18. týden těhotenství

Co se děje s maminkou?

Ženy, které jsou již těhotné podruhé (popř. potřetí a více) mohou v tomto týdnu pocítit první pohyby svého miminka. Pokud jste těhotná poprvé, budete si muset ještě asi 2 týdny počkat.

Začínáte rovněž rychleji než doposud přibírat na váze, od tohoto období budete přibírat asi 0,5 kg týdně. Je tedy vhodné pravidelně cvičením posilovat páteř – předejdete tak nepříjemným obtížím. Nejjednodušším způsobem je navyknout si na správné držení těla!

Nezapomínejte též na vhodné obutí, boty na vysokém podpatku vyměňte co nejdříve za pohodlné boty na nízkém podpatku. Nejsou však vhodné ani boty zcela bez podpatku, u některých žen může dojít k propadání klenby nohy, a tím k velkým bolestem. Správnému obutí věnujte zvýšenou pozornost.

Přírůstek na váze v těhotenství

Je velmi individuální. Udává se průměrně asi 12 kg. Z toho připadá jen asi 3 až 4 kg na miminko, zbytek tvoří placenta, plodová voda, plodové obaly, zvýšený objem krve a celkový objem vody v těle, zvětšené prsy a zvětšená děloha.

Některé ženy přiberou v těhotenství i 20 a více kilogramů, a přesto nemusí mít problémy dostat se po porodu na svou původní váhu (či dokonce nižší).

Nijak se přírůstkem na váze nestresujte, jezte pestře a zdravě (hladovění rozhodně není na místě) a udržujte přiměřenou fyzickou aktivitu. Pokud přibíráte více, omezte mlsání a pití slazených nápojů, nepřejídejte se! Tvrzení, že musíte jíst za dva, není pravdivé.

Těhotenství a sport

Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Naopak ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, by měly nejdříve konzultovat své záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.

Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu, se doporučuje začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.

Jak roste miminko?

Miminko rychle roste a velmi aktivně se pohybuje, neboť má v děloze nyní ještě dostatek místa. Na ultrazvuku jsou pohyby dobře vidět, prvorodičky je však většinou ještě necítí. Kůže plodu je velmi tenká, pokrytá lanugem, chybí tuková vrstva.

Veliký vývoj prodělává mozek, tvoří se mozková kůra.

Na končetinách jsou vytvořeny klouby, postupně se vyvíjí pevné kosti. S tím souvisí i tvorba sluchových kůstek (ve středním uchu), které začínají přenášet zvuk do vnitřního ucha – miminko začíná slyšet. Vnímá zvuk srdečních ozev matky, její hlas, hudbu… Hlasitého zvuku se může leknout. Nebojte se si s miminkem povídat nebo mu zpívat!

Plod měří od temene k zadečku asi 12 – 14 cm, váží přibližně 150 g.

Více si o průběhu celého těhotenství můžete přečíst na Babyonline.cz.

Za finální korekturu před zveřejněním v Těhotníčku.cz děkujeme MUDr. Romaně Gerychové. Ilustrace: MUDr. Petra Kubáčková.

Více o těhotenství najdete na: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi
Více o vývoji miminka najete na: http://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka

Tým lékařů Babyonline.cz| 24.6.2011 v 14:49 VSTUP DO DISKUZE K TOMUTO OBDOBÍ
17. týden těhotenství 19. týden těhotenství

