to nám paní doktorka zakázala, takže žádné předčasné sezení kamaráde :o).  V noci už spinká o trošku líp, nechci to zakřiknout. Usíná kolem osmé, deváte a spí do jedné či druhé hodiny (mno párkrát se mu už zadařilo spát i do čtyř, ale to byl spíš nějaký omyl zase :oD). Během půlhodinky se nabaští, je přebalen a pak hurá zase do pelíšku a spinkat. A zase spí ty čtyři hodinky, probudí se kolem páté, šesté hodiny. Zase dostane baštu a rychle jdeme chrnět dál.  Mlíčko dostává především umělé, bohužel. Přecházíme z Nutrilonu na Sunar, protože po Nutrilonu ho moc trápí bolesti bříška. Jinak poctivě dostává čajíček - fenyklový - a ten mu opravdu moc chutná.  Kontrola u paní doktorky proběhla na výbornou. Váha byla 6170 gramů a délka 61 cm (jestli nekecám :oD) jo a obvod hlavičky byl 41 cm. Dostal první injekci, hned do levé i pravé nožičky, ale byl naprosto statečný, jen chvilenku plakal a hned na to zase začal koulet očima po ordinaci, protože je tam tolik zajímavostí.    Tak jen tak dál broučku!! ... »

  Buik | 15.04.2014 15:06:46

 • "Kalužování"

  :o) Tak je to zase tady, už zase "kalužujem" a co že to je?? Mno co by, vždycky po dešti nandáme holinky, chytneme lopátku a kýblíček a hurá ven. Venku nás nezajímají ostatní děti, písek, nebo kytičky, to rozhodně ne. Prostě se najde ta největší kaluž, pokud možno, najde se prostředek kaluže, kde je nejvíc vody a dřepne se. Pak se rychlými pohyby lopatičky nabírá vodička, která se přelívá do kýblíčku. Může se to dělat celé hodiny, tedy jen v tom případě, že  1) nesvítí moc sluníčko (protože ta potvora normálně kaluže vysouší a Mára se musí vztekat) 2) není s námi babička (protože ta nás z kaluží vyhání) 3) není špatná lopatička (protože když je moc prohnutá, nejde voda nabírat a to se pak Mára tuplem vzteká) 4) nejsou v dosahu jiné děti, které by také kaluž chtěli (to se pak musí ty děti odhánět a nemůže se moc nalévat do kýblíčku)   :oD Je to s ním legrace, to si piště a když pak začne vařit ... domů odcházíme celý mokrý, ale naprosto spokojený :oD.  ... »

