3. týden těhotenství

Co se děje s maminkou?

Kolem 14. dne menstruačního cyklu (tzn. asi 2 týdny od začátku poslední menstruace) se uvolňuje z vaječníku jedno zralé vajíčko – tomu říkáme ovulace. Bývá to zpravidla střídavě z levého a pravého vaječníku, některé ženy mohou pociťovat píchavou bolest v podbřišku na straně, kde došlo k ovulaci. Vajíčko je vyplaveno do vejcovodu. Takto uvolněné vajíčko je schopno oplodnění, pokud se setká se spermií.

Spermie se dostávají při souloži (koitu) do pochvy (vaginy) ženy. V ejakulátu by mělo být nejméně 20 miliónů spermií. Ty prostupují děložním hrdlem, poté se dostávají dutinou dělohy až do vejcovodů. Jejich putování je umožněno nejen jejich vlastním pohybem, ale i stahy svalstva jmenovaných orgánů. Pokud má žena v termínu blízkém ovulaci nechráněný pohlavní styk, dostávají se spermie až do rozšířené koncové části vejcovodu, kde je také uloženo vajíčko, čerstvě uvolněné po ovulaci z vaječníku. Pohlavní buňky tak vstupují do vzájemného kontaktu. Tím je splněn základní předpoklad pro oplození. Protože pohlavní buňky mají omezenou životnost, je interval, kdy může k oplození dojít, poměrně krátký.

Spermie po ejakulaci mohou být ve vejcovodu již do 5 minut, jejich schopnost oplodnění vydrží celkem 24-72 hodin. Vajíčko je schopno oplodnění po ovulaci zhruba 24 hodin. Nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění je při pohlavním styku v období předpokládané ovulace, čím blíže skutečné ovulaci dojde k pohlavnímu styku, tím je možnost otěhotnět vyšší.

Určení termínu ovulace / plodných dní

Určit datum ovulace můžeme několika způsoby:
•    vedením menstruačního kalendáře a měřením bazální teploty – teplota měřená ráno na lůžku po probuzení v pochvě ev. v konečníku (v době ovulace stoupne teplota cca o 0,5 st. C). Zvýšená bazální teplota pak přetrvává až do další menstruace, ev. při otěhotnění  přetrvává při absenci menstruace.
•    v období plodných dnů žena může pozorovat zvýšený hlenový výtok z rodidel
•    některé ženy během ovulace pociťují pobolívání až ostrou píchavou bolest v podbřišku
•    ovulaci lze stanovit i laboratorně z moči či slin
•    ovulaci lze ověřit ovulačními testy běžně dostupnými v lékárnách
•    u žen s nepravidelným menstruačním cyklem či vlivem stresu nebo nadměrné fyzické či psychické zátěže dochází k posunu ovulace

Určení termínu ovulace: http://www.babyonline.cz/terminy/termin-ovulace.html

Ovulační test

Ovulační testy fungují na průkazu luteinizačního hormonu (LH) v moči. Právě jeho hladina se v moči zvyšuje cca 24 - 36 hodin před ovulací. Předpokládá se, že k ovulaci dochází 1 až 2 dny po vzestupu hladiny LH v moči. Do této doby je vhodné naplánovat pohlavní styk. Spermie žijí v pochvě někdy až 5 dní, takže pokud se zcela přesně netrefíte, rozhodně to neznamená, že se vám otěhotnět nepodaří.

Před použitím ovulačního testu je důležité vědět,  jak pravidelný cyklus máte. Obecně k ovulaci ženy dochází někdy mezi 12. - 17. dnem menstruačního cyklu – počítá se od 1. dne menstruačního krvácení.
Test má smysl dělat několik dní za sebou nebo alespoň každý druhý den, tak aby byl prováděn okolo 3 - 5 dní před očekávanou ovulací. V případě, že provedete test jenom jeden, riskujete, že vzestup luteinizačního hormonu vůbec nezachytíte.

První cyklus je možné jej provádět každý den od 9. dne cyklu až do ovulace. Den ovulace si poznačte do menstruačního kalendáře a v dalším cyklu již testování přizpůsobte předchozímu zjištění ovulace.
Test by se neměl provádět hned ráno, ale mezi 10. a 20. hod. Udává se, že ranní moč neobsahuje příliš mnoho hormonu LH.