Nové články
 • První koupání v tomto roce

  8.5.2015 Tak už je to tady, máme za sebou první koupání v tomto roce. Teda máme - naši páni kluci mají. Vzali jsme je ná krásný výlet. Nejdřív jsme se zastavili u kamarádky na "statku", kde se klukům fakt moc líbilo! Vlastně jsme se tam přijeli podívat na krásné maličké králíčky. Kluci byli u vytržení - Luky nám usnul cestou, takže nejdřív byl u vytržení jen Mára. Sbíral králíčkům trávu, sbíral sobě peříčka, poletoval tam jak éro a když jsme se s ním vypravili mezi slepice, tak by je snad začal i honit. Pak se probudil Luky a nás čekalo stejné kolečko - kráčlíci, slepičky a pak tam pánově objevili vodu v kýblu ... mno co dodat, odjížděli jsme po víc jak hodině a Lukyho jsem musela převlékat, protože se krásně v tom kýblu namočil.  Jeli jsme směr Kryštofovo údolí, kde byla také nějaká akce, ale byla tam spousta lidí, takže se kluci pohoupali pouze na houpačkách, chvíli si pohráli s kamínky a pak jsme je vzali na výborný obídek. Asi měli fakt hlad, protože vydrželi celou dobu sedět na židlích a neutíkat nám :oD.  A na záver jsme se vydali na Odemykání Krystíny - což bylo naprosto SUPR. Auto jsme nechali na parkovišti. Mára to došel a Luky dojel v kočáru. Vystoupili u prolejzaček a spousty kamínků. My jsme je v tu chvíli vůbec nezajímali, hlavně, že tam byla spouta jiných dětí. A tak lezli po klouzačkách, sbírali kamínky, běhali, skákali, prsotě jim bylo nádherně. Pak jsme dostali úžasný nápad, že půjdeme podél břehu na malou procházku ... a to byl kámen úrazu. Kluci objevili vodu :oD. Nechtěli jsme je nechat namočit, zvlášť Lukyho ne a tak s ním je Martin na kočárkovou procházku. Já mezi tím vzala Máru k vodě, že si tam trošku nabere do kýblíčku - mno nebudu to prodlužovat, během chvliky byl svlečený a už se cachtal, cákal, běhal ve vodě a byl tím nejšťastnějším klukem pod sluncem!!! Pak se vrátil i tatínek s Lukym ... a opět to nebudu prodlužovat, po chvíli se tam cachtali dva hastrmánci, běhali, stříkali, smáli se ... je fakt, že pak následovala chvíle plná křiku, vztekání, utíkání, to když jsme je lovili, že se musí osušit a obléknout - že takové horko ještě není :oD. Ale i tak se jim tam moc líbilo a když jsme řekli, že určitě brzy pojedeme znovu, bylo nám dovoleno toto působiště opustit :oD.  ... »

  Buik | 21.05.2015 23:21:50

 • Běh do cílové rovinky

  To snad není ani možné není to tak dávno co jsme se vrátili z dovolené, úplně přesně je to dnes 35týdnů a 1den, a najednou se blížím k cíli. Sama si to zatím nepřipouštím, v posledních týdnech jsem zapomněla i počítat týdny těhotenství, s Ondrou navštěvuji všechny školkové akce a že jich mají - zpívání se sborečkem na veřejnosti, vystoupení předškoláků na Mateřince 2015 nejen u nás ale i ve finále v Nymburce, Mateřinkovou olympiádu kde se Ondra umístil na druhém místě ve skoku do dálky. vše s foťákem v ruce a s Aničkou za ruku či v kočárku. Večer se pak sotva hnu, ale pocit šťastného dítka je k nezaplacení. S Aničkou zase ve volných chvílích podnikáme procházky na hřiště a za kamarádkami. Doma mě chytlo hnízdění a tak se na poslední chvíli a se zbytky sil snažím uvést domácnost do pucu a i když nesnáším mytí oken některé jsem už zvládla za poslední dva měsíce dvakrát. Asi vím že s další, mimi se už k tomu nedostanu sakra dlouho.  Kuchyň, obývák a ložnice už je vydrhnutá a bude se provádět už jen běžný úklid prachu a vysávání, ještě mi zbývá dětský pokoj. Ten bych nejradši ještě stihla přebudovat, ale moc nadějně to nevidím, máme vybraný jen psací stůl a zbývá vybrat skříň, matraci na postel a pak to i koupit a celé to přespořádat. Hlavní věc ale naučit Aničku spát ve velké posteli a Ondru na dvojposchoďovce nahoře.   Co se týče příprav kolem mimuška, tak už se taky blížím do finále. Oblečky jsou nachystané, základní výbava už je taky doma. Zbývá už jen dovést domů kolébku, kočárek a autosedačku od babičky. To ale zvládne i sám tatínek kdyby něco. Co ale musím udělat co nejdříve a to zabalit  tašku do porodnice, pan doktor neustále straší že už je malá krásně nachystaná, termín je sice až 18.6., ale doufám a věřím že to bude min. o týden dřív.   Fotečky mě bohužel nejdou vložit, tak někdy příště. ... »

  Ady.S | 20.05.2015 20:51:57

 • Plížíme se do finále

  Ne, nepřepsala jsem se v prvním písmenku, záměrně tam je "P". Připadá mi to totiž nekonečné! Mohla bych jako téma vybrat ještě "můj šílený den", ale zas tak šílený to není, tak nebudu přehánět. Nicméně.. Jsem strašně zvědavá, co se na mě vyklube a jak mi bude dávat zabrat, jelikož to, co předvádí v břiše, je atletický výkon. Za zmínku stojí například to, že sedíme s manželem večer u tv, malá mě nakopne do žeber a zaduní to tak, že to slyší i manžel vedle mě. Zábavný, že? Výjimkou nebývají ani situace, kdy doslova s vypísknutím nadskakuju, jak mi prohrábne mé dámské ústrojí. Je to sranda, se Sárou jsem nic takovýho nevnímala, nevím, jak to je možný, ale tohle dítě je fakt rarach :) Abychom se ještě nedivili a nevykoukl na nás kluk, tohle mi na holčičku snad ani nesedí :))   Opravdu se těším, jak bude Sárinka reagovat na svou malou sestřičku, měli jsme tu návštěvu s 3/4roční holčičkou a celý víkend byla Sára naprosto milionová, nežárlila, pečovala o malou, dělila se o hračky, byla prostě k sežrání, snad jí to vydrží <3   Já se už doslova kutálím, moje váha dávno přesáhla +20kg, čehož jsem se hodně děsila, ale nedá se nic dělat, už to nějak doklepem. Jako čuně se necpu, takže teď s tím už stejně nic nenadělám. Už se ale opravdu těším, až to budu mít za sebou. O přirozeném porodu si můžu nechat nejspíš jen zdát, při posledním vyšetření, kdy mi paní Dr. "prohrábla" jizvu zevnitř, jsem měla chuť jí vyskočit z lehátka, jizva se prostě ztenčuje, ačkoliv nijak tragicky, ale ztenčuje, takže se mi nechce nic riskovat. Jediný, co nechápu je, že do poradny, kde se rozhoduje, zda budete rodit opět sekcí nebo ne, Vás objednají až v 38tt - Sáru jsem rodila v 38+1, tak jsem zvědavá, ale už ani nedoufám, že bych rodila dřív, sice mám denně poslíčky, ale nic z toho, už si zvykám. Břicho mě bolí fakt často, kolikrát to už vypadá, že se to rozjede - a pak nic. Tento týden mě čeká první poradna v porodnici, tak uvidíme, ale podle toho se taky nedá nic moc odvozovat, tenkrát mi v úterý řekli, že se nic nechystá a ve čtvrtek ráno se to rozjelo.   Doma mám vše připravené, postýlka natřená, kočárek koupený, už nám tu chybí jen ten malý uzlíček, kterého se nemůžu dočkat. I když teda musím se přiznat, že z toho mám vítr, fakt se bojím, jak budu péči o dvě děti zvládat, naše první holčička nasadila laťku tak vysoko, že se bojím, že normální uplakaný dítě, který v noci nespí, nezvládnu :D jinak se už ani porodu nebojím, už to chci mít jen za sebou, v noci se nevyspím, jak mě bolí kyčle a celý tělo, navíc malá mi dává fakticky zabrat. Přeju si jen, ať vše dobře dopadne a jsme obě v pořádku. ... »

