18. týden těhotenství

Co se děje s maminkou?

Ženy, které jsou již těhotné podruhé (popř. potřetí a více) mohou v tomto týdnu pocítit první pohyby svého miminka. Pokud jste těhotná poprvé, budete si muset ještě asi 2 týdny počkat.

Začínáte rovněž rychleji než doposud přibírat na váze, od tohoto období budete přibírat asi 0,5 kg týdně. Je tedy vhodné pravidelně cvičením posilovat páteř – předejdete tak nepříjemným obtížím. Nejjednodušším způsobem je navyknout si na správné držení těla!

Nezapomínejte též na vhodné obutí, boty na vysokém podpatku vyměňte co nejdříve za pohodlné boty na nízkém podpatku. Nejsou však vhodné ani boty zcela bez podpatku, u některých žen může dojít k propadání klenby nohy, a tím k velkým bolestem. Správnému obutí věnujte zvýšenou pozornost.

Přírůstek na váze v těhotenství

Je velmi individuální. Udává se průměrně asi 12 kg. Z toho připadá jen asi 3 až 4 kg na miminko, zbytek tvoří placenta, plodová voda, plodové obaly, zvýšený objem krve a celkový objem vody v těle, zvětšené prsy a zvětšená děloha.

Některé ženy přiberou v těhotenství i 20 a více kilogramů, a přesto nemusí mít problémy dostat se po porodu na svou původní váhu (či dokonce nižší).

Nijak se přírůstkem na váze nestresujte, jezte pestře a zdravě (hladovění rozhodně není na místě) a udržujte přiměřenou fyzickou aktivitu. Pokud přibíráte více, omezte mlsání a pití slazených nápojů, nepřejídejte se! Tvrzení, že musíte jíst za dva, není pravdivé.

Těhotenství a sport

Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Naopak ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, by měly nejdříve konzultovat své záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.

Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu, se doporučuje začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.

Jak roste miminko?

Miminko rychle roste a velmi aktivně se pohybuje, neboť má v děloze nyní ještě dostatek místa. Na ultrazvuku jsou pohyby dobře vidět, prvorodičky je však většinou ještě necítí. Kůže plodu je velmi tenká, pokrytá lanugem, chybí tuková vrstva.

Veliký vývoj prodělává mozek, tvoří se mozková kůra.

Na končetinách jsou vytvořeny klouby, postupně se vyvíjí pevné kosti. S tím souvisí i tvorba sluchových kůstek (ve středním uchu), které začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha – miminko začíná slyšet. Vnímá zvuk srdečních ozev matky, její hlas, hudbu… Hlasitého zvuku se může leknout. Nebojte se si s miminkem povídat nebo mu zpívat!

Plod měří od temene k zadečku asi 12 – 14 cm, váží přibližně 150 g.

Více si o průběhu celého těhotenství můžete přečíst na Babyonline.cz.

Za finální korekturu před zveřejněním v Těhotníčku.cz děkujeme MUDr. Romaně Gerychové. Ilustrace: MUDr. Petra Kubáčková.

Více o těhotenství najdete na: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi
Více o vývoji miminka najete na: http://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka

Tým lékařů Babyonline.cz| 24.6.2011 v 14:49 VSTUP DO DISKUZE K TOMUTO OBDOBÍ
17. týden těhotenství 19. týden těhotenství