  Buik | 13.04.2014 10:20:18

 • Pár postřehů k nákupům

  Je to už dlouho co jsem se tak nasmála,mám za sebou další významný den, další kontrolu a hlavně další odběr,ty přímo nesnáším. A tak jsem vždycky ráda když se najde něco co mě potěší a rozesměje a dnes to byl mail co mi přišel.Obsahoval článek o tom jak manžel omylem  odkýval nákupy s těhotnou ženou a pak toho hořce litoval.Nemůžu říct,že  bych to neznala z vlastní zkušenosti,protože znám.I u nás to tak bývá,když  mezi své významné dny počítám i ty které trávím na nákupech věcí pro naše miminko,tak vůbec nepřeháním.Protože už je to 21 týdnů těch významných  dní přibývá stejně jako vyšetření a jsem šťastná,že přibývá i pozitivních výsledků. Nervozní jsem byla hlavně z těch testů genetických.Genetika mě vždycky děsila. A nákupy mi pomáhají se uvolnit.Vlastík to sice nechápe a jeho mručení ohledně  nákupů se přeslechnout vážně nedá,ale přes všechny jeho grimasy jsem si jistá, že naše tloustnutí prožívá s náma. Až jsem se rozhodla změnit styl nakupování z vychloubačného donucovacího postoje jsem to přehodnotila.Nakupuji během dopoledne nebo odpoledne,když jsou děti ve škole,školce nebo na kroužcích.Není totiž nad to,když mám dost času se potěšit a vybrat si.Příteli pak už jen večer předvedu co jsem koupila.Má to hned několik výhod,nemůže se ksychtit jako když žvýká kilo citronů a jeho reakce jsou pozitivní.Rád to odsouhlasí a když chce být žena chytrá neukazuje účtenky dřív než se zazubí od ucha k uchu,pokud vůbec.Osobně to tak dělám už 6 let a zajišťuje nám to šťastné soužití.Někdy musí žena být šelmičkou lstivou,jindy koketkou nebo oplývat moudrostí mudrců,ale vždycky musí milovat.Koketkou svůdnou by měla být i v těhotenství.Nikdy bych do sebe neřekla že jsem vyjímečná ani když jsem těhotná nebyla,třeba vyjímečně hezká nebo extra sexy,ale těhotenství nás vyjímečné dělá. A nejen nás,vždyť nejsme nikdy samy. Významné je od první chvíle těhotenství vše a já bych nikdy nezapomínala na to,že kromě budoucí matky ve mě stále dřímá žena a šelmička lstivá.Smyslnost a svůdnost, která s rostoucím bříškem svádí i muže jinak ne příliš něžné a romantické.Opravdu není nic vyjímečného na 5 tuctech halenek a kalhot,které si při nákupech zkusím,ale  těch pár kousků spodního prádýlka,sexy košilka nebo tričko s výstřihem dokáží vzbudit i zájem i v tom nejotrlejším spáči.Obzvlášť když si uvědomí,že ten svůdný dekolt bude moct obdivovat jenom on.To potom rád odpustí i plandavé tričko,které halí rostoucí  bříško.Když mě potom obejme a ucítí miminko kopnout,je to další významný den nejen pro mě,ale pro nás všechny.Není to zrovna snadné být těhotná a celý den na nohou,to si potom běhání po obchodech rádi večer vlezem spolu do vany.Nikdy jsem nepila,natož když jsem těhotná,ale džus nebo limonádu,co chutná jako vínko neodmítnu nikdy. A muži zase neodmítnou výhodný výměnný obchod. Ještě se mi nestalo,aby můj muž odmítl vyměnit pár hodin v obchodě a pomoc s nákupy za sexy potěšeníčko:výhled na pěkný výstřih a když je ještě šance vybrat při tom svůdnou košilku,to je potom ochoten pomoci i s výběrem trička s Mickey Mousem na miminko. Dokonce se mi tak před lety povedlo ho přesvědčit,aby mi pomohl s výběrem kočárku a jeho postřehy a nároky na kočárek mě sice udivily,ale ve finále se vyplatily.Jako jediná  z celého okolí všech známých jsem pak měla lehký,pohodlný,přesto prostorný,lehce skladný a odpružený kočárek,který všichni obdivovali a mě opravdu usnadnil život,protože se na něj dala nasadit autosedačka,která byla lehčí než sportovní sedačka,což jsem ocenila hlavně při nakupování,když byl plný kočárek nejtěžší.Také to pomohlo tomu,že tatínek s námi chodil na nákupy rád a bez řečí.S kočárkem,který se lehounce ovládal a správnou návnadou v podobě svůdných odměn nebyly nákupy utrpením dokonce ani pro něj.Byly spíš příslibem štěstí z potěšení pro oči z věcí na miminko pro mě a mužskou představivost povzbuzenou sexy oblečeníčkem nacházejícím se v nákupním košíku.Myslím že to je asi nejlepší způsob jak být spokojený z mužského i ženského pohledu,když jsme sebou brávali děti,bylo samozřejmé, že mohly taky řídit i po obchodě,sladkou tečkou bylo lízátko,čokoládová tyčinka nebo v létě zmrzlina,která udělala nákupy atraktivní i pro ně.Když teď nakupuji sama jsem uvolněná a když jdu s rodinou,vím už co potěší každého z nás.Nakupování o samotě nebo s kamarádkou má ovšem vždy nespornou výhodu v tom,že kamarádky s vámi dokáží lehce radost z nákupů sdílet a můžete to s nima snadno probrat u kafe,navíc nežbrblají a nestěžují si na nedostatek času, mají ho totiž stejně jako vy. ... »