  l*u*s*s*y | 04.05.2015 12:56:28

 • Marečkovi třetí narozeniny

  7.4.2015 Je to neuvěřitelné, ale Márovi už byly tři roky. Fakt jsem z toho úplně mimo, moje miminku už jsou tři roky??!!!! Mno jo, děti prostě stárnou, jen my jsme stejný :oD! Oslava probíhala u bráchy na zahradě - bylo hezké počasí, ale docela chladno. A dle očekávání, dostal spousty dárků, byla to veliká legrace. Ale hezky popořádku.  Nejdřív byl problém s dortem - jaký dort vybrat, co by na něm mělo být? Loni dostal popelnici :oD a ta se tak těžko přebíjí. Rok před tím zase měl pejska, který fakt vypadal jak živý, až se do něj člověk bál říznout :oD. Ale co ho uchvátilo letos? Stále miluje popelnice, za popeláři musíme chodit, běhat hodiny :oD, ale to už je ohrané. A pak mě to napadlo, stále se chce koukat na Pata a Mata, tak proč mu je nedopřát i na dortíkovi. A taky že jo - dortík bodoval na celé čáře. Sice z něj Mára snad ani neochutnal - to je on, jak jsme venku na zahradě, nemusí jíst, nemusí pít, jen tam pobíhá, hraje si, řádí :oD. A pak přišly na řadu ty dárky. Mára dostal různé zabalené krabice, krabičky, tašky a on si to všechno štosoval do komínu a ani se do nic nedíval :oD. Fakt mě to pobavilo a nejen mě. Pak jsem ho teda přesvědčila, že se aspoň podíváme, co hezkého tam má. A tak mi nosil krabici za krabicí, já mu pomáhala je rozdělat a on se pak radoval z každé maličkosti. A světe div se, hned na to si je zase štošoval do komína :oD. Asi té jeho záliby budu muset využít a naučit ho skládat trička, že by mi je taky štosoval do komína :oD.  Byl to krásný a příjemný den ... a až na jeho konci jsme si přiznala, že už mám tříleťáka, který od září bude nastupovat do školky! ... »

  Buik | 28.04.2015 08:27:38

Nejčtenější články
 • Výbavička pro miminko

  Mou jedinou omluvou je, že máme věcičky po dvou dětech a ještě od hodných sestřenic a tet. Jinak si neumím ani vysvětlit, kde jsme toho tolik vzali. Sepsala jsem a se svýma modelkama Eliškou a Verunkou nafotila, co jsme pro naše mimčo přichystali. Kromě kočárku máme snad všechno. Oblečeníčka je opravdu hodně, po zkušenostech, kdy miminko ze všeho asi po 3-5 týdnech vyroste, opravdu stačí 6 bodyček, 4 dupačky, 2 kabátky, 2 overalky na spaní, pokud je zima a nějaká čepička, ponožky. Pokud děťátko věci zašpiní, je nejjednodušší večer během minutky vyprat. Plínky budem používat jednorázové, i přesto mi moje hodná babička postupně nakoupila asi 50 látkových, takže těch máme opravdu velkou zásobu. Máme asi 3 zavinovačky (úplně stačí 1) a perfektní je heboučká žirafí zavinovačka do autosedačky, tu jsme u poslední dcerky využili opravdu hodně. Postýlku máme v ložnici. Zvedli jsme ji do nejvyšší polohy, ať se nemusím k miminku moc naklánět. K postýlce dáme ještě chůvičku. Polštářky a peřinka jsou zezačátku spíš jako dekorace a aby na miminko nefoukalo. Povlečení jsme ušili nové se starší dcerkou, kapsář je výborný na plínky, náhradní oblečení, dudlík a krém, hned je všechno v noci po ruce. Proutěný koš bude mít miminko v obýváku, aby mělo kde spát a odpočívat ve dne. Koš nám půjčila babička a konstrukci na kolečkách vyrobil šikovný tatínek. Koš vydrží asi do 3 měsíců, potom už se bude batolit na dece. V košíku se zatím usadily hračky, které mají dvě starší dcerky nachystané pro miminko do porodnice. Až se děťátko narodí, určitě sestřičkám taky nějaké hračky na památku přinese. Vaničku jsme koupili novou i s molitanovou koupací podložkou, přebalovací podložku máme ještě po Elišce. Na kojení a jako ohrádku pro mimčo je nachystaný krásný kojící polštář s puntíkama, který jsem vyhrála jako dárek od Mamaja group za článek v Těhotníčku. Autosedačka – vajíčko je po mladší dcerce, uvnitř je vložka pro novorozence. Koupili jsme taky nosítko, nejvíc se zalíbilo Eli, takže už víme, kdo bude prďolku nosit. Kosmetiku i potřebné věci z lékárny už máme taky nakoupené. Moc jsme to nepřeháněli, i tak je toho dost. Uvidíme, co bude miminku nejvíce vyhovovat a později dokoupíme. ... »

  jezurka | 11.06.2012 11:20:35

 • Dovolená s bříškem

  „A kdy jako pojedeme na dovolenou?!??“ To byl první a nejdůležitější dotaz mého manžela, když se dozvěděl, že konečně čekáme miminko. Protože bydlíme v horách, neumí si léto bez alespoň dvou týdnů na prosluněné pláži, představit. Nevím, jestli si uvědomil, že za početí našeho broučka může taky on, ale dával to za vinu mě, že jsem naplánovala špatně termín.  „Tak já pojedu sám s holkama“ bylo jeho poslední rozhodnutí, když si uvědomil, že červencové miminko do Chorvatska opravdu vláčet nemůže. Na to jsem hodně zvědavá. Je nervní, jen když jedeme pár kilometrů a Verunka není zrovna naladěná na cestování. Nakonec jsme po dlouhých debatách zamítli i leteckou dovolenou do tropů – nějak se mi do toho s bříškem a dvěma dětmi nechtělo a rozhodli jsme se jet na prodloužený víkend do Aquaparku Babylon v Liberci. Jelo nás šest – já, tatínek, Eliška 9, Verunka 2, neteř Terezka 9 a brouček dobře schovaný v bříšku. Cesta autem byla dlouhá, ale i když už jsem byla ve 23tt, přežili jsme ji s miminkem dobře. S bříškem se nastupuje do auta hůř. Vyplatilo se taky vzít si pod záda polštářek. Na recepci hotelu jsou na rodiny s dětmi zvyklí. Nabídli nám krásný rodinný dvoupokoj, takže jsem mohla s mimčem v jednom pokoji odpočívat a v druhém si hrály holky. Doporučuji naši vychytávku – vymysleli jsme jim bojovku, která je každý den na nějakou dobu zabavila běháním po celém Babylonu. Dostali objevitelské deníčky a plnili různé úkoly, zjišťovali legendu o Babylonu, kreslili obrázky a zkoumali okolí. Tak jsme my měli čas i na odpočinek a další zábavné činnosti :)   Jako těhulka jsem si nejvíce užila hotelové snídaně. Veliký raut, kde byl výběr jídla od teplé snídaně, masa, vajíček, zapékané zeleniny, salátů, obložených mís, zeleniny, až po různé druhy müsli, jogurtů, koblih, buchet, ovocných salátů a dalších pochoutek. Na snídani jsme strávili spoustu času a s bříškem mi nebylo ani trapné zkusit od všeho něco, aspoň jsem vše mohla svést na těhotenské chutě. Dny jsme trávili nejvíce v aquaparku. Nasoukala jsem bříško do plavek a užívali jsme si vodních atrakcí. Miminku se ve vodě moc líbilo, plavání i lenošení v různých zákoutích aquaparku bylo příjemné. Hodně času jsme strávili ve vířivkách s teplou vodou. Jediné, co mimču moc nevyhovovalo, byly sauny. Taky jsme si samozřejmě netroufli na tobogány. Protože jsme schválně pro dovolenou vybrali jarní prázdniny a ne víkend, nebylo ve vodě moc lidí a taky jsme měli k dispozici spoustu volných lehátek na odpočinek. Když nás vodní svět přestal bavit, zašli jsme si do IQ parku a Lunaparku, kde se vyřádili hlavně děti. Já s miminkem povýšila na roli hlavního fotografa a dodavatele svačinek. S bříškem se totiž na kolotoč ani do autíčka vlézt nedá. Večeře v dinner bufetu byla opět záběr. Snažili jsme se jíst střídmě, ale takovému výběru jídel se nedalo odolat. Vyzkoušeli jsme spoustu dobrůtek, nakonec jsme si dali zmrzlinový pohár a odkulili jsme se do pokoje. Zvláštní bylo, že ač jsme my dospělí byli zralí na spaní, děti chytly druhý dech a vyžadovaly zábavu. Takže jsme se rozdělili. Tatínek dostal na starost holky a já mimčo. Starost o drobečka v bříšku byla jednoduchá – otáčet se na správnou stranu, ať si může hezky kopat a občas pohladit nebo poškrábat na zádičkách. Dovolenou v aquaparku jsme si moc užili a nastávajícím maminkám doporučuji! Až se brouček v létě narodí, zeptám se ho, jak se mu v Babylonu líbilo :) ... »