Nové články
 • Plaváček

  Doma jsou všechny děti vodomilové, jak se řekne koupání už se letí vyslékat a hurá do vody. S Ondrou jsem na plavání batolat chodila a líbilo se nám to oběma. S Aničkou jsem to měla v plánu taky, ale než jsem se rozhoupala zjistila jsem že jsem těhotná , první kurz jsem onemocněla a pak začali zdravotní problémy v těhotenství a tím jsem to odpískala úplně. Myšlenka na plavání mi naskočila po vánocích, ale jak to udělat se dvěma cácorkama. Nemám nikoho kdo by se mnou chodil a hlavně ve vodě by mě chtěli obě, finančně to naráz taky nedávám, proto jsem se rozhodla že budu chodit na střídačku vždy s jednou a druhou pohlídají babičky či děda, i to jsem nakonec odpískala protože obě tu svojí první hodinu proplakali, tak abych je nestresovala bude teď chodit se mnou Anička a až bude v září ve školce dám si to znovu s Terezkou. A jak to vlastně probíhá. Celý den máme hektický, ráno odvedem Ondru do školy, pak honem domů uvařit oběd a dát si svačinu. V 10hod přichází děda a dostává Terezku do kočárku spolu s nákupním seznamem co potřebujeme koupit. Já s Aničkou v kočárku vyrážím směr bazén, mám to 15minut hodně svižné chůze. Jak už jsem se zumínila první hodinu mi Anička proplakala, visela na mě jako klíště, vydila jí jak chladnější voda ve velkém bazénu tak i teplá v malém. Nenechala jsem se však odradit, na další lekci jsme doma vyštrachali neoprén, který se Aničce moc líbil, na bazéně jsme se místo hned do vody si šli prohlédnout hračky a hned si i nějakou vybrat. Kupodivu to zabralo a následně ve vodě jsme už dokázali spolu cvičit bez pláče. Na závěr tedy pláč byl, ale z opačného důvodu že už musíme z vody .  Na další hodině už to bylo fajn, Anička se už vůbec nebála a krásně ve vodě spolupracovala.Na závěr si neodpustila vyzkoušení zkuzavky ale musela jsem jí chytat já,jak se dolů postavil pan instruktor,okamžitě se otočila a odmítla komunikovat. Po koupání už je zase trochu fofr, umýt, namazat, vysušit vlásky, teple se obléknout, do ruky dostat svačinu a hurá na svižnou cestu domů. Osobně bych nejradši doma padla do postele, ale to mě děti nenechají. U domu si převezmu Terezku, doma obě holky nakrmím,Aničku zaženu do postele a už dorazí zpět děda který mi doveze Ondru ze školy. Terezka která s dědou skoro celé dvě hodinky prospala je plná elánu a chce řádit. A tak mi doma začíná další kolotoč až do večera.   Plavání je super jen nevím koho v závěru zmáhá víc a jsem zvědavá jak bude Anička šikovná ve vodě poposlední lekci. ... »

  Ady.S | 03.02.2016 20:47:35

 • Oslava druhých narozenin

  9.1.2016Tak a jte to tady :o), Lukáškovi byly dva roky. Už je to neuvěřitelnej chlapák. Den ode dne víc a více povídá, ale taky začíná od bráchy okoukávat různé "nepravosti". Jenže je těžké se na něj zlobit, protože on se vždycky tak zakření - ví přesně, že dělá něco, co by rozhodně dělat neměl!! Nakrčí nosánek a nádhreně se na Vás usměje a krutě toho využívá.  Ale zpátky k oslavě - opět jsem nemohla vybrat, jaký dortík nechat udělat a pak mě trkle, že přeci jen asi nejvíc vyhrává ten krteček, takže dostal dortíka s krtečkem. Měl z něj ohromnou radost. Zapálili jsme na mě svíčku a Luky hned hlásil "hajs, hajs" a pak se s taťkou snažili svíčku sfouknout. Potom si chodil pomaloučku oďubávat krtečka.  Mezitím mu všichni přáli a jak to tak bývá, Mareček se rozhodl, že mu musí se všemi dárky pomoci - přinejmenším při rozbalování a o ty další, že se musí i dělit. Marečkův pokřik "to jsou naše dárky" :oD nás všechny pobavil, ale zároveň nás vydasilo, že to Mára myslí vážně. Po chvilce vztekání jsme se domluvili, že nejdříve si trošku pohraje Luky a pak Marečkovi hračky půjčí.  Teď si tak tu přemýšlím, co to ten Lukášek vlastně dostal :oD. Pamatuju si krtečkovský přesnídávky, talířky a hrníčky s Krtečkem, táta mu koupil novou lahvičku na mlíčko, babička mu dala korunky, které mu posíláme na knížku, ufff, je to náročné, dřevěnou knížečku s Krtkem, kterou si sám vybral v krámě a nechtěl bez ní odejít ... a tak bych určitě mohla ještě pokračovat.  Byl to prima den, ač jsme se poštěkali s tátou, prckové si to užili - chodili oďobávat dortík, chlebíčky, prostě všechno, co bylo na stole a měli z toho ohromnou radost ... a tak to má být!! ... »

