18. týden těhotenství

Co se děje s maminkou?

Ženy, které jsou již těhotné podruhé (popř. potřetí a více) mohou v tomto týdnu pocítit první pohyby svého miminka. Pokud jste těhotná poprvé, budete si muset ještě asi 2 týdny počkat.

Začínáte rovněž rychleji než doposud přibírat na váze, od tohoto období budete přibírat asi 0,5 kg týdně. Je tedy vhodné pravidelně cvičením posilovat páteř – předejdete tak nepříjemným obtížím. Nejjednodušším způsobem je navyknout si na správné držení těla!

Nezapomínejte též na vhodné obutí, boty na vysokém podpatku vyměňte co nejdříve za pohodlné boty na nízkém podpatku. Nejsou však vhodné ani boty zcela bez podpatku, u některých žen může dojít k propadání klenby nohy, a tím k velkým bolestem. Správnému obutí věnujte zvýšenou pozornost.

Přírůstek na váze v těhotenství

Je velmi individuální. Udává se průměrně asi 12 kg. Z toho připadá jen asi 3 až 4 kg na miminko, zbytek tvoří placenta, plodová voda, plodové obaly, zvýšený objem krve a celkový objem vody v těle, zvětšené prsy a zvětšená děloha.

Některé ženy přiberou v těhotenství i 20 a více kilogramů, a přesto nemusí mít problémy dostat se po porodu na svou původní váhu (či dokonce nižší).

Nijak se přírůstkem na váze nestresujte, jezte pestře a zdravě (hladovění rozhodně není na místě) a udržujte přiměřenou fyzickou aktivitu. Pokud přibíráte více, omezte mlsání a pití slazených nápojů, nepřejídejte se! Tvrzení, že musíte jíst za dva, není pravdivé.

Těhotenství a sport

Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Naopak ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, by měly nejdříve konzultovat své záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.

Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu, se doporučuje začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.

Jak roste miminko?

Miminko rychle roste a velmi aktivně se pohybuje, neboť má v děloze nyní ještě dostatek místa. Na ultrazvuku jsou pohyby dobře vidět, prvorodičky je však většinou ještě necítí. Kůže plodu je velmi tenká, pokrytá lanugem, chybí tuková vrstva.

Veliký vývoj prodělává mozek, tvoří se mozková kůra.

Na končetinách jsou vytvořeny klouby, postupně se vyvíjí pevné kosti. S tím souvisí i tvorba sluchových kůstek (ve středním uchu), které začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha – miminko začíná slyšet. Vnímá zvuk srdečních ozev matky, její hlas, hudbu… Hlasitého zvuku se může leknout. Nebojte se si s miminkem povídat nebo mu zpívat!

Plod měří od temene k zadečku asi 12 – 14 cm, váží přibližně 150 g.

Více si o průběhu celého těhotenství můžete přečíst na Babyonline.cz.

Za finální korekturu před zveřejněním v Těhotníčku.cz děkujeme MUDr. Romaně Gerychové. Ilustrace: MUDr. Petra Kubáčková.

Více o těhotenství najdete na: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi
Více o vývoji miminka najete na: http://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka

Tým lékařů Babyonline.cz| 24.6.2011 v 14:49 VSTUP DO DISKUZE K TOMUTO OBDOBÍ
17. týden těhotenství 19. týden těhotenství