Před testováním nechte moč cca 5 minut odstát. Pár hodin před testem omezte mírně tekutiny. V koncentrované moči je výsledek průkaznější.
Pozitivní výsledek se ve většině testů projeví zbarvením 2 čárek, ale forem testů je několik, proto je jistější si návod důkladně prostudovat.

Pokud vám ani jeden test nevyjde pozitivní, pak by bylo dobré techniku provádění testu a pravidelnost vašeho menstruačního cyklu zkonzultovat s vaším ošetřujícím gynekologem. Ne u každé ženy k ovulaci dochází, ale u mnoha žen dochází k ovulaci v jiný den cyklu než bychom podle průměrné populace očekávali.
Ovulační test je jistě užitečná, ale pouze pomocná metoda k ověření ovulace. Pokud vám výsledek nevychází podle očekávání, není to jistě důvod k panice, ale spíše k návštěvě gynekologa.

Jak roste miminko?

Spojením vajíčka a spermie ve vejcovodu (zhruba 14. den cyklu) vznikne oplozené vajíčko (zygota), a tím skončí proces oplození. Na počátku vývoje každého z nás je jedna jediná buňka – oplozené vajíčko. Pohlaví dítěte je již nyní určeno. Další vývoj miminka řídí především genetická výbava, kterou oplozené vajíčko získává z jedné poloviny od maminky, z druhé poloviny od tatínka. Geny a jejich kombinace způsobují, že sice máme všichni společné lidské charakteristiky, ale jinak se navzájem svým vzhledem, jednotlivými znaky i vlastnostmi natolik lišíme, že je každý z nás neopakovatelnou individualitou.

Vajíčko se po uvolnění z vaječníku posouvá vejcovodem, ale jeho role je při oplození spíše pasivní. Když spermie ve vejcovodu dorazí do jeho těsné blízkosti (předpokládá se, že jsou to ty nejrychlejší a nejzdatnější), musí překonat první překážku, kterou jsou obaly vajíčka.



Obaly vajíčka proniká spermie pomocí aktivního pohybu bičíku a prostřednictvím hlavové čepičky spermie, která obsahuje enzymy. Tyto enzymy rozruší obaly vajíčka a vzniklým „tunelem“ pronikne hlavička spermie spolu s částí bičíku do nitra vajíčka, k jeho jádru (ženské prvojádro). Hlavička spermie se postupně přemění na mužské prvojádro. Při průniku do vajíčka ztrácí bičík. Toto jednobuněčné vývojové stadium oplozeného vajíčka se označuje jako stadium prvojader. Oplozené vajíčko v něm setrvává asi 30 hodin.

Obrázek: Vajíčko s proniklou spermií a pozdější stadium prvojader.

Oplozené vajíčko postupně putuje vejcovodem do dutiny děložní a přitom se opakovaně dělí.

Při prvním dělení se rozdělí na dvě úplně stejné buňky (blastomery).
Zatímco na toto první dělení je zapotřebí asi 30 hodin, intervaly potřebné k dalším dělením buněk se postupně zkracují. Blastomery se dělí téměř současně (geometrická řada) a po každém rýhovacím dělení jsou menší a menší.
Název této série buněčných dělení – rýhování – je odvozen od zevního vzhledu těchto časných embryí. Každé dělení zanechá na povrchu rýhu, takže po 4 až 5 děleních se tento časný zárodek podobá plodu moruše (v souladu s tím se nazývá morula).

Morula, složená z 16 či více buněk, se z vejcovodu, kterým dosud putovala, dostává do dutiny děložní 4. den od oplození. Není to již pouhý nahodilý shluk buněk. Můžeme na ní rozlišit pod obalem vrstvu zevních buněk, které obalují buňky vnitřní. Mezi buňkami se postupně začínají tvořit mezibuněčná spojení. Některá z těchto spojení umožňují komunikaci, resp. výměnu informací mezi buňkami. Vytvoření těchto spojů ovlivňuje pak významně další vývoj časného zárodku.

V průběhu 5. a částečně i 6. dne pobytu v dutině děložní se morula přeměňuje v blastocystu.



Cesta vajíčka od ovulace (uvolnění z vaječníku) přes oplodnění až k usídlení v děloze.