  Buik | 25.01.2016 22:12:08

 • Prenatální diagnostika

  Dneska jsme se s tatínkem konečně dozvěděli copak to bude..Jsme mile překvapeni a konečně víme že čekáme HOLČIČKU máme pro ni jméno Ema. Strašně moc se těšíme a jsme velice rádi že všechny výsledky jsou v pořádku... Těšíme se na další kontrolu u doktora která nás čeká 12.3.2016 ... »

  Couan | 25.01.2016 12:54:43

 • Zase se mu nechtělo ven .

  NAŠE MALÉ KLÍŠTĚ.   Nasta den D,kterého jsme se i když jsme si to nepřipouštěla docela bála. Našemu broučkovi vlastně jako všem čtyřem předešlým se prostě ven z jeho útulného domečku nechtělo. Neděle 27.12.2015 nástup v 9hodin ráno s taškou na vyvolání porodu. On vlatně celý prosinec byl docela hektický, rekonstrukce našeho nového bydlení, stěhování, vánoceshnánění hlídání pro děti až přijde ten okamžik.Jelikož manžel přeci u toho musí být taky....nejen, že on chtěl.ale co já zmůžu,když ležím..on je ten co vidí,slyší a víc vnímá. Večer jsme ještě dobalila tašku a psychycky se připravila na vyvolání a počítala, že na Silvesta už bych mohla být s prckem doma. Ráno v pět mně vzbudili divné bolesti....na ot , že jsem už měla 4 porody za sebou ,mně jako kontrace zrovna nepřišli.No co..najím se ,vzbudím manžela a stejně musíme, tak pojedeme.Naštěstí nově nastěhovaná sousedka se uvolila pohlídat naše menší děti.2,5 a 4 roky.Vzbudím v 5,30 manžela...dej si kávu,cigárko, nasnídej se a můžeme jet...však je brzo.....Ano je ,ale já mám už bolesti.....Ani to kafe si nedal. no tak honeeem, jedemee. Však já mám vždy čas...kontrakce po 3 minutách v autě ustály a já si říkám, že se vrátíme domu...ale neee, jedeme dál.Do porodnice jsme dojeli v 6,30h.Na přijmu klasika, natočení, vyšetření..kontrakce sice po 3 minutách,ale otevřená jen na prst.Tak vás dáme nap okoj a přijdu se podívat,kdyžtak zavedeme tabletku na otevšení.Když  přišla sestřička a  zkontrolovala..tak se divila....otevřená n a 7 ...jdeme na sál. Naše nejmenší štěstíčko se narodilo v 9.15 s mírami 3250g a 49cm,zdravý krásný Lukášek.... Tak jsme to zvládli všichni..já,manžel Lukášek a i hlídací teta. Doma sice máme docela veselo, ale jsme za ty všechny chlapy co mám moc ráda :-)   ... »