Nové články
 • Du bist aber süß

    Ty jsi ale slaďoučká.....   Když jsem čekala Vanessku hrozně jsem se bála, zda jsem si s naší dokonalou Sophinkou nenasadila lať ku příliš vysoko. Je krásná, je moc šikovná, hodná... Co když druhé dítě takové nebude? Budu je mít obě stejně ráda?   Ano, druhé dítě takové není. Je úplně jiné. Vypadá jinak, rozvíjí se jinak.. Přesto je naprosto stejně dokonalé, jako to první. Vanynka je krásná, i když úplně jiným způsobem. Je šikovná, ale zcela jinak, než byla Sophinka a hodňoučká? Když nás něco netrápí a nejsme unavené, tak je to zlaté dítě!   Konečně polevila vedra a jelikož jsme tu i měli dlouho očekávanou návštěvu, tak jsme vyrazili do místních termálů. Vanessce je právě 5 měsíců a chtěla jsem zkusit první plavání, což jinde nešlo. Voda na koupališti byla příliš studená a v jezeře zase ne úplně čistá, aby se v ní mohlo potápět pětiměsíční dítko. Ale v termálech to šlo. Nechtěla jsem pospíchat a hodlala jsem brát vše pomaloučku, polehoučku. Se Sophinkou jsme na plavču taky šly pod vodu až 5. lekci (tuším). Jenže Vanynka své znamení nezapře (rybička).   Jak ta si to užívala!   Bublala do vody při plavání na bříšku. I když si lokla, tak se smála... No, prostě jsem se rozhodla, že jí pod tu vodu šoupnu hned první den. A výsledek? 4 ponory.   2x společně, 1x jsem jí celou dobu pod vodou držela a jednou jsem jí pod vodou dokonce pustila a ona sama plavala. No, nádhera!   Musíme koupit podvodní fotoaparát a zaznamenat to!!!   A v závěru dne jsme se šli odreagovat do dětského brouzdaliště a do naší Vanessky se zamiloval nějaký cizí klouček. Pořád byl u nás. Neustále pronášel "Ty jsi ale slaďoučká!" a jak se jmenuje a zda jí může pohladit.. Nakonec ho rodiče museli odtrhnout jako pejska od háravé fenečky..:-D   Vybavila se mi situace, kdy jsem se Sophinkou ležela po porodu v nemocnici a za jinou maminkou na pokoji přišla návštěva. Malá holčička, která patřila k té návštěvě, a měla tedy obdivovat dítko, za nimž přišli, celou dobu stála u postýlky s novorozenou Sophinkou a zhypnotizovaně na ní zírala. I tehdy museli děvčátko její rodiče násilím odtáhnout.   Takže, i když je pro každou mámu její dítě to nejkrásnější na světě, mám pocit, že naše obě dcerky jsou krásné a nejen pro nás – pro rodiče.   Jsem neskutečně hrdá máma!       ... »

  spinisek | 27.07.2015 13:02:13

 • Řádíme u tety

  16.8.2015 Musím říct, že kluci jsou teda čísla. V poslední době se mi zdá, že s nima nestačím zvládat krok. Ještě, že můžeme jít někam, kde když zavřu vrátka, tak vím, že nikam neutečou, že to tam maj rádi, že tam na ně nečekaj nějaké nástrahy, kde je hodně vody na hraní a spousta kytiček (ehm, ty teda teta nemá ráda, když je trhaj :oD ale klukům očividně její vrčení nevadí. Ale nejhlavnější pro ty moje dva caparty je, že je to místo, kde rostou třešně, jahody a rybíz :oD.  Včera jsme s tetou postavily opět jejich vysoký žebřík ke stromu s třešněma, teta vylezla nahoru a pak klukům dolů házela třešinky. To nadšení, ty krásné úsměvy, to poskakování kolem žebříku. Někdy se na ně opravdu ráda dívám, jak málo jim stačí k totálně blaženosti. Ba dokonce někdy jim i závidím, z jakých maličkostí se dokáží radovat a marně přemýšlím, kdy já naposledy měla z něčeho malého takovou radost.  Zanedlouho tam tetě dozraje i černý rybíz a angrešt, takže už teď vidím, že na tričká nebudou jen červené skrvny, ale zanedlouho skvrny tak nějak dočerna :oD, ale co, hlavně, když jim chutná. A když mají takhle plná bříška, tak jsou dokonce ochotni rozdávat i svoje dobrůtky ... je teda pravdou, že když se jedná o sušenky, tak je nejdříve ožužlají, aby náhodou o něco nepřišli a pak je teprve předají do zobáčku někoho jiného, ale v podstatě to jsou moc hodný kluci, že se tak dělí :o)  ... »