Je to stadium, které má podobu váčku. Stěna, tvořená zevními buňkami se později podílí na stavbě plodových obalů. Uvnitř se při jednom pólu objevuje dutina, obsahující tekutinu. Při druhém pólu se tak vytvoří shluk buněk, v němž je obsažen základ zárodku. Blastocysta se dosud vyvíjí v dutině děložní volně, bez jakékoliv vazby na mateřské tkáně.

Konec prvního týdne vývoje (3. týdne těhotenství) je završen navázáním těsného spojení mezi tkáněmi embrya a matky. Rozpustí se obal blastocysty. Blastocysta se přiloží k povrchu děložní sliznice tím pólem, na kterém je základ zárodku. Děložní sliznice prodělala mezitím pod vlivem hormonů určité změny, takže je zcela připravena blastocystu přijmout a zajistit její výživu.
Zevní buňky blastocysty se začnou čile množit a pronikat v podobě pruhů do děložní sliznice. Současně tvoří enzymy, které sliznici rozrušují. Blastocysta se do vyhlodané jamky ve sliznici zanořuje. Tomuto procesu zanoření zárodku do sliznice děložní se říká nidace.

Umělé oplození a časný vývoj mimo mateřský organizmus („ve zkumavce“)

V současné době má řada párů s přirozeným početím dítěte problémy. Velmi efektivní metodou, která umožňuje tyto problémy překlenout, je metoda oplození mimo mateřský organizmus. Klasická metoda IVF (oplození in vitro) spočívá v tom, že ženě je po patřičné přípravě odebráno chirurgickou cestou vajíčko přímo z folikulu vaječníku. Do zkumavky s vajíčkem se po té přidají čerstvě získané spermie partnera. V příznivém případě pronikne jedna ze spermií do vajíčka a vajíčko oplodní. Po té se oplodněné vajíčko kultivuje v tekutém prostředí v inkubátoru, který zajišťuje vhodné a stálé prostředí, napodobující podmínky uvnitř mateřského těla. Kultivace probíhá několik dní, ukončuje se většinou v termínu, když kultivovaný časný zárodek dosáhne stádia moruly. Po té se morula přenese do dělohy, kde může pokračovat ve vývoji a zanořit se do děložní sliznice. Léčením neplodnosti metodou oplození in vitro a kultivací časných embryí se zabývá řada vysoce specializovaných laboratoří.

Foto 1: Po přidání spermií do zkumavky s vajíčkem musí spermie, stejně jako při přirozeném početí proniknout přes obaly vajíčka. Ta nejhbitější potom vajíčko oplodní. Při umělém oplození to spermie (označena šipkou) dokáže zpravidla do hodiny. Zvětšeno asi 1000x.

Foto 2: Vajíčko za 20 hodin po přidání spermií ve stádiu prvojader. Dva kulovité útvary uvnitř jsou ženské a mužské prvojádro (označena šipkami). Pokud je vidíme pod mikroskopem, víme, že vajíčko bylo úspěšně oplozeno. V jednom prvojádru je genetická výbava od otce a ve druhém od matky. Zvětšeno asi 400x.

Foto 3: Za 40 hodin po oplození se některá embrya nacházejí ve dvoubuněčném stádiu. Zvětšeno asi 450x.

Foto 4: Za 48 hodin od oplození jsou časná preembrya tvořena čtyřmi blastomerami, které jsou od sebe odděleny hlubokými rýhami. Proto se také toto dělení buněk označuje jako rýhování. Zvětšeno asi 350x.

Foto 5: Za dalších 24 hodin, tedy po zhruba 72 hodinách může být embryo ve stádiu šestibuněčném, někdy již v osmibuněčném. Zvětšeno asi 300x.

Foto 6: Asi po 90 hodinách od umělého oplození jsou některá embrya ve stádiu dvanáctibuněčném. Jiná mohou být i rychlejší a mít ještě více buněk, které se již špatně pod mikroskopem počítají. Zvětšeno asi 500x.

Foto 7: Morula po 96 hodinách od umělého oplození. Buňky se již nedají spočítat. Zevní buňky (šipka) jsou zřetelně ohraničeny. Na povrchu preembrya je stále ochranný glykoproteinový obal. Zvětšeno asi 500x.