  jezurka | 23.04.2012 00:37:08

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

Nejlépe hodnocené
 • Maminka

  Maminka Moje nejoblíbenější členka rodiny. Hraje si semnou na schovávanou, pokud se nudím a začnu se krapet vrtět, hned mě začne hladit a utěšovat. Pokud náhodou se zabývá něčím jiným, po chvilce mé snahy narovnat si nohu v koleni ihned nastává první fáze hlazení a utěsování. Prostě nám to klape:) Také si semnou ráda povídá a ujišťuje mě, že v noci se prý má spát. Chacha, to jí ještě vysvětlím. Všude ticho a tma jako v kostele a já bych měl nevyužít té skvělé šance na nové taneční číslo?? Rád poslouchám její hlas a ještě radši bych už konečně viděl, jak vlastně vypadá. Bude se mi líbit? Jaké má oči? Vlasy? S postavou prý nic moc, vzhledem k tomu že každý kdo k ní v posledních týdnech přijde tak tvrdí, že má velké břicho. Ale nevadí. Budu jí mít rád tak i tak. O tom jestli se budu líbit já jí, o tom nepochybuju. Jsem totiž ohromnej fešák. Nevím sice jak to poznala, ale odhalila že mám pindíka. Asi jí to práskla ta zrádkyně doktorka. Jsem holt chlap a protože jsem parádně ješitnej, nebudu se ukazovat jen tak kdekomu. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:28:40

 • Úplný začátek

  Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

  luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

 • Odkud jsme a kam jdeme

  Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

  danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

 • Jak na to

  "Potvoráci",oslovili jsme něžně s manželem své dva potomky,budete mít ještě jednoho bratříčka,nebo sestřičku.Oba potomci(4 a 5 let)se zarazili,nasadili výraz nasvědčující tomu,že se zrovna pokoušejí vyvrátit teorii relativity a po chvíli vydali jasný povel.Naše holčička chce  sestřičku,kluk pro změnu brášku.Jako bych to netušila.No nic,hlavně že se myšlence jako takové nijak nebrání.Maličkosti už přeci jen nějak doladíme. Uplynulo pár týdnů a já vím  naprosto přesně,že ten další potomek bude holčička.Nezbývá tedy nic jiného,než to oznámit potvorákům.Ach,díky Bože za mužskou ješitnost projevující se už v ranném věku.Stačilo našemu chlapečkovi polichotit,vysvětlit mu jak je bezvadné,že bude náš jediný princ a určitě si s dvěma holkama poradí. Od té chvíle má náš malý vetřelec jméno Janička a oba starší sourozenci se každou chvíli ptají,kdy že už bude to miminko.Mají smůlu,ještě si 5 měsíců počkají. ... »

  Val.J35 | 11.04.2012 07:13:17

Nejnovější diskuze
 • 6. týden - je to už jisté?