  Buik | 17.07.2015 13:21:16

 • Cíl

  Ani jsem se nenadála a došli jsme do cíle. Závěr byl opravdu krušný, zablokované záda a konci těhotenství nejsou vůbec nic příjemného. Už do předu jsem se děsila porodu protože mi bylo jasné že se nedokážu dostat do té správné polohy jen tak. Proto jsem 14dní před porodem chodila na rehabilitaci kde se mi záda snažili odblokovat, ale potvůrky nechtěli pustit ani po medikaci a tak jsem trpěla až do konce. Poslední dva dny před porodem jako zázrakem záda povolili a já se mohla jakš takš hýbat, kdo by ale čekal že nastal klid před bouří. V pondělí 15.6. mi doktorka v nemocnici tvrdila že to u mě na porod rozhodně nevypadá a že to pomalu vidí za týden na vyvolání, to jsem dle MS týden  a dle UTZ z 12týdne 4dny před porodem. Taky mě vůbec nepotěšila váhovým odhadem 3900g. Celý den jsem měla docela časté tvrdnutí břicha, ale dle doktorky to nic nebylo. No na náladě mi to moc nepřidalo a domů jsem se vrátila celá rozlámaná, utahaná a mrzutá z výsledků.  Večer po 21:30, když už jsem se dostala do postele se najednou tvrdnutí změnilo v bolest v podbřišku která se začala pravidelně vracet co 7 minut. Ve 22:30 jsem takovi škrábala na záda že se zase něco děje a pro jistotu jdu nachystat postel v obýváku kdyby museli dojet moji rodiče.Zatím totiž pokaždé když jsem začla chystat věci tak všechny příznaky k rození utichli. Tentokrát však né, spíš nabívali na intenzitě a tak jsme radši moje rodiče povolali na hlídání. Vše šlo ale hrozně rychle a bolest se stupňovala a zkracovala, proto jsme se vypravili ve 23hod na cestu směr Šumperk, rodiče už byli na cestě a my se jen někde míjeli. Ještě že děti spí jak dudci. U nás jsme si ještě postáli u vlakových závor, proklínám je hodně často a tentokrát snad nejvíc. V porodnici mě nejprve vyšetřila PA a prohlásila na 2cm a prý že máme dost času jít na příjmovou ambulanci vše sepsat, natočit monitor a že si mě doktor vyšetří a udělá odhad. Bylo to přesně po 12hodnách co jsem vcházela do stejné ambulance. Ozvy dopadli dobře, kontrakce pěkně pravidelné jen krátké, když přišel doktor musela jsem se smát, byl to stejný jako před 19měsíci u Aničky, kdy jsme si slíbili že prý do roka a do dne se zas v porodnici potkáme. Od té chvíle se vše urychlilo, po návratu na sál mi píchly vodu, taťka se šel převléct a já dostala prý něco od bolesti, ale viděla bych to spíš naopak. Taky mi dali kapačku s něčím co mělo posílit kontrakce, které stále byli hrozně krátké. V té době jsem byla na nějakých 7cm. Pak už přišli další 2něbo 3 kontrakce a šlo se na věc. Jedna PA se snažila předělat lůžko na porodní křeslo, vše ale bylo v rychlosti a nestihlo se upravit na úplné pohodlí, druhá volala doktora. Pak už si jen pamatuju jak sestra říkala netlačte a pak najednou zatlačte, na to první jsem netlačilo ta hlavička šla sama a na druhé volání nebylo kdy tlačit zrovna nebyla kontrakce, ale mimuško už ze mě vyklouzlo. Na hodinách svítilo 0:41 . V té chvíli akorát dorazil doktor. Zbývalo už jen porodit placentu a popravit lehké natržení. Pak už jsme si užívali naší Terezky, která měla míry 3940g a 51cm. Suma sumárum za 3 hodiny od první bolesti byla malá na světe. Sice se mi nesplnilo přání rodit v pátek jak se vrátí taťka z práce a nejlépe o nějakou dobu dřív, ale za takový krásný porod to stálo si počkat. Vím že to bylo naposledy a mužů říct měla jsem štěstí všechny tři porody si budu pamatovat jako krásné chvilky zrození zázraku. ... »