Foto 8: Blastocysta po 100 až 120 hodinách vývoje ve zkumavce. Je to poslední stádium, které můžeme ještě kultivovat mimo organizmus, tedy in vitro. Blastocysta má v podstatě podobu váčku s dutinou (zelená šipka). Její povrchové buňky (černá šipka) jsou základem budoucích obalů plodu. Vnitřní shluk buněk (červená šipka) je základ budoucího embrya a některých přídatných útvarů. Zvětšeno asi 500x.


Autorka fotografií a popisu k nim: RNDr. Jana Žáková Ph.D., vedoucí laboratoří Centra asistované reprodukce Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno

Více si o trimestrech těhotenství můžete přečíst na Babyonline.cz.

Za finální korekturu před zveřejněním v Těhotníčku.cz děkujeme MUDr. Romaně Gerychové. Ilustrace: MUDr. Petra Kubáčková.

Více o těhotenství najdete na: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi
Více o vývoji miminka najete na: http://www.babyonline.cz/vyvoj-miminka

Jaké jsou příznaky těhotenství? Má smysl si udělat těhotenský test?

Tým lékařů Babyonline.cz| 24.6.2011 v 14:49 VSTUP DO DISKUZE K TOMUTO OBDOBÍ
2. týden těhotenství 4. týden těhotenství

Nové články
  • Jaké je těhotenství

    Za pár let si už nebudu nic pamatovat, jen to hezké, klasika, a tak si shrneme jaké je to být těhotná. Nejkrásnější období, to platí hlavně u prvního těhotenství, kdy máte čas na čtení článků, studování jak miminko roste, chodíte na předposlední kurzy, kde potkáte další těhule. Máte čas na odpočinek... Když už máte doma nějaké škvrně, už není moc čas na tyhle věci, musíte se věnovat dítěti, musíte víc uklízet, vařit, chodit na hřiště, učíte ho zvládnout školku, nějaký ten kroužek a pokud vám dítě nespí přes den, tak pro sebe nemáte ani minutu. A s přibývajícími měsíci tu jsou i nějaké ty další negativa - zvednout se ze země - ohnout se zavázat boty, ostříhat nehty, oholit nohy, sebrat cokoli co upadne a že toho najednou padá 10x víc než normálně a co teprve, když vám spadne něco pod gauč... - roztahování pánve, neustálý tlak dole - kyčle, chápu ty protivné důchodce, protože spát lze jen na boku a když bolí kyčle tak, že vám bolest vystřelují až do kolene, je to peklo. Stejně jako chvíle než to rozchodíte. - neustálý výtok - ráno musíte hlídat, abyste se neprotahli, jinak vás chytne křeč do nohy - postupem času přijdou otoky - Hamiltonův hmat, fakt chuťovka - pálení žáhy - dojít si na velkou bez zácpy nebo zaječích bobků - V noci 2x-3x vstáváme na záchod (mám podezření, že to je trénink na následně kojení) ... a to si máte před porodem odpočinout a nabrat síly... - vlézt a vylézt z vany  - krvácení dásní - únava, ať se snažíte sebevíc, už toho nezvládnete tolik jako dřív - bříško vám přijde, že váží aspoň 20kg, jakmile se máte zvednout, otočit v posteli apod. ====================================== A nějaké ty klady? - nemáte menstruaci - vrátí se vám prsa :-)  - občas jsou k vám lidí víc ohleduplní než normálně   Tak tedy takto... kdyby náhodou mělo být další, ať víme do čeho jdeme :-D ... »

    petra1303 | 07.10.2020 14:24:31

  • Už to tlačí...

    Zatím bylo vše v pohodě, sice jsem byla občas pomalejší, ale pořád se vše dalo zvládnout... Týden zpět jsme už lehce zazimovali chatu, přeci jen termín se blíží a je toho spousta ještě potřeba dodělat doma. A to mi teď prvně začaly natékat nohy a i malý se začal tlačit do všech stran. Najednou mi vše začalo trvat o mnoho dýl...  už jsem zažila i jeden večer, kdy jsem čekala, že se to spustí, jak jsem nemohla hnout a nemít kojící polštář na kterém jsem spala, tak jsem snad ani neusla. Takže teď peru, peru, peru, čeká mě žehlení,  doobjednávám nějaké věci z lékárny, využila jsem slevu dny Marianne a ušetřila 25% na přebalovák, prostěradla atp. Není to tolik, jako když jsem kupovala kočár, vajíčko atd. ale i tak pár ušetřených stovek potěšilo.  Mám za sebou už první kontrolu v nemocnici, jelikož řádí Covid-19, tak návštěvy nejsou teď každý týden, ale 1x za 14dnů, monitor mi taky ještě nedělali a až budou, tak to prý bude zkrácené než normálně.  Taky jsem dostala uvítací balíček, což bylo moc příjemné, hlavně oproti minulému je v něm spousta praktických věcí cca 5plenek, podložka, vložky a krémy jak pro miminko tak i pro maminku do porodnice, to se moc hodí, než sebou tahat celý sprcháč, šampón atp. ... »