  spinkalek | 25.01.2016 12:52:22

Nejčtenější články
 • Výbavička pro miminko

  Mou jedinou omluvou je, že máme věcičky po dvou dětech a ještě od hodných sestřenic a tet. Jinak si neumím ani vysvětlit, kde jsme toho tolik vzali. Sepsala jsem a se svýma modelkama Eliškou a Verunkou nafotila, co jsme pro naše mimčo přichystali. Kromě kočárku máme snad všechno. Oblečeníčka je opravdu hodně, po zkušenostech, kdy miminko ze všeho asi po 3-5 týdnech vyroste, opravdu stačí 6 bodyček, 4 dupačky, 2 kabátky, 2 overalky na spaní, pokud je zima a nějaká čepička, ponožky. Pokud děťátko věci zašpiní, je nejjednodušší večer během minutky vyprat. Plínky budem používat jednorázové, i přesto mi moje hodná babička postupně nakoupila asi 50 látkových, takže těch máme opravdu velkou zásobu. Máme asi 3 zavinovačky (úplně stačí 1) a perfektní je heboučká žirafí zavinovačka do autosedačky, tu jsme u poslední dcerky využili opravdu hodně. Postýlku máme v ložnici. Zvedli jsme ji do nejvyšší polohy, ať se nemusím k miminku moc naklánět. K postýlce dáme ještě chůvičku. Polštářky a peřinka jsou zezačátku spíš jako dekorace a aby na miminko nefoukalo. Povlečení jsme ušili nové se starší dcerkou, kapsář je výborný na plínky, náhradní oblečení, dudlík a krém, hned je všechno v noci po ruce. Proutěný koš bude mít miminko v obýváku, aby mělo kde spát a odpočívat ve dne. Koš nám půjčila babička a konstrukci na kolečkách vyrobil šikovný tatínek. Koš vydrží asi do 3 měsíců, potom už se bude batolit na dece. V košíku se zatím usadily hračky, které mají dvě starší dcerky nachystané pro miminko do porodnice. Až se děťátko narodí, určitě sestřičkám taky nějaké hračky na památku přinese. Vaničku jsme koupili novou i s molitanovou koupací podložkou, přebalovací podložku máme ještě po Elišce. Na kojení a jako ohrádku pro mimčo je nachystaný krásný kojící polštář s puntíkama, který jsem vyhrála jako dárek od Mamaja group za článek v Těhotníčku. Autosedačka – vajíčko je po mladší dcerce, uvnitř je vložka pro novorozence. Koupili jsme taky nosítko, nejvíc se zalíbilo Eli, takže už víme, kdo bude prďolku nosit. Kosmetiku i potřebné věci z lékárny už máme taky nakoupené. Moc jsme to nepřeháněli, i tak je toho dost. Uvidíme, co bude miminku nejvíce vyhovovat a později dokoupíme. ... »