  Ady.S | 04.07.2015 21:58:19

 • Jak se připravit na normální porod

  Jelikož jsme na těhotníčku a všechny těhulky jednou čeká porod, tak si neodpustím dát sem odkaz na video, které mě totálně nadchlo... https://www.youtube.com/watch?v=f6ZCuvtizBQ Je tam více videí a myslím, že by mohly být taky přínosné, ale ještě jsem je neviděla... ... »

  spinisek | 14.06.2015 21:58:56

Nejčtenější články
 • Výbavička pro miminko

  Mou jedinou omluvou je, že máme věcičky po dvou dětech a ještě od hodných sestřenic a tet. Jinak si neumím ani vysvětlit, kde jsme toho tolik vzali. Sepsala jsem a se svýma modelkama Eliškou a Verunkou nafotila, co jsme pro naše mimčo přichystali. Kromě kočárku máme snad všechno. Oblečeníčka je opravdu hodně, po zkušenostech, kdy miminko ze všeho asi po 3-5 týdnech vyroste, opravdu stačí 6 bodyček, 4 dupačky, 2 kabátky, 2 overalky na spaní, pokud je zima a nějaká čepička, ponožky. Pokud děťátko věci zašpiní, je nejjednodušší večer během minutky vyprat. Plínky budem používat jednorázové, i přesto mi moje hodná babička postupně nakoupila asi 50 látkových, takže těch máme opravdu velkou zásobu. Máme asi 3 zavinovačky (úplně stačí 1) a perfektní je heboučká žirafí zavinovačka do autosedačky, tu jsme u poslední dcerky využili opravdu hodně. Postýlku máme v ložnici. Zvedli jsme ji do nejvyšší polohy, ať se nemusím k miminku moc naklánět. K postýlce dáme ještě chůvičku. Polštářky a peřinka jsou zezačátku spíš jako dekorace a aby na miminko nefoukalo. Povlečení jsme ušili nové se starší dcerkou, kapsář je výborný na plínky, náhradní oblečení, dudlík a krém, hned je všechno v noci po ruce. Proutěný koš bude mít miminko v obýváku, aby mělo kde spát a odpočívat ve dne. Koš nám půjčila babička a konstrukci na kolečkách vyrobil šikovný tatínek. Koš vydrží asi do 3 měsíců, potom už se bude batolit na dece. V košíku se zatím usadily hračky, které mají dvě starší dcerky nachystané pro miminko do porodnice. Až se děťátko narodí, určitě sestřičkám taky nějaké hračky na památku přinese. Vaničku jsme koupili novou i s molitanovou koupací podložkou, přebalovací podložku máme ještě po Elišce. Na kojení a jako ohrádku pro mimčo je nachystaný krásný kojící polštář s puntíkama, který jsem vyhrála jako dárek od Mamaja group za článek v Těhotníčku. Autosedačka – vajíčko je po mladší dcerce, uvnitř je vložka pro novorozence. Koupili jsme taky nosítko, nejvíc se zalíbilo Eli, takže už víme, kdo bude prďolku nosit. Kosmetiku i potřebné věci z lékárny už máme taky nakoupené. Moc jsme to nepřeháněli, i tak je toho dost. Uvidíme, co bude miminku nejvíce vyhovovat a později dokoupíme. ... »