    petra1303 | 18.09.2020 10:21:59

  • Kontrola a dovolená

    Máme za sebou další kontrolu, ultrazvuk s měřením a vše dobré. Vzala jsem sebou i může, aby se na prcka taky podíval, tentokrát už byl ale hlavičkou dolů a ještě prdelkou na nás natočený, takže jsme byli rádi, že vidíme ucho :-D ... Tak si musíme počkat naživo, ale to je ještě čas...   A tenhle měsíc jsme vyrazili na dovolenou. Kvůli Covid byl letos výběr jasný, Čechy, ale my je máme rádi, takže žádný problém. Vybrali jsme si Mariánské lázně a úplně super, nečekaně tam bylo spoustu vyžití i pro malou 4roky, dětské parky, lanovka, zpivající fontána ji úplně odrovnala, tam jsme museli být každý večer :-) A i procházka přes rezervaci Kladská měla velký úspěch. Pro mě občas náročnější výprava, ale zvládla jsem s nimi držet krok. :-) ... »

    petra1303 | 19.08.2020 18:17:28

  • Oggt test a jak rosteme

    Test na těhotenskou cukrovku mám za sebou, vše v pořádku, tentokrát jsem se vyloženě těšila, že si užiju 2hodiny v klidu a sama, klidně bych z toho udělala 5ti hodinový test :-)  Každopádně od toho přidělu cukru mi v bříšku mimčo pořádně ožilo a to nejlépe mezi 11h večer a 01:30 :-) Takže sbohem spánku. Přijde mi, že už mám mega břicho a že první těhotenství bylo víc na pohodu a tak jsem tady zapátrala v deníčcích a opravdu mě uklidnilo, že už jsem si taky stěžovala, že občas v bříšku zažívám pořádný cirkus. Výhoda byla v tom klidu doma, teď se opravdu od rána do večera nezastavím a ve volných chvilkách třídím oblečení a vymýšlím jak předělat byt.  Taky už jsem objednala první čepičku, teploměr do vody a koupila ponožtičky. Jinak se dost těžko zařizuje v létě výbavička pro zimní miminko, tohle prodejci docela podceňují a já začínám být lehce nervózní, že nemám kombinézu atp. když v říjnu rodím...   ... »

    petra1303 | 16.07.2020 12:15:55

Nejčtenější články
  • Úplný začátek

    Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

    luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

  • Dovolená s bříškem

    „A kdy jako pojedeme na dovolenou?!??“ To byl první a nejdůležitější dotaz mého manžela, když se dozvěděl, že konečně čekáme miminko. Protože bydlíme v horách, neumí si léto bez alespoň dvou týdnů na prosluněné pláži, představit. Nevím, jestli si uvědomil, že za početí našeho broučka může taky on, ale dával to za vinu mě, že jsem naplánovala špatně termín.  „Tak já pojedu sám s holkama“ bylo jeho poslední rozhodnutí, když si uvědomil, že červencové miminko do Chorvatska opravdu vláčet nemůže. Na to jsem hodně zvědavá. Je nervní, jen když jedeme pár kilometrů a Verunka není zrovna naladěná na cestování. Nakonec jsme po dlouhých debatách zamítli i leteckou dovolenou do tropů – nějak se mi do toho s bříškem a dvěma dětmi nechtělo a rozhodli jsme se jet na prodloužený víkend do Aquaparku Babylon v Liberci. Jelo nás šest – já, tatínek, Eliška 9, Verunka 2, neteř Terezka 9 a brouček dobře schovaný v bříšku. Cesta autem byla dlouhá, ale i když už jsem byla ve 23tt, přežili jsme ji s miminkem dobře. S bříškem se nastupuje do auta hůř. Vyplatilo se taky vzít si pod záda polštářek. Na recepci hotelu jsou na rodiny s dětmi zvyklí. Nabídli nám krásný rodinný dvoupokoj, takže jsem mohla s mimčem v jednom pokoji odpočívat a v druhém si hrály holky. Doporučuji naši vychytávku – vymysleli jsme jim bojovku, která je každý den na nějakou dobu zabavila běháním po celém Babylonu. Dostali objevitelské deníčky a plnili různé úkoly, zjišťovali legendu o Babylonu, kreslili obrázky a zkoumali okolí. Tak jsme my měli čas i na odpočinek a další zábavné činnosti :)   Jako těhulka jsem si nejvíce užila hotelové snídaně. Veliký raut, kde byl výběr jídla od teplé snídaně, masa, vajíček, zapékané zeleniny, salátů, obložených mís, zeleniny, až po různé druhy müsli, jogurtů, koblih, buchet, ovocných salátů a dalších pochoutek. Na snídani jsme strávili spoustu času a s bříškem mi nebylo ani trapné zkusit od všeho něco, aspoň jsem vše mohla svést na těhotenské chutě. Dny jsme trávili nejvíce v aquaparku. Nasoukala jsem bříško do plavek a užívali jsme si vodních atrakcí. Miminku se ve vodě moc líbilo, plavání i lenošení v různých zákoutích aquaparku bylo příjemné. Hodně času jsme strávili ve vířivkách s teplou vodou. Jediné, co mimču moc nevyhovovalo, byly sauny. Taky jsme si samozřejmě netroufli na tobogány. Protože jsme schválně pro dovolenou vybrali jarní prázdniny a ne víkend, nebylo ve vodě moc lidí a taky jsme měli k dispozici spoustu volných lehátek na odpočinek. Když nás vodní svět přestal bavit, zašli jsme si do IQ parku a Lunaparku, kde se vyřádili hlavně děti. Já s miminkem povýšila na roli hlavního fotografa a dodavatele svačinek. S bříškem se totiž na kolotoč ani do autíčka vlézt nedá. Večeře v dinner bufetu byla opět záběr. Snažili jsme se jíst střídmě, ale takovému výběru jídel se nedalo odolat. Vyzkoušeli jsme spoustu dobrůtek, nakonec jsme si dali zmrzlinový pohár a odkulili jsme se do pokoje. Zvláštní bylo, že ač jsme my dospělí byli zralí na spaní, děti chytly druhý dech a vyžadovaly zábavu. Takže jsme se rozdělili. Tatínek dostal na starost holky a já mimčo. Starost o drobečka v bříšku byla jednoduchá – otáčet se na správnou stranu, ať si může hezky kopat a občas pohladit nebo poškrábat na zádičkách. Dovolenou v aquaparku jsme si moc užili a nastávajícím maminkám doporučuji! Až se brouček v létě narodí, zeptám se ho, jak se mu v Babylonu líbilo :) ... »

    jezurka | 23.04.2012 00:37:08

  • Výbavička pro miminko

    Mou jedinou omluvou je, že máme věcičky po dvou dětech a ještě od hodných sestřenic a tet. Jinak si neumím ani vysvětlit, kde jsme toho tolik vzali. Sepsala jsem a se svýma modelkama Eliškou a Verunkou nafotila, co jsme pro naše mimčo přichystali. Kromě kočárku máme snad všechno. Oblečeníčka je opravdu hodně, po zkušenostech, kdy miminko ze všeho asi po 3-5 týdnech vyroste, opravdu stačí 6 bodyček, 4 dupačky, 2 kabátky, 2 overalky na spaní, pokud je zima a nějaká čepička, ponožky. Pokud děťátko věci zašpiní, je nejjednodušší večer během minutky vyprat. Plínky budem používat jednorázové, i přesto mi moje hodná babička postupně nakoupila asi 50 látkových, takže těch máme opravdu velkou zásobu. Máme asi 3 zavinovačky (úplně stačí 1) a perfektní je heboučká žirafí zavinovačka do autosedačky, tu jsme u poslední dcerky využili opravdu hodně. Postýlku máme v ložnici. Zvedli jsme ji do nejvyšší polohy, ať se nemusím k miminku moc naklánět. K postýlce dáme ještě chůvičku. Polštářky a peřinka jsou zezačátku spíš jako dekorace a aby na miminko nefoukalo. Povlečení jsme ušili nové se starší dcerkou, kapsář je výborný na plínky, náhradní oblečení, dudlík a krém, hned je všechno v noci po ruce. Proutěný koš bude mít miminko v obýváku, aby mělo kde spát a odpočívat ve dne. Koš nám půjčila babička a konstrukci na kolečkách vyrobil šikovný tatínek. Koš vydrží asi do 3 měsíců, potom už se bude batolit na dece. V košíku se zatím usadily hračky, které mají dvě starší dcerky nachystané pro miminko do porodnice. Až se děťátko narodí, určitě sestřičkám taky nějaké hračky na památku přinese. Vaničku jsme koupili novou i s molitanovou koupací podložkou, přebalovací podložku máme ještě po Elišce. Na kojení a jako ohrádku pro mimčo je nachystaný krásný kojící polštář s puntíkama, který jsem vyhrála jako dárek od Mamaja group za článek v Těhotníčku. Autosedačka – vajíčko je po mladší dcerce, uvnitř je vložka pro novorozence. Koupili jsme taky nosítko, nejvíc se zalíbilo Eli, takže už víme, kdo bude prďolku nosit. Kosmetiku i potřebné věci z lékárny už máme taky nakoupené. Moc jsme to nepřeháněli, i tak je toho dost. Uvidíme, co bude miminku nejvíce vyhovovat a později dokoupíme. ... »

    jezurka | 11.06.2012 11:20:35

  • Jak se stává z pidi ducha dálnice :D

    Konečně uběhl alespoň týden od embryotransferu :D Embryotransfer byl 16.5.2013 a já jelikož jsem hrozný nedočkavec tak už sem zkusila zatestit ráno 23.5.2013 a to i přesto že mi v Repromedě dřívější testování nedoporučily a testovat se má nejdříve čtrnáct dnů po zavedení embryjka :) Něco mi ale říkalo ať test udělám a jelikož jsem měla divné pocity a bolesti v podbřišku tak jsem to riskla a test udělala.K mému velkému úžasu jsem uviděla slaboulinkého dušíka,kterého ale nikdo kromě mě neviděl.No zašla jsem do lékárny a nakoupila testy do zásoby na každý den jeden(pravda některý den jsem si udělala test ráno a i večer :) ale důležité bylo že miminkovská čárka byla den o dedne tmavší a tmavší a můj pocit že to klaplo silnější :D na kontrolu a potvrzení těhotenství jsem měla jít až 30.5.Večer 26.5. jsem ale začala trošku špinit tak jsem měla strach abych to náhodou nedostala apocit radosti a štěstí že se nám zadařilo již na první pokus neodešel s menstruací :( Hned druhý den ráno jsem proto raději zavolala do Repromedy a zdělila jim že mám již pozitivní testy ale že začínám trošinku špinit.Milá recepční mě objednala ihned na druhý den na krev a ultrazvuk.Hned ráno jsme s přítelem vyrazili do Brna na kontrolu,kde mi byla nabrána krev ,ze které mi pan doktor zdělil že jsem těhotná jelikož mám hodnotu Hcg 619 IU/l což je prej na 12.den po ET víc než slušné :D poté ještě zkontroloval vše ultrazvukem a řekl že nic zatím nejde vidět že je brzo ale že to je na 4 týden těhotenství obvyklý nález.Z Brna jsme s přítělem odjížděli s blaženým pocitem že si domů v bříšku vezem konečně vytouženého prďolku :) ... »