  jezurka | 11.06.2012 11:20:35

 • Dovolená s bříškem

  „A kdy jako pojedeme na dovolenou?!??“ To byl první a nejdůležitější dotaz mého manžela, když se dozvěděl, že konečně čekáme miminko. Protože bydlíme v horách, neumí si léto bez alespoň dvou týdnů na prosluněné pláži, představit. Nevím, jestli si uvědomil, že za početí našeho broučka může taky on, ale dával to za vinu mě, že jsem naplánovala špatně termín.  „Tak já pojedu sám s holkama“ bylo jeho poslední rozhodnutí, když si uvědomil, že červencové miminko do Chorvatska opravdu vláčet nemůže. Na to jsem hodně zvědavá. Je nervní, jen když jedeme pár kilometrů a Verunka není zrovna naladěná na cestování. Nakonec jsme po dlouhých debatách zamítli i leteckou dovolenou do tropů – nějak se mi do toho s bříškem a dvěma dětmi nechtělo a rozhodli jsme se jet na prodloužený víkend do Aquaparku Babylon v Liberci. Jelo nás šest – já, tatínek, Eliška 9, Verunka 2, neteř Terezka 9 a brouček dobře schovaný v bříšku. Cesta autem byla dlouhá, ale i když už jsem byla ve 23tt, přežili jsme ji s miminkem dobře. S bříškem se nastupuje do auta hůř. Vyplatilo se taky vzít si pod záda polštářek. Na recepci hotelu jsou na rodiny s dětmi zvyklí. Nabídli nám krásný rodinný dvoupokoj, takže jsem mohla s mimčem v jednom pokoji odpočívat a v druhém si hrály holky. Doporučuji naši vychytávku – vymysleli jsme jim bojovku, která je každý den na nějakou dobu zabavila běháním po celém Babylonu. Dostali objevitelské deníčky a plnili různé úkoly, zjišťovali legendu o Babylonu, kreslili obrázky a zkoumali okolí. Tak jsme my měli čas i na odpočinek a další zábavné činnosti :)   Jako těhulka jsem si nejvíce užila hotelové snídaně. Veliký raut, kde byl výběr jídla od teplé snídaně, masa, vajíček, zapékané zeleniny, salátů, obložených mís, zeleniny, až po různé druhy müsli, jogurtů, koblih, buchet, ovocných salátů a dalších pochoutek. Na snídani jsme strávili spoustu času a s bříškem mi nebylo ani trapné zkusit od všeho něco, aspoň jsem vše mohla svést na těhotenské chutě. Dny jsme trávili nejvíce v aquaparku. Nasoukala jsem bříško do plavek a užívali jsme si vodních atrakcí. Miminku se ve vodě moc líbilo, plavání i lenošení v různých zákoutích aquaparku bylo příjemné. Hodně času jsme strávili ve vířivkách s teplou vodou. Jediné, co mimču moc nevyhovovalo, byly sauny. Taky jsme si samozřejmě netroufli na tobogány. Protože jsme schválně pro dovolenou vybrali jarní prázdniny a ne víkend, nebylo ve vodě moc lidí a taky jsme měli k dispozici spoustu volných lehátek na odpočinek. Když nás vodní svět přestal bavit, zašli jsme si do IQ parku a Lunaparku, kde se vyřádili hlavně děti. Já s miminkem povýšila na roli hlavního fotografa a dodavatele svačinek. S bříškem se totiž na kolotoč ani do autíčka vlézt nedá. Večeře v dinner bufetu byla opět záběr. Snažili jsme se jíst střídmě, ale takovému výběru jídel se nedalo odolat. Vyzkoušeli jsme spoustu dobrůtek, nakonec jsme si dali zmrzlinový pohár a odkulili jsme se do pokoje. Zvláštní bylo, že ač jsme my dospělí byli zralí na spaní, děti chytly druhý dech a vyžadovaly zábavu. Takže jsme se rozdělili. Tatínek dostal na starost holky a já mimčo. Starost o drobečka v bříšku byla jednoduchá – otáčet se na správnou stranu, ať si může hezky kopat a občas pohladit nebo poškrábat na zádičkách. Dovolenou v aquaparku jsme si moc užili a nastávajícím maminkám doporučuji! Až se brouček v létě narodí, zeptám se ho, jak se mu v Babylonu líbilo :) ... »

  jezurka | 23.04.2012 00:37:08

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

Nejlépe hodnocené
 • Maminka

  Maminka Moje nejoblíbenější členka rodiny. Hraje si semnou na schovávanou, pokud se nudím a začnu se krapet vrtět, hned mě začne hladit a utěšovat. Pokud náhodou se zabývá něčím jiným, po chvilce mé snahy narovnat si nohu v koleni ihned nastává první fáze hlazení a utěsování. Prostě nám to klape:) Také si semnou ráda povídá a ujišťuje mě, že v noci se prý má spát. Chacha, to jí ještě vysvětlím. Všude ticho a tma jako v kostele a já bych měl nevyužít té skvělé šance na nové taneční číslo?? Rád poslouchám její hlas a ještě radši bych už konečně viděl, jak vlastně vypadá. Bude se mi líbit? Jaké má oči? Vlasy? S postavou prý nic moc, vzhledem k tomu že každý kdo k ní v posledních týdnech přijde tak tvrdí, že má velké břicho. Ale nevadí. Budu jí mít rád tak i tak. O tom jestli se budu líbit já jí, o tom nepochybuju. Jsem totiž ohromnej fešák. Nevím sice jak to poznala, ale odhalila že mám pindíka. Asi jí to práskla ta zrádkyně doktorka. Jsem holt chlap a protože jsem parádně ješitnej, nebudu se ukazovat jen tak kdekomu. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:28:40