  jezurka | 11.06.2012 11:20:35

 • Dovolená s bříškem

  „A kdy jako pojedeme na dovolenou?!??“ To byl první a nejdůležitější dotaz mého manžela, když se dozvěděl, že konečně čekáme miminko. Protože bydlíme v horách, neumí si léto bez alespoň dvou týdnů na prosluněné pláži, představit. Nevím, jestli si uvědomil, že za početí našeho broučka může taky on, ale dával to za vinu mě, že jsem naplánovala špatně termín.  „Tak já pojedu sám s holkama“ bylo jeho poslední rozhodnutí, když si uvědomil, že červencové miminko do Chorvatska opravdu vláčet nemůže. Na to jsem hodně zvědavá. Je nervní, jen když jedeme pár kilometrů a Verunka není zrovna naladěná na cestování. Nakonec jsme po dlouhých debatách zamítli i leteckou dovolenou do tropů – nějak se mi do toho s bříškem a dvěma dětmi nechtělo a rozhodli jsme se jet na prodloužený víkend do Aquaparku Babylon v Liberci. Jelo nás šest – já, tatínek, Eliška 9, Verunka 2, neteř Terezka 9 a brouček dobře schovaný v bříšku. Cesta autem byla dlouhá, ale i když už jsem byla ve 23tt, přežili jsme ji s miminkem dobře. S bříškem se nastupuje do auta hůř. Vyplatilo se taky vzít si pod záda polštářek. Na recepci hotelu jsou na rodiny s dětmi zvyklí. Nabídli nám krásný rodinný dvoupokoj, takže jsem mohla s mimčem v jednom pokoji odpočívat a v druhém si hrály holky. Doporučuji naši vychytávku – vymysleli jsme jim bojovku, která je každý den na nějakou dobu zabavila běháním po celém Babylonu. Dostali objevitelské deníčky a plnili různé úkoly, zjišťovali legendu o Babylonu, kreslili obrázky a zkoumali okolí. Tak jsme my měli čas i na odpočinek a další zábavné činnosti :)   Jako těhulka jsem si nejvíce užila hotelové snídaně. Veliký raut, kde byl výběr jídla od teplé snídaně, masa, vajíček, zapékané zeleniny, salátů, obložených mís, zeleniny, až po různé druhy müsli, jogurtů, koblih, buchet, ovocných salátů a dalších pochoutek. Na snídani jsme strávili spoustu času a s bříškem mi nebylo ani trapné zkusit od všeho něco, aspoň jsem vše mohla svést na těhotenské chutě. Dny jsme trávili nejvíce v aquaparku. Nasoukala jsem bříško do plavek a užívali jsme si vodních atrakcí. Miminku se ve vodě moc líbilo, plavání i lenošení v různých zákoutích aquaparku bylo příjemné. Hodně času jsme strávili ve vířivkách s teplou vodou. Jediné, co mimču moc nevyhovovalo, byly sauny. Taky jsme si samozřejmě netroufli na tobogány. Protože jsme schválně pro dovolenou vybrali jarní prázdniny a ne víkend, nebylo ve vodě moc lidí a taky jsme měli k dispozici spoustu volných lehátek na odpočinek. Když nás vodní svět přestal bavit, zašli jsme si do IQ parku a Lunaparku, kde se vyřádili hlavně děti. Já s miminkem povýšila na roli hlavního fotografa a dodavatele svačinek. S bříškem se totiž na kolotoč ani do autíčka vlézt nedá. Večeře v dinner bufetu byla opět záběr. Snažili jsme se jíst střídmě, ale takovému výběru jídel se nedalo odolat. Vyzkoušeli jsme spoustu dobrůtek, nakonec jsme si dali zmrzlinový pohár a odkulili jsme se do pokoje. Zvláštní bylo, že ač jsme my dospělí byli zralí na spaní, děti chytly druhý dech a vyžadovaly zábavu. Takže jsme se rozdělili. Tatínek dostal na starost holky a já mimčo. Starost o drobečka v bříšku byla jednoduchá – otáčet se na správnou stranu, ať si může hezky kopat a občas pohladit nebo poškrábat na zádičkách. Dovolenou v aquaparku jsme si moc užili a nastávajícím maminkám doporučuji! Až se brouček v létě narodí, zeptám se ho, jak se mu v Babylonu líbilo :) ... »

  jezurka | 23.04.2012 00:37:08

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

Nejlépe hodnocené
 • Maminka

  Maminka Moje nejoblíbenější členka rodiny. Hraje si semnou na schovávanou, pokud se nudím a začnu se krapet vrtět, hned mě začne hladit a utěšovat. Pokud náhodou se zabývá něčím jiným, po chvilce mé snahy narovnat si nohu v koleni ihned nastává první fáze hlazení a utěsování. Prostě nám to klape:) Také si semnou ráda povídá a ujišťuje mě, že v noci se prý má spát. Chacha, to jí ještě vysvětlím. Všude ticho a tma jako v kostele a já bych měl nevyužít té skvělé šance na nové taneční číslo?? Rád poslouchám její hlas a ještě radši bych už konečně viděl, jak vlastně vypadá. Bude se mi líbit? Jaké má oči? Vlasy? S postavou prý nic moc, vzhledem k tomu že každý kdo k ní v posledních týdnech přijde tak tvrdí, že má velké břicho. Ale nevadí. Budu jí mít rád tak i tak. O tom jestli se budu líbit já jí, o tom nepochybuju. Jsem totiž ohromnej fešák. Nevím sice jak to poznala, ale odhalila že mám pindíka. Asi jí to práskla ta zrádkyně doktorka. Jsem holt chlap a protože jsem parádně ješitnej, nebudu se ukazovat jen tak kdekomu. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:28:40

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Jak na to

  "Potvoráci",oslovili jsme něžně s manželem své dva potomky,budete mít ještě jednoho bratříčka,nebo sestřičku.Oba potomci(4 a 5 let)se zarazili,nasadili výraz nasvědčující tomu,že se zrovna pokoušejí vyvrátit teorii relativity a po chvíli vydali jasný povel.Naše holčička chce  sestřičku,kluk pro změnu brášku.Jako bych to netušila.No nic,hlavně že se myšlence jako takové nijak nebrání.Maličkosti už přeci jen nějak doladíme. Uplynulo pár týdnů a já vím  naprosto přesně,že ten další potomek bude holčička.Nezbývá tedy nic jiného,než to oznámit potvorákům.Ach,díky Bože za mužskou ješitnost projevující se už v ranném věku.Stačilo našemu chlapečkovi polichotit,vysvětlit mu jak je bezvadné,že bude náš jediný princ a určitě si s dvěma holkama poradí. Od té chvíle má náš malý vetřelec jméno Janička a oba starší sourozenci se každou chvíli ptají,kdy že už bude to miminko.Mají smůlu,ještě si 5 měsíců počkají. ... »

  Val.J35 | 11.04.2012 07:13:17

Nejnovější diskuze
 • klidový režim v těhotenství ve 26. týdnu

  Holky chci se zeptat, jestli některá z vás měla nařízený klidový režim už tak brzo jako já ve 26. týdnu, doktor mi řekl, že se otvírá děložní hrdlo a že musím 10 dní ležet s nohama nahoře a z domu ani na krok, tak jsem z toho byla vyděšená, pač malá má jenom 1kg..asi jsem se moc honila..mám ještě 1. dítě - 7. let..když jsem otěhotněla, tak jsem měla 2. zaměstnání..vydržela jsem to par měs. a pak jsm s HHP sekla a šla marodit pač už jsem mšla loni jedno nepovedené těhu, které mělo srdeční vadu a tak mi vyvolávali porod:( no a ted chodím denně uklízet do jedné firmy..jenom na 1-2h denně..takže mi nepřišlo, že by mi to mohlo ublížit a ejhle, tak jsem s tím sekla..a ležím, nic jiného mi nezbývá, doktor mi dal užívat Magnesium, ale ted nevím, jestli mám zakázaný sex..doktor sice nic neříkal, ale já se bojím aby jím něco nespustilo..neporadíte mi někdo? asi to 10 dní do kontroly vydržíme a pak se zeptam doktora..díky za odpovědi!!! ... »

  areznik | 01.08.2015 09:57:54

 • Zdravím zasloužilou matku:-) J...

  Jsem na tom docela podobně, je mi 38let a čekám 4 dítě, pravda, vše v jednom manželství. Jsem právě 10+0 a přemýšlím, jestli jsme se nezbláznili. Nejstarší dceři je 15, synovi 10 a ... »

  tulipanek77 | 19.06.2015 11:34:53

 • Tak co?? Příspěvek je už poměr...

  oměrně starší, takže teď už je jisté, zda to bylo těhotenství - což bych řekla, že dle příznaků určitě ... ono, co je jisté, že ... tak nějak se říká, že vše je jisté až po ... »

  Buik | 01.06.2015 00:07:39

 • 6. týden - je to už jisté?

  Ahoj, přicházím s docela pitomým dotazem, ale projela jsem spoustu diskuzí a nikde jsem nedokázala najít alespoň částečnou odpověď... Začali jsme se snažit o miminko, ale zatím nemám absolutně žádné příznaky, tak jsem si říkala, no nic, nevyšlo to teď, vyjde to příště, teprve jsme začali. Nicméně v pondělí mě celý den fakt bolelo břicho, taková tupá bolest v celé spodní břišní dutině. Tak jsem tedy koupila test, a ejhle, dvě čárky (druhá nijak extra silná, ale jasně tam byla). Dnes, o den později, jsem test zopakovala, a opět to stejné... Podle ,,tabulek" bych tedy měla být 6tt (ke dnešku 5+2) a samozřemě se chystám k doktorce. Ale co se chci zeptat - je v tomto týdnu těhotenství už alespoň trošku jisté, nebo pořád může skončit, jen tak, bez příčiny...? Nechci juchat předčasně, ale je těžký udržet tajemství...hlavně v práci, kde musím občas něco těžkého zvedat a dělám 12-ky... Díky moc za jakoukoliv odpověď. ... »

  M.A.H. | 29.04.2015 11:35:29

více novinek » Z redakce
Příkrmy - ovoce a zelenina

Jak správně připravit příkrmy pro dítě? Je nutné ovoce a zeleninu vařit nebo mohu podávat syrové? ... »

Test chytrých telefonů

Testování a hodnocení celkem 34 chytrých telefonů, zpracovaných časopisem dTest. ... »

Zamlklý potrat

Prodělala jsem zamlklý potrat v 11. týdnu těhotenství. Kdy se mohu snažit znovu otěhotnět? ... »

více novinek » Od maminek
Rodíme ONLINE 2015

Jasko je přestěhovaná a vybaluje věci. Silvie byla na velkém ultrazvuku - jak se daří miminku? ... »

Martina z Anglie - první týden doma

Za Naomi přišla na kontrolu midwife i health visitor. Jak taková kontrola probíhá? ... »

Soutěž s GS Mamavit Prefolin s DHA

Soutěžte o 5 balení přípravku GS Mamavit Prefolin s DHA v hodnotě 2500 Kč! ... »

více novinek » V diskuzním klubu
v http://e-detska-obuv.cz/38-celorocni-

detska-obuv?n=12&orderby=position&orderway=DESC&attributes=15&attribute3=0&id_manufacturer=37 jsou levnejsi a jeste maji dopravu zdarma u vyssich cen  a ov ... »

Jíte pečivo? Jak často a kolik?

denne,ruzne...treba hopik ma nejradeji opeceny stary suchy chleb  a ja ho tak rada v hrachove polivce a on mi ho vzdy sezere  ... »

Nákupy

Tesco...mam rad,tezke veci si necham dovezt z i tesca..mleko apod ve velkem,at to nevlacime,dovezou to do bytu a stoji me doprava jeste mene nez benzin... ... »