  Ahoj, přicházím s docela pitomým dotazem, ale projela jsem spoustu diskuzí a nikde jsem nedokázala najít alespoň částečnou odpověď... Začali jsme se snažit o miminko, ale zatím nemám absolutně žádné příznaky, tak jsem si říkala, no nic, nevyšlo to teď, vyjde to příště, teprve jsme začali. Nicméně v pondělí mě celý den fakt bolelo břicho, taková tupá bolest v celé spodní břišní dutině. Tak jsem tedy koupila test, a ejhle, dvě čárky (druhá nijak extra silná, ale jasně tam byla). Dnes, o den později, jsem test zopakovala, a opět to stejné... Podle ,,tabulek" bych tedy měla být 6tt (ke dnešku 5+2) a samozřemě se chystám k doktorce. Ale co se chci zeptat - je v tomto týdnu těhotenství už alespoň trošku jisté, nebo pořád může skončit, jen tak, bez příčiny...? Nechci juchat předčasně, ale je těžký udržet tajemství...hlavně v práci, kde musím občas něco těžkého zvedat a dělám 12-ky... Díky moc za jakoukoliv odpověď. ... »

  M.A.H. | 29.04.2015 11:35:29

 • Myslím si, že žádná z nás, co ...

  s, co tu jsme, nemáme čtyři děti, velký obdiv. Co se týče věkového odstupu dětí, tak to nás tu bude víc. Já mám dva kluky a ty jsou od sebe 21 měsíců. A pak tu jsou ještě dvě ho ... »

  Buik | 06.03.2015 07:42:27

 • DOBRÝ VEČER TĚHULKY, JÁ JSEM T...

  EM TĚHOTNÁ 5+2 A I KDYŽ JE TO ZCELA NEPLÁNOVANÉ,PROTOŽE MÁME DOMA ROČNÍHO SYNA, TĚŠÍM SE NA MIMINKO.BUDE ZE MNE UŽ ZASLOUŽILÁ MATKA :-) Z PRVNÍHO MANŽELSTVÍ MÁM TAKÉ DVĚ DĚTI, A ... »

  Fyona | 01.03.2015 17:16:07

 • Není vůbec zač, jsem ráda, že ...

  že jsem poradila a byla jste spokojená :) Moc se o něm neví, to je škoda, že se dá jít takhle dřív je vážně výhoda si myslím. ... »

  Sabiiina3 | 26.02.2015 11:27:07

více novinek » Z redakce
Gynekologická poradna - neplodnost

Je běžný postup, aby mě lékař nejprve posílal k vyšetření pod narkózou k odebrání vzorků? ... »

Období vzdoru

Dcera odmítá nosit krátké rukávy a nohavice. Je to součástí období vzdoru? ... »

Co je dětský autismus?

Příznaky a indikátory podle věku. Intelekt autistických dětí. Děti s autismem ve školním kolektivu. ... »

více novinek » Od maminek
Rodíme ONLINE 2015

Jasko už cítí pohyby. Ady.S se pomalu blíží do finiše. Přečtěte si, jak se maminkám daří. ... »

Soutěž o Aniball - pomůcku pro přirozený porod

Soutěžte o 5 ks Aniballu, pomůcky významně snižující riziko nástřihu hráze při porodu! ... »

Výherci soutěže Nutrilon Pronutra

Již známe výherce soutěže o 10 balení batolecích mlék Nutrilon Pronutra podle vlastního výběru! ... »

více novinek » V diskuzním klubu
dnes zbytky - k obědu jsem dojedla zape

ečené gnochci ze soboty, k večeři zbytek pórkové polévky a sdělala jsem zbytek br.kaše od včera a zbytky sýrů - usmažila jsem z toho krokety, byly s kečupem a hro ... »

hezký večer všem

dnešek byl vcelku úspěšný, ráno jsem odvedla děti do školky, zasadila jsem sazenice salátu co mi dala včera sestra (sice to bylo namáhavé neb s tím kolenem si stále nekleknu   ), dojela jsem si bus ... »

Nový týden

tak Zuzance připrav letní oblečení, má se od pondělka pěkně oteplit ... »