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Jak na to

  "Potvoráci",oslovili jsme něžně s manželem své dva potomky,budete mít ještě jednoho bratříčka,nebo sestřičku.Oba potomci(4 a 5 let)se zarazili,nasadili výraz nasvědčující tomu,že se zrovna pokoušejí vyvrátit teorii relativity a po chvíli vydali jasný povel.Naše holčička chce  sestřičku,kluk pro změnu brášku.Jako bych to netušila.No nic,hlavně že se myšlence jako takové nijak nebrání.Maličkosti už přeci jen nějak doladíme. Uplynulo pár týdnů a já vím  naprosto přesně,že ten další potomek bude holčička.Nezbývá tedy nic jiného,než to oznámit potvorákům.Ach,díky Bože za mužskou ješitnost projevující se už v ranném věku.Stačilo našemu chlapečkovi polichotit,vysvětlit mu jak je bezvadné,že bude náš jediný princ a určitě si s dvěma holkama poradí. Od té chvíle má náš malý vetřelec jméno Janička a oba starší sourozenci se každou chvíli ptají,kdy že už bude to miminko.Mají smůlu,ještě si 5 měsíců počkají. ... »

  Val.J35 | 11.04.2012 07:13:17

Nejnovější diskuze
 • ja jsem chodila plavat ale byl...

  a jsem vzdy takhrozne moc unavena a vycerpana ze se to nedalo nekdy ani vydrzet a tak jsem jenom lezela.. pak mi doktorka doporucila magnesium a unava opravdu polevila. kdo by mel stejnou komplikaci t ... »

  kocka228 | 26.01.2016 13:32:29

 • zkuste se v lekarne podivat po...

  spermotrendu, myslim ze je to to co hledate :) ... »

  olga.polka | 16.12.2015 13:05:08

 • doplnek stravy

  prosim nevime jestli neexituje nejaky doplnek stravy na podporu funkce a kvality spermii? snazime se s manzelem o miminko, zatim kratkou dobu, ale ma z toho spatny pocit ze se nam to zatim nepovedlo, tak bych mu chtela nejak pomoct..:) ... »

  kocka228 | 10.12.2015 15:00:26

 • Ahoj těhulky a maminky

  Zdravím všechny těhulky i maminky jsem v 6tt a 6 dnu mrnousek měří 9 mm jsem prvně těhotná   ... »

  Kočička2014 | 23.11.2015 23:28:32

více novinek » Z redakce
Psychologická poradna

Přítel se má po roce setkat se svým tříletým synem. Jak se má k němu chovat? ... »

Právě skončil chat ONLINE!

Chat s dětskou lékařkou o imunitě, očkování a infekcích právě skončil . Zodpovězeno bylo 19 dotazů. ... »

2. rok dítěte: 19. - 24. měsíc

Jak vypadá skladba stravy? Opožděný vývoj řeči a odmítnutí očkování. ... »

více novinek » Od maminek
Soutěž o lekce profi koučinku

Zapojte se a získejte lekce profi koučinku zdarma nebo časopis Zdravě myslet, zdravě žít! ... »

Veletrh Pro dítě 2016

Potřebujete nový kočárek, autosedačku, postýlku, oblečení či další zboží pro děti? ... »

Nábor rodiček Rodíme ONLINE 2016

Přihlaste se do nového seriálu Rodíme ONLINE a získejte věcné ceny pro sebe i miminko. ... »

více novinek » V diskuzním klubu
emotivní to bude,přiletí kolem poledne,

ne,takže Rozárka bude rozespalá a Barča před přetažením   no dám vědět,neboj   ... »

Uf to byl ale týden

víkend snad budeš mít trošku klidnější. Barborce tenhle týden taky odpadlo všechno co mohlo,oslava narozenin,návštěvy kamarádů,všechno kvůli nemoci,naštěstí pro nás těch druhých.A ve třídě tenhle týd ... »


 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace