18. týden těhotenství

Co se děje s maminkou?

Ženy, které jsou již těhotné podruhé (popř. potřetí a více) mohou v tomto týdnu pocítit první pohyby svého miminka. Pokud jste těhotná poprvé, budete si muset ještě asi 2 týdny počkat.

Začínáte rovněž rychleji než doposud přibírat na váze, od tohoto období budete přibírat asi 0,5 kg týdně. Je tedy vhodné pravidelně cvičením posilovat páteř – předejdete tak nepříjemným obtížím. Nejjednodušším způsobem je navyknout si na správné držení těla!

Nezapomínejte též na vhodné obutí, boty na vysokém podpatku vyměňte co nejdříve za pohodlné boty na nízkém podpatku. Nejsou však vhodné ani boty zcela bez podpatku, u některých žen může dojít k propadání klenby nohy, a tím k velkým bolestem. Správnému obutí věnujte zvýšenou pozornost.

Přírůstek na váze v těhotenství

Je velmi individuální. Udává se průměrně asi 12 kg. Z toho připadá jen asi 3 až 4 kg na miminko, zbytek tvoří placenta, plodová voda, plodové obaly, zvýšený objem krve a celkový objem vody v těle, zvětšené prsy a zvětšená děloha.

Některé ženy přiberou v těhotenství i 20 a více kilogramů, a přesto nemusí mít problémy dostat se po porodu na svou původní váhu (či dokonce nižší).

Nijak se přírůstkem na váze nestresujte, jezte pestře a zdravě (hladovění rozhodně není na místě) a udržujte přiměřenou fyzickou aktivitu. Pokud přibíráte více, omezte mlsání a pití slazených nápojů, nepřejídejte se! Tvrzení, že musíte jíst za dva, není pravdivé.

Těhotenství a sport

Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Naopak ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, by měly nejdříve konzultovat své záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.

Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu, se doporučuje začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.

Jak roste miminko?

Miminko rychle roste a velmi aktivně se pohybuje, neboť má v děloze nyní ještě dostatek místa. Na ultrazvuku jsou pohyby dobře vidět, prvorodičky je však většinou ještě necítí. Kůže plodu je velmi tenká, pokrytá lanugem, chybí tuková vrstva.

Veliký vývoj prodělává mozek, tvoří se mozková kůra.

Na končetinách jsou vytvořeny klouby, postupně se vyvíjí pevné kosti. S tím souvisí i tvorba sluchových kůstek (ve středním uchu), které začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha – miminko začíná slyšet. Vnímá zvuk srdečních ozev matky, její hlas, hudbu… Hlasitého zvuku se může leknout. Nebojte se si s miminkem povídat nebo mu zpívat!

Plod měří od temene k zadečku asi 12 – 14 cm, váží přibližně 150 g.

Více si o průběhu celého těhotenství můžete přečíst na Babyonline.cz.

Za finální korekturu před zveřejněním v Těhotníčku.cz děkujeme MUDr. Romaně Gerychové. Ilustrace: MUDr. Petra Kubáčková.

Více o těhotenství najdete na: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi
Více o vývoji miminka najete na: http://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka

Tým lékařů Babyonline.cz| 24.6.2011 v 14:49 VSTUP DO DISKUZE K TOMUTO OBDOBÍ
17. týden těhotenství 19. týden těhotenství

Nové články
 • Vanesska čůrá do nočníčku

    Sophince bylo 2,5 měsíce, když se začala hlásit na čůrání. Vyžadovala rozbalení suché plenky a mimo plenku se mi pravidelně vyčůrala na přebalováku. Co jsem se jí navysvětlovala, že na sezení na nočníčku má čas, že musí ještě akceptovat plenku... Byly jsme nešťastné obě!   Až jsem se dozvěděla o BKM a bylo po problému. Začalo se čůrat a kakat do nočníčku. Sophinka byla spokojená a mně odpadlo hodně práce s plenkama (látkujeme).   Vanesska už pár dní taky ráda čůrá na přebalovacím pultíku. Sice tedy zatím nebyly scény a žadonění o rozbalení, prostě se vyčůrala, když to tam zrovna měla. Dneska ráno sundavám plenku po noci a v plence bylo čůrnuto tak jednou. Vážně skoro suchá. Bylo mi to divné. Říkám si, že v noci přece pila hezky, tak kde to má? A vzápětí jsem viděla, kde to má. Nechápu, jak může mít tak malé dítě, tak velký močák! Z přebalováku se stalo jedno velké jezero.   Ale dopoledne jsme pokračovaly...   Říkám si, že když tak hezky drží moč a pouští mi to mimo plenku, zkusím na ní taky BKM. Vzala jsem nočníček k přebalováku a při nejbližším přebalování jsem Vanynku sklubíčkovala a dala nad nočník. Ukázala jsem jí, že se tady tlačí, ale nic se nepodařilo. I plenku měla právě dost počůranou, takže jsem usoudila, že to právě proběhlo.   Zabalila jsem jí zpět do plenky a ona začala krátce na to brečet. Jelikož jsem nevymyslela žádnej kloudnej důvod, zase jsem jí rozbalila, sklubíčkovala a dala nad nočníček aaaaaaaa.......   ...slyším, jak do nočníčku cosi drnčí!   Já jsem na naše děti tááák hrdá! ... »

  spinisek | 21.04.2015 11:24:41

 • Jsem těhotná? Ano! :-D

  Je neuvěřitelné, jak je ten čas relativní!!! :-) Jak to s ženskou zamává, že pomalu počítá každou minutu a neustále projíždí kalendář a počítá zbývající dny. Přes všechny články a rady dělá všechno dřív než se má i když tak nějak ví, že by neměla :-D A když už ten okamžit přijde a vidí to co chtěla,,najednou je čas nepodstatný... Ještě před pár dny byl čas k nevydržení, stejné články jsem četla už po sté i když jsem věděla co se v nich píše a říkala jsem si, že to přece všude píšou, tak to tak je a musím prostě "jen" počkat. Samozřejmě jsem nepočkala, tak nějak mi vše naznačovalo, že se něco změnilo, ale zatím jsem si to nemohla potvrdit. Po mém fiasku s prošlým těhotenským testem, zklamání, následné jiskřičce naděje a logicky odůvodněném plánu jsem stejně neodolala hlodající zvědavosti. Hned druhý den po prvním testování jsem se ráno (v neděli) po cestě do práce stavila do obchodu a koupila nový test. Jistěže všude píšou ať si udělám test z první ranní moči, kdy je nejvyšší koncentrace HCG, ale já si řekla: v balení jsou dva, tak co?  V práci jsem šla test zkusit. Prvně mě překvapilo, že se celý začal zabarvovat (nejenom proužky), lekla jsem se, že je něco špatně (jistěže bylo-nepřečetla jsem předtím návod) :-D Naštěstí se po chvíli celkové zbarvení začalo soustředit jen do proužku, ale jen do jednoho. Nejistota ve mě posilovala. Lenivě, ale po pár minutách si dal říct i ten druhý!! Výborně, zdá se, že jsem těhotná :-) tak jak jsme si to plánovali. Doufala jsem, že se to potvrdí i v následujících dnech a potvrdilo, nepřišla absolutně žádná menstruace, ani sebemenší známka špinění - a to mi normálně chodila přesně jak hodinky :-) Přesně v tuhle chvíli jsem čas začala brát zase úplně normálně :-D Skoro nám to snad i nakonec bude vycházet jak v tom filmu - první dovolená v Jugoslávii, první dítě :-D  ... »

  Gabčaa | 20.04.2015 20:15:43

 • Jsem těhotná?

  S přítelem těhotenství plánujeme už delší dobu. Prášky jsem vysadila v lednu, ale doktorka mi řekla, že vzhledem k aktivitě vaječníků máme počkat 2-3měsíce, protstě si chvíli dávat pozor (kvůli riziku nižší kvality vajíčka či hrozícím dvojčatům, kde nebývá zdravotní stav optimální - než to uspěchat a pak litovat celý život, tak jsme to poctivě vydrželi). MS přicházela pravidelně a postupně jsem i tak nějak odhadla plodné dny (jiný výtok, píchání v podbřišku).  Vycházelo nám to kolem velikonoční neděle. Zhruba 5. den po předpokládaném oplodnění jsem lehce špinila. Tak jsem si říkala, je to dobrý, hnízdí se (jak všude píšou) :-) Taky jsem měla každou chvíli pocit nafouklého-plného břicha a byla jsem unavená.  Začala jsem doufat a snažit se nenápadně dodržovat pravidla pro zdravé těhotenství :-) Protože jsem byla hodně nedočkavá a natěšená, pořád jsem o tom přemýšela a plánovala, jak by to bylo fajn a kdy to potvrdit a moct brát jako jistější. Vyčetla jsem, že je ideální dělat test tři dny po plánované MS, tak jsem si řekla, že počkám. Doma jsem měla ještě jeden test z minulosti když jsem si nebyla jistá. Na testu psali, že spolehlivě ukáže graviditu už 5.-8. den po oplodnění. No ve zkratce všechny plány vzaly za své. Sice jsem věděla, že to asi nebude tak 100% jak tvrdí, ale řekla jsem si, že to zkusím. Test jsem si nachystala na ráno. Když jsem se probudila, šla jsem ho vyzkoušet podle návodu. V podstatě 13. den po oplodnění. K mému velkému zklamání se na testu udělala jen jedna čárka. Šla jsem si ještě na chvíli lehnou s návodem do postele, test jsem položila vedle. Koukám do návodu, celý znovu čtu, až jsem narazila na větu: nepoužívat po uplynutí data expirace, tak jsem schválně hledala a zjistila jsem, že už je pár měsíců po. Pak znovu mrknu na test, zkoumám ho... A co nevidím...The Ghost na druhé čárce :-D Lehce narůžověný, ale je tam...Přemýšlela jsem o další strategii a řekla jsem si, že bude nejlepší ještě počkat jak MS, pak koupit nový test a zkusit to ještě jednou, tak jak jsem to měla udělat už na poprvé   Alespoň bych se vyhla tomu pocitu, že už se na něco těšíte, tak nějak doufáte a končí to celkem ledovou sprchou. Možná to tam je, ale taky možná ne. Pořád doufám.  ... »

  Gabčaa | 18.04.2015 10:43:59

 • Pereme - a nejen prádlo

  Sophinka je veliká pomocnice. Mimo jiné mi pomáhá dávat prádlo do pračky. Já ho připravím před pračku a ona ho naskládá dovnitř. Onehdy mi taky takhle pomáhala. Dobrá, prádlo v pračce, vše připraveno. Zapínám pračku, oblékat a jdeme ven. Obouváme si botičky a přišla otázka: "Sophí, kde máš čajíček?" Flaška a čajíček nikde. Hledáme, hledáme, kontrolujeme i ta nejzajímavější možná místa, ale flaška nikde. Až mi došlo, že to prádlo v pračce dneska nějak divně tříská.. No co, nehodlám to teď řešit, uvidíme, zda je naše tušení správné, až se prádlo dopere. Sofíček se napije ze skleničky. A dokonce se ani nepolila. Ne, že by neuměla pít, ale při pití ze skleničky si s oblibou vykloktává pusu a pak to teče ven. Vlastně ani nevíme, jak na to přišla. Ani já, ani taťka po čištění zubů nekloktáme, jen vyplachujeme. Chudák Vanesska to nestačila sledovat. Byla navázaná v šátku a obyčejně hned usíná, ale to naše flaškové hledání jí očividně moooc zajímalo a nedovolilo jí zavřít oko. „A co myslíte? Měl ho tam???? Měl ho tam!“ Prej byla flaška špinavá, tak se musela vyprat…   ... »

  spinisek | 10.04.2015 21:41:30

Nejčtenější články
 • Výbavička pro miminko

  Mou jedinou omluvou je, že máme věcičky po dvou dětech a ještě od hodných sestřenic a tet. Jinak si neumím ani vysvětlit, kde jsme toho tolik vzali. Sepsala jsem a se svýma modelkama Eliškou a Verunkou nafotila, co jsme pro naše mimčo přichystali. Kromě kočárku máme snad všechno. Oblečeníčka je opravdu hodně, po zkušenostech, kdy miminko ze všeho asi po 3-5 týdnech vyroste, opravdu stačí 6 bodyček, 4 dupačky, 2 kabátky, 2 overalky na spaní, pokud je zima a nějaká čepička, ponožky. Pokud děťátko věci zašpiní, je nejjednodušší večer během minutky vyprat. Plínky budem používat jednorázové, i přesto mi moje hodná babička postupně nakoupila asi 50 látkových, takže těch máme opravdu velkou zásobu. Máme asi 3 zavinovačky (úplně stačí 1) a perfektní je heboučká žirafí zavinovačka do autosedačky, tu jsme u poslední dcerky využili opravdu hodně. Postýlku máme v ložnici. Zvedli jsme ji do nejvyšší polohy, ať se nemusím k miminku moc naklánět. K postýlce dáme ještě chůvičku. Polštářky a peřinka jsou zezačátku spíš jako dekorace a aby na miminko nefoukalo. Povlečení jsme ušili nové se starší dcerkou, kapsář je výborný na plínky, náhradní oblečení, dudlík a krém, hned je všechno v noci po ruce. Proutěný koš bude mít miminko v obýváku, aby mělo kde spát a odpočívat ve dne. Koš nám půjčila babička a konstrukci na kolečkách vyrobil šikovný tatínek. Koš vydrží asi do 3 měsíců, potom už se bude batolit na dece. V košíku se zatím usadily hračky, které mají dvě starší dcerky nachystané pro miminko do porodnice. Až se děťátko narodí, určitě sestřičkám taky nějaké hračky na památku přinese. Vaničku jsme koupili novou i s molitanovou koupací podložkou, přebalovací podložku máme ještě po Elišce. Na kojení a jako ohrádku pro mimčo je nachystaný krásný kojící polštář s puntíkama, který jsem vyhrála jako dárek od Mamaja group za článek v Těhotníčku. Autosedačka – vajíčko je po mladší dcerce, uvnitř je vložka pro novorozence. Koupili jsme taky nosítko, nejvíc se zalíbilo Eli, takže už víme, kdo bude prďolku nosit. Kosmetiku i potřebné věci z lékárny už máme taky nakoupené. Moc jsme to nepřeháněli, i tak je toho dost. Uvidíme, co bude miminku nejvíce vyhovovat a později dokoupíme. ... »

  jezurka | 11.06.2012 11:20:35

 • Dovolená s bříškem

  „A kdy jako pojedeme na dovolenou?!??“ To byl první a nejdůležitější dotaz mého manžela, když se dozvěděl, že konečně čekáme miminko. Protože bydlíme v horách, neumí si léto bez alespoň dvou týdnů na prosluněné pláži, představit. Nevím, jestli si uvědomil, že za početí našeho broučka může taky on, ale dával to za vinu mě, že jsem naplánovala špatně termín.  „Tak já pojedu sám s holkama“ bylo jeho poslední rozhodnutí, když si uvědomil, že červencové miminko do Chorvatska opravdu vláčet nemůže. Na to jsem hodně zvědavá. Je nervní, jen když jedeme pár kilometrů a Verunka není zrovna naladěná na cestování. Nakonec jsme po dlouhých debatách zamítli i leteckou dovolenou do tropů – nějak se mi do toho s bříškem a dvěma dětmi nechtělo a rozhodli jsme se jet na prodloužený víkend do Aquaparku Babylon v Liberci. Jelo nás šest – já, tatínek, Eliška 9, Verunka 2, neteř Terezka 9 a brouček dobře schovaný v bříšku. Cesta autem byla dlouhá, ale i když už jsem byla ve 23tt, přežili jsme ji s miminkem dobře. S bříškem se nastupuje do auta hůř. Vyplatilo se taky vzít si pod záda polštářek. Na recepci hotelu jsou na rodiny s dětmi zvyklí. Nabídli nám krásný rodinný dvoupokoj, takže jsem mohla s mimčem v jednom pokoji odpočívat a v druhém si hrály holky. Doporučuji naši vychytávku – vymysleli jsme jim bojovku, která je každý den na nějakou dobu zabavila běháním po celém Babylonu. Dostali objevitelské deníčky a plnili různé úkoly, zjišťovali legendu o Babylonu, kreslili obrázky a zkoumali okolí. Tak jsme my měli čas i na odpočinek a další zábavné činnosti :)   Jako těhulka jsem si nejvíce užila hotelové snídaně. Veliký raut, kde byl výběr jídla od teplé snídaně, masa, vajíček, zapékané zeleniny, salátů, obložených mís, zeleniny, až po různé druhy müsli, jogurtů, koblih, buchet, ovocných salátů a dalších pochoutek. Na snídani jsme strávili spoustu času a s bříškem mi nebylo ani trapné zkusit od všeho něco, aspoň jsem vše mohla svést na těhotenské chutě. Dny jsme trávili nejvíce v aquaparku. Nasoukala jsem bříško do plavek a užívali jsme si vodních atrakcí. Miminku se ve vodě moc líbilo, plavání i lenošení v různých zákoutích aquaparku bylo příjemné. Hodně času jsme strávili ve vířivkách s teplou vodou. Jediné, co mimču moc nevyhovovalo, byly sauny. Taky jsme si samozřejmě netroufli na tobogány. Protože jsme schválně pro dovolenou vybrali jarní prázdniny a ne víkend, nebylo ve vodě moc lidí a taky jsme měli k dispozici spoustu volných lehátek na odpočinek. Když nás vodní svět přestal bavit, zašli jsme si do IQ parku a Lunaparku, kde se vyřádili hlavně děti. Já s miminkem povýšila na roli hlavního fotografa a dodavatele svačinek. S bříškem se totiž na kolotoč ani do autíčka vlézt nedá. Večeře v dinner bufetu byla opět záběr. Snažili jsme se jíst střídmě, ale takovému výběru jídel se nedalo odolat. Vyzkoušeli jsme spoustu dobrůtek, nakonec jsme si dali zmrzlinový pohár a odkulili jsme se do pokoje. Zvláštní bylo, že ač jsme my dospělí byli zralí na spaní, děti chytly druhý dech a vyžadovaly zábavu. Takže jsme se rozdělili. Tatínek dostal na starost holky a já mimčo. Starost o drobečka v bříšku byla jednoduchá – otáčet se na správnou stranu, ať si může hezky kopat a občas pohladit nebo poškrábat na zádičkách. Dovolenou v aquaparku jsme si moc užili a nastávajícím maminkám doporučuji! Až se brouček v létě narodí, zeptám se ho, jak se mu v Babylonu líbilo :) ... »

  jezurka | 23.04.2012 00:37:08

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

Nejlépe hodnocené
 • Maminka

  Maminka Moje nejoblíbenější členka rodiny. Hraje si semnou na schovávanou, pokud se nudím a začnu se krapet vrtět, hned mě začne hladit a utěšovat. Pokud náhodou se zabývá něčím jiným, po chvilce mé snahy narovnat si nohu v koleni ihned nastává první fáze hlazení a utěsování. Prostě nám to klape:) Také si semnou ráda povídá a ujišťuje mě, že v noci se prý má spát. Chacha, to jí ještě vysvětlím. Všude ticho a tma jako v kostele a já bych měl nevyužít té skvělé šance na nové taneční číslo?? Rád poslouchám její hlas a ještě radši bych už konečně viděl, jak vlastně vypadá. Bude se mi líbit? Jaké má oči? Vlasy? S postavou prý nic moc, vzhledem k tomu že každý kdo k ní v posledních týdnech přijde tak tvrdí, že má velké břicho. Ale nevadí. Budu jí mít rád tak i tak. O tom jestli se budu líbit já jí, o tom nepochybuju. Jsem totiž ohromnej fešák. Nevím sice jak to poznala, ale odhalila že mám pindíka. Asi jí to práskla ta zrádkyně doktorka. Jsem holt chlap a protože jsem parádně ješitnej, nebudu se ukazovat jen tak kdekomu. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:28:40

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Jak na to

  "Potvoráci",oslovili jsme něžně s manželem své dva potomky,budete mít ještě jednoho bratříčka,nebo sestřičku.Oba potomci(4 a 5 let)se zarazili,nasadili výraz nasvědčující tomu,že se zrovna pokoušejí vyvrátit teorii relativity a po chvíli vydali jasný povel.Naše holčička chce  sestřičku,kluk pro změnu brášku.Jako bych to netušila.No nic,hlavně že se myšlence jako takové nijak nebrání.Maličkosti už přeci jen nějak doladíme. Uplynulo pár týdnů a já vím  naprosto přesně,že ten další potomek bude holčička.Nezbývá tedy nic jiného,než to oznámit potvorákům.Ach,díky Bože za mužskou ješitnost projevující se už v ranném věku.Stačilo našemu chlapečkovi polichotit,vysvětlit mu jak je bezvadné,že bude náš jediný princ a určitě si s dvěma holkama poradí. Od té chvíle má náš malý vetřelec jméno Janička a oba starší sourozenci se každou chvíli ptají,kdy že už bude to miminko.Mají smůlu,ještě si 5 měsíců počkají. ... »

  Val.J35 | 11.04.2012 07:13:17

Nejnovější diskuze
 • Myslím si, že žádná z nás, co ...

  s, co tu jsme, nemáme čtyři děti, velký obdiv. Co se týče věkového odstupu dětí, tak to nás tu bude víc. Já mám dva kluky a ty jsou od sebe 21 měsíců. A pak tu jsou ještě dvě ho ... »

  Buik | 06.03.2015 07:42:27

 • DOBRÝ VEČER TĚHULKY, JÁ JSEM T...

  EM TĚHOTNÁ 5+2 A I KDYŽ JE TO ZCELA NEPLÁNOVANÉ,PROTOŽE MÁME DOMA ROČNÍHO SYNA, TĚŠÍM SE NA MIMINKO.BUDE ZE MNE UŽ ZASLOUŽILÁ MATKA :-) Z PRVNÍHO MANŽELSTVÍ MÁM TAKÉ DVĚ DĚTI, A ... »

  Fyona | 01.03.2015 17:16:07

 • Není vůbec zač, jsem ráda, že ...

  že jsem poradila a byla jste spokojená :) Moc se o něm neví, to je škoda, že se dá jít takhle dřív je vážně výhoda si myslím. ... »

  Sabiiina3 | 26.02.2015 11:27:07

 • Děkuji moc holky, nakonec jsem...

  m byla na tom PrenatalSafu, dřív jsem o něm neslyšela, ale přesvědčil mě a byla jsem opravdu spokojená a výsledky byly vážně rychle, takže děkuji za moc dobrý tip, určitě doporučím ... »

  Zdena66 | 25.02.2015 17:35:23

více novinek » Z redakce
Aspergerův syndrom u dětí

Co je Aspergerův syndrom a jaké jsou jeho příznaky? Kde můžete hledat pomoc? ... »

Kvasinková infekce

Od patnácti let trpím opakovanou kvasinkovou infekcí. Potíže se vrací po velmi krátké době. ... »

Spánek dítěte

Syn při přestěhování do vlastního pokoje hrozně pláče, jak ho tam naučit spát? ... »

více novinek » Od maminek
Laserová liposukce břicha

Zůstává Vám po opakovaných porodech oblast tuku v okolí pupku nereagující na cvičení? Často je spojena s nepěknou, striemi prostoupenou kůží bez elasticity. Právě jim může výrazně pomoci liposukce bři ... »

Rodíme ONLINE 2015: Ady.S prozradila tajemství

O jaké tajemství se jedná, se dočtete v článku. Martina ukázala fotky pokojíčku. Silvu trápí alergie. Jasko měla akční týden. ... »

Soutěž o luxusní krém Elasti-Q® Exclusive

Soutěžte o 5 balení luxusního tělového krému proti striím Elasti-Q® Exclusive! ... »

více novinek » V diskuzním klubu
Jak rozdejchat

Nejde to, bohužel, možná si myslí, že má doma něco úchvatného tak se chce chlubit a předvádí ti ju. A já jsem svině zákeřná a škodolibá tak proto bych jí to přála. ... »

Pokud by moje dítě chodilo na gymnázium

ium a šlo by mu to, tak bych ho netlačila do online kurzů, ale pokud by šlo na nějaký ten učňák s maturitou, tak si myslím, že zopakování celé látky není špatný náp ... »

proč

tak tohle k nám ještě nedorazilo   možná je to tím,že u nás je Barborka jen jedna   na otázku proč jí taky dost často odpovím že to ví tak ať řekne proč a taky si odpoví,ale to je v podstatě j ... »