  lukesova.kollerova | 09.04.2014 13:10:00

 • Pár tipů k nákupům

  Je to už dlouho co jsem se tak nasmála,mám za sebou další významný den, další kontrolu a hlavně další odběr,ty přímo nesnáším. A tak jsem vždycky ráda když se najde něco co mě potěší a rozesměje a dnes to byl mail co mi přišel.Obsahoval článek o tom jak manžel omylem  odkýval nákupy s těhotnou ženou a pak toho hořce litoval.Nemůžu říct,že  bych to neznala z vlastní zkušenosti,protože znám.I u nás to tak bývá,když  mezi své významné dny počítám i ty které trávím na nákupech věcí pro naše miminko,tak vůbec nepřeháním.Protože už je to 21 týdnů těch významných  dní přibývá stejně jako vyšetření a jsem šťastná,že přibývá i pozitivních výsledků. Nervozní jsem byla hlavně z těch testů v Gennetu.Genetika mě vždycky děsila. A nákupy mi pomáhají se uvolnit.Vlastík to sice nechápe a jeho mručení ohledně  nákupů se přeslechnout vážně nedá,ale přes všechny jeho grimasy jsem si jistá, že naše tloustnutí prožívá s náma. Už jsem se rozhodla změnit styl nakupování z vychloubačného donucovacího postoje jsem to přehodnotila.Nakupuji během dopoledne nebo odpoledne,když jsou děti ve škole,školce nebo na kroužcích.Není totiž nad to,když mám dost času se potěšit a vybrat si.Příteli pak už jen večer předvedu co jsem koupila.Má to hned několik výhod,nemůže se ksychtit jako když žvýká kilo citronů a jeho reakce jsou pozitivní.Rád to odsouhlasí a když chce být žena chytrá neukazuje účtenky dřív než se zazubí od ucha k uchu,pokud vůbec.Osobně to tak dělám už 6 let a zajišťuje nám to šťastné soužití.Někdy musí žena být šelmičkou lstivou,jindy koketkou nebo oplývat moudrostí mudrců,ale vždycky musí milovat.Koketkou svůdnou by měla být i v těhotenství.Nikdy bych do sebe neřekla že jsem vyjímečná ani když jsem těhotná nebyla,třeba vyjímečně hezká nebo extra sexy,ale těhotenství nás vyjímečné dělá. A nejen nás,vždyť nejsme nikdy samy. Významné je od první chvíle těhotenství vše a já bych nikdy nezapomínala na to,že kromě budoucí matky ve mě stále dřímá žena a šelmička lstivá.Smyslnost a svůdnost, která s rostoucím bříškem svádí i muže jinak ne příliš něžné a romantické.Opravdu není nic vyjímečného na 5 tuctech halenek a kalhot,které si při nákupech zkusím,ale  těch pár kousků spodního prádýlka,sexy košilka nebo tričko s výstřihem dokáží vzbudit i zájem i v tom nejotrlejším spáči.Obzvlášť když si uvědomí,že ten svůdný dekolt bude moct obdivovat jenom on.To potom rád odpustí i plandavé tričko,které halí rostoucí  bříško.Když mě potom obejme a ucítí miminko kopnout,je to další významný den nejen pro mě,ale pro nás všechny.Není to zrovna snadné být těhotná a celý den na nohou,to si potom běhání po obchodech rádi večer vlezem spolu do vany.Nikdy jsem nepila,natož když jsem těhotná,ale džus nebo limonádu,co chutná jako vínko neodmítnu nikdy. A muži zase neodmítnou výhodný výměnný obchod. Ještě se mi nestalo,aby můj muž odmítl vyměnit pár hodin v obchodě a pomoc s nákupy za sexy potěšeníčko na pěkný výstřih obzvlášť když je šance vybrat při něm svůdnou košilku,to je potom ochoten pomoci i s výběrem trička s Mickey Mousem na miminko. Dokonce se mi tak před lety povedlo ho přesvědčit,aby mi pomohl s výběrem kočárku a jeho postřehy a nároky na kočárek mě sice udivily,ale ve finále se vyplatily.Jako jediná  z celého okolí svých známých jsem pak měla lehký,pohodlný,přesto prostorný,lehce skladný a odpružený kočárek,který všichni obdivovali a mě opravdu usnadnil život,protože se na něj dala nasadit autosedačka,která byla lehčí než sportovní sedačka,což jsem ocenila hlavně při nakupování,když byl kočárek nejtěžší.Také to pomohlo tomu,že tatínek s námi chodil na nákupy rád a bez řečí.S kočárkem,který se lehounce ovládal a správnou návnadou v podobě svůdných odměn nebyly nákupy utrpením dokonce ani pro něj.Byly spíš příslibem štěstí,potěšení pro oči z věcí na miminko a mužskou představivost povzbuzenou sexy oblečeníčkem nacházejícím se v nákupním košíku.Myslím že to je asi nejlepší způsob jak být spokojený z mužského i ženského pohledu,když jsme sebou brávali děti,bylo samozřejmé, že mohly taky řídit i po obchodě,sladkou tečkou bylo lízátko,čokoládová tyčinka nebo v létě zmrzlina,která udělala nákupy atraktivní i pro ně. ... »

  lukesova.kollerova | 09.04.2014 13:09:52

Nejčtenější články
 • Výbavička pro miminko

  Mou jedinou omluvou je, že máme věcičky po dvou dětech a ještě od hodných sestřenic a tet. Jinak si neumím ani vysvětlit, kde jsme toho tolik vzali. Sepsala jsem a se svýma modelkama Eliškou a Verunkou nafotila, co jsme pro naše mimčo přichystali. Kromě kočárku máme snad všechno. Oblečeníčka je opravdu hodně, po zkušenostech, kdy miminko ze všeho asi po 3-5 týdnech vyroste, opravdu stačí 6 bodyček, 4 dupačky, 2 kabátky, 2 overalky na spaní, pokud je zima a nějaká čepička, ponožky. Pokud děťátko věci zašpiní, je nejjednodušší večer během minutky vyprat. Plínky budem používat jednorázové, i přesto mi moje hodná babička postupně nakoupila asi 50 látkových, takže těch máme opravdu velkou zásobu. Máme asi 3 zavinovačky (úplně stačí 1) a perfektní je heboučká žirafí zavinovačka do autosedačky, tu jsme u poslední dcerky využili opravdu hodně. Postýlku máme v ložnici. Zvedli jsme ji do nejvyšší polohy, ať se nemusím k miminku moc naklánět. K postýlce dáme ještě chůvičku. Polštářky a peřinka jsou zezačátku spíš jako dekorace a aby na miminko nefoukalo. Povlečení jsme ušili nové se starší dcerkou, kapsář je výborný na plínky, náhradní oblečení, dudlík a krém, hned je všechno v noci po ruce. Proutěný koš bude mít miminko v obýváku, aby mělo kde spát a odpočívat ve dne. Koš nám půjčila babička a konstrukci na kolečkách vyrobil šikovný tatínek. Koš vydrží asi do 3 měsíců, potom už se bude batolit na dece. V košíku se zatím usadily hračky, které mají dvě starší dcerky nachystané pro miminko do porodnice. Až se děťátko narodí, určitě sestřičkám taky nějaké hračky na památku přinese. Vaničku jsme koupili novou i s molitanovou koupací podložkou, přebalovací podložku máme ještě po Elišce. Na kojení a jako ohrádku pro mimčo je nachystaný krásný kojící polštář s puntíkama, který jsem vyhrála jako dárek od Mamaja group za článek v Těhotníčku. Autosedačka – vajíčko je po mladší dcerce, uvnitř je vložka pro novorozence. Koupili jsme taky nosítko, nejvíc se zalíbilo Eli, takže už víme, kdo bude prďolku nosit. Kosmetiku i potřebné věci z lékárny už máme taky nakoupené. Moc jsme to nepřeháněli, i tak je toho dost. Uvidíme, co bude miminku nejvíce vyhovovat a později dokoupíme. ... »

  jezurka | 11.06.2012 11:20:35

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Dovolená s bříškem

  „A kdy jako pojedeme na dovolenou?!??“ To byl první a nejdůležitější dotaz mého manžela, když se dozvěděl, že konečně čekáme miminko. Protože bydlíme v horách, neumí si léto bez alespoň dvou týdnů na prosluněné pláži, představit. Nevím, jestli si uvědomil, že za početí našeho broučka může taky on, ale dával to za vinu mě, že jsem naplánovala špatně termín.  „Tak já pojedu sám s holkama“ bylo jeho poslední rozhodnutí, když si uvědomil, že červencové miminko do Chorvatska opravdu vláčet nemůže. Na to jsem hodně zvědavá. Je nervní, jen když jedeme pár kilometrů a Verunka není zrovna naladěná na cestování. Nakonec jsme po dlouhých debatách zamítli i leteckou dovolenou do tropů – nějak se mi do toho s bříškem a dvěma dětmi nechtělo a rozhodli jsme se jet na prodloužený víkend do Aquaparku Babylon v Liberci. Jelo nás šest – já, tatínek, Eliška 9, Verunka 2, neteř Terezka 9 a brouček dobře schovaný v bříšku. Cesta autem byla dlouhá, ale i když už jsem byla ve 23tt, přežili jsme ji s miminkem dobře. S bříškem se nastupuje do auta hůř. Vyplatilo se taky vzít si pod záda polštářek. Na recepci hotelu jsou na rodiny s dětmi zvyklí. Nabídli nám krásný rodinný dvoupokoj, takže jsem mohla s mimčem v jednom pokoji odpočívat a v druhém si hrály holky. Doporučuji naši vychytávku – vymysleli jsme jim bojovku, která je každý den na nějakou dobu zabavila běháním po celém Babylonu. Dostali objevitelské deníčky a plnili různé úkoly, zjišťovali legendu o Babylonu, kreslili obrázky a zkoumali okolí. Tak jsme my měli čas i na odpočinek a další zábavné činnosti :)   Jako těhulka jsem si nejvíce užila hotelové snídaně. Veliký raut, kde byl výběr jídla od teplé snídaně, masa, vajíček, zapékané zeleniny, salátů, obložených mís, zeleniny, až po různé druhy müsli, jogurtů, koblih, buchet, ovocných salátů a dalších pochoutek. Na snídani jsme strávili spoustu času a s bříškem mi nebylo ani trapné zkusit od všeho něco, aspoň jsem vše mohla svést na těhotenské chutě. Dny jsme trávili nejvíce v aquaparku. Nasoukala jsem bříško do plavek a užívali jsme si vodních atrakcí. Miminku se ve vodě moc líbilo, plavání i lenošení v různých zákoutích aquaparku bylo příjemné. Hodně času jsme strávili ve vířivkách s teplou vodou. Jediné, co mimču moc nevyhovovalo, byly sauny. Taky jsme si samozřejmě netroufli na tobogány. Protože jsme schválně pro dovolenou vybrali jarní prázdniny a ne víkend, nebylo ve vodě moc lidí a taky jsme měli k dispozici spoustu volných lehátek na odpočinek. Když nás vodní svět přestal bavit, zašli jsme si do IQ parku a Lunaparku, kde se vyřádili hlavně děti. Já s miminkem povýšila na roli hlavního fotografa a dodavatele svačinek. S bříškem se totiž na kolotoč ani do autíčka vlézt nedá. Večeře v dinner bufetu byla opět záběr. Snažili jsme se jíst střídmě, ale takovému výběru jídel se nedalo odolat. Vyzkoušeli jsme spoustu dobrůtek, nakonec jsme si dali zmrzlinový pohár a odkulili jsme se do pokoje. Zvláštní bylo, že ač jsme my dospělí byli zralí na spaní, děti chytly druhý dech a vyžadovaly zábavu. Takže jsme se rozdělili. Tatínek dostal na starost holky a já mimčo. Starost o drobečka v bříšku byla jednoduchá – otáčet se na správnou stranu, ať si může hezky kopat a občas pohladit nebo poškrábat na zádičkách. Dovolenou v aquaparku jsme si moc užili a nastávajícím maminkám doporučuji! Až se brouček v létě narodí, zeptám se ho, jak se mu v Babylonu líbilo :) ... »

  jezurka | 23.04.2012 00:37:08

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

Nejlépe hodnocené
 • Maminka

  Maminka Moje nejoblíbenější členka rodiny. Hraje si semnou na schovávanou, pokud se nudím a začnu se krapet vrtět, hned mě začne hladit a utěšovat. Pokud náhodou se zabývá něčím jiným, po chvilce mé snahy narovnat si nohu v koleni ihned nastává první fáze hlazení a utěsování. Prostě nám to klape:) Také si semnou ráda povídá a ujišťuje mě, že v noci se prý má spát. Chacha, to jí ještě vysvětlím. Všude ticho a tma jako v kostele a já bych měl nevyužít té skvělé šance na nové taneční číslo?? Rád poslouchám její hlas a ještě radši bych už konečně viděl, jak vlastně vypadá. Bude se mi líbit? Jaké má oči? Vlasy? S postavou prý nic moc, vzhledem k tomu že každý kdo k ní v posledních týdnech přijde tak tvrdí, že má velké břicho. Ale nevadí. Budu jí mít rád tak i tak. O tom jestli se budu líbit já jí, o tom nepochybuju. Jsem totiž ohromnej fešák. Nevím sice jak to poznala, ale odhalila že mám pindíka. Asi jí to práskla ta zrádkyně doktorka. Jsem holt chlap a protože jsem parádně ješitnej, nebudu se ukazovat jen tak kdekomu. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:28:40

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Jak na to

  "Potvoráci",oslovili jsme něžně s manželem své dva potomky,budete mít ještě jednoho bratříčka,nebo sestřičku.Oba potomci(4 a 5 let)se zarazili,nasadili výraz nasvědčující tomu,že se zrovna pokoušejí vyvrátit teorii relativity a po chvíli vydali jasný povel.Naše holčička chce  sestřičku,kluk pro změnu brášku.Jako bych to netušila.No nic,hlavně že se myšlence jako takové nijak nebrání.Maličkosti už přeci jen nějak doladíme. Uplynulo pár týdnů a já vím  naprosto přesně,že ten další potomek bude holčička.Nezbývá tedy nic jiného,než to oznámit potvorákům.Ach,díky Bože za mužskou ješitnost projevující se už v ranném věku.Stačilo našemu chlapečkovi polichotit,vysvětlit mu jak je bezvadné,že bude náš jediný princ a určitě si s dvěma holkama poradí. Od té chvíle má náš malý vetřelec jméno Janička a oba starší sourozenci se každou chvíli ptají,kdy že už bude to miminko.Mají smůlu,ještě si 5 měsíců počkají. ... »

  Val.J35 | 11.04.2012 07:13:17

Nejnovější diskuze
 • prozba

  Přemýšlím, u prvního mimina to bylo taky nějak až po 20 týdnu ... u druhého jsem to registrovala o něco dříve, ale to spíš tím, že jsem věděla, co mám cítit. To může ovlivnit hodně věcí ...mrkni, taj to popisujou http://www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/18-tyden ... takže to není nic neobvyklého, spíše až od toho 20tého možná i dýl. Neboj, je to v pořádku. A jestli chceš, tak se můžeš poradit i s ostatníma maminama taj http://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/tehotenstvi-17-az-28-tyden jsou tam maminky od 17 do 28 týdne, takže určitě budou mít stejné \"problémy\" ... »

  Buik | 12.03.2014 21:22:45

 • prozba

  Ahoj všem jsem tu nová .Jsem 19 tt a čekám 2 miminko doma máme 9 Leteho kluka.Ještě nemám pohyby .Máte někdo stím taky skušenost.A jeto normální ?odepište prosím děkuji ... »

  svetlik | 07.03.2014 02:44:16

 • Ahoj, ja jsem tu taky nova :-)...

  tedko jsem v 11 tydnu..preji at je vse bez problemu a tehotenstvi si krasne uzivas.. ... »

  Veru0401 | 27.01.2014 15:38:10

 • Pocit štěstí a obav

  Děkuju za radu,docela mě to uklidnilo,zkusím ještě napsat na baby on line. a ještě jednou díky ... »

  Evca1 | 11.01.2014 15:49:16

více novinek » Z redakce
Může očkování vyvolat?

Hyperaktivitu nebo autismus? Obavy z očkování vyvracejí 3 denně očkující dětští lékaři. ... »

Hrozí nám návrat nemocí?

Která onemocnění se při neočkování vracejí? Jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky očkování? ... »

Jak vybírat mléko pro miminka?

Co je cenné v mateřském mléce? ... »

více novinek » Od maminek
Soutěž o balíčky S&D má o 5 výherkyň více!

Pro těhotné a maminky s malými dětmi ... »

Rodíme: kontroly u lékaře, UZ, screening

Tento týden se nesl ve znamení pravidelných kontrol u lékaře. Jak maminky dopadly? ... »

Soutěž o knížky Zvířátek

10 šťastných výherců získává jednu z dětských knížek Zvířátka z batůžku od Kamily Urbanové ... »

více novinek » V diskuzním klubu
Ahoj...

čau, ...jéjda, teď se Tě chtěla oslovit jménem, jsme rádi, že ses \"vynořila\", krásné svátky    ... »

Rozhodnutí padlo včera

Myslím, že je to rozumné řešení.  ... »

Jednodenní práce za bezmála 220.000 Kč

:-) vidíš, jak symbolické    ... »