    fafule | 18.07.2013 18:45:38

Nejlépe hodnocené
  • Maminka

    Maminka Moje nejoblíbenější členka rodiny. Hraje si semnou na schovávanou, pokud se nudím a začnu se krapet vrtět, hned mě začne hladit a utěšovat. Pokud náhodou se zabývá něčím jiným, po chvilce mé snahy narovnat si nohu v koleni ihned nastává první fáze hlazení a utěsování. Prostě nám to klape:) Také si semnou ráda povídá a ujišťuje mě, že v noci se prý má spát. Chacha, to jí ještě vysvětlím. Všude ticho a tma jako v kostele a já bych měl nevyužít té skvělé šance na nové taneční číslo?? Rád poslouchám její hlas a ještě radši bych už konečně viděl, jak vlastně vypadá. Bude se mi líbit? Jaké má oči? Vlasy? S postavou prý nic moc, vzhledem k tomu že každý kdo k ní v posledních týdnech přijde tak tvrdí, že má velké břicho. Ale nevadí. Budu jí mít rád tak i tak. O tom jestli se budu líbit já jí, o tom nepochybuju. Jsem totiž ohromnej fešák. Nevím sice jak to poznala, ale odhalila že mám pindíka. Asi jí to práskla ta zrádkyně doktorka. Jsem holt chlap a protože jsem parádně ješitnej, nebudu se ukazovat jen tak kdekomu. ... »

    luciasek84 | 10.04.2012 09:28:40

  • Úplný začátek

    Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

    luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

  • Odkud jsme a kam jdeme

    Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

    danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

  • Jak na to

    "Potvoráci",oslovili jsme něžně s manželem své dva potomky,budete mít ještě jednoho bratříčka,nebo sestřičku.Oba potomci(4 a 5 let)se zarazili,nasadili výraz nasvědčující tomu,že se zrovna pokoušejí vyvrátit teorii relativity a po chvíli vydali jasný povel.Naše holčička chce  sestřičku,kluk pro změnu brášku.Jako bych to netušila.No nic,hlavně že se myšlence jako takové nijak nebrání.Maličkosti už přeci jen nějak doladíme. Uplynulo pár týdnů a já vím  naprosto přesně,že ten další potomek bude holčička.Nezbývá tedy nic jiného,než to oznámit potvorákům.Ach,díky Bože za mužskou ješitnost projevující se už v ranném věku.Stačilo našemu chlapečkovi polichotit,vysvětlit mu jak je bezvadné,že bude náš jediný princ a určitě si s dvěma holkama poradí. Od té chvíle má náš malý vetřelec jméno Janička a oba starší sourozenci se každou chvíli ptají,kdy že už bude to miminko.Mají smůlu,ještě si 5 měsíců počkají. ... »

    Val.J35 | 11.04.2012 07:13:17

Nejnovější diskuze
  • Ano tak určitě je dobré nejdří...

    dřív konzultace s doktorem, a taky záleží na druhu masáže, určitě by se neměly provádět nějaké náročnější masáže. Ale zajímalo by mě jestli by třeba taková erotická masáž h ... »

    Kája U | 29.06.2022 12:48:52

  • 30tt

    Super díky za rady měla jsem to podobně když jsem byla těhotná tak nějak v tom 30tt měla jsem opravdu jen základní věci pro malého a zbytek už jsem nakupovala po tom co se narodil. Třeba taková https://www.miminu.cz/nebesa/ nebesa nad postýlku a nějakou kosmetiku no prostě co jsem pak potřebovala a věděla že mi chybí tak jsem dokupovala. ... »

    Kája U | 20.04.2022 15:40:12

  • Šťastná budoucí maminka

    Já jsem v naprosté psychické pohodě. A je to asi zejména díky tomu že se o mě můj chlap tak báječně stará. Dokonce mně říkal, že jakmile se vrátím z porodnice, tak pro mě s chlapama nachystají překvapení. Jsem celá bez sebe co to bude. Jestli se třeba konečně našly v rodinném rozpočtu peníze na designé krby od https://rocal.cz/designove-krby? To by mně udělal velkou radost. ... »

    ludmila1985 | 31.03.2022 13:25:53

  • Strava a tělo

    Mně zase na zdraví pomáhají v poslední době doplňky stravy a samozřejmě pohyb. S kamarádkou chodíme po Havlíčkových sadech každý druhý den a vždy si vykládáme o tom co jsme poslední dny dělaly. Je to moc příjemné. Nedávno mi na telefonu Věra ukazovala, jak se jí zalíbila na https://eshop.guaranaplus.cz/vilkakora vilkakora jako doplněk stravy. Asi objedná. ... »

    ludmila1985 | 26.03.2022 11:12:40

více novinek » Z redakce
Citáty o výchově a vzdělání: Havaj ve škole s předškolní přípravou

„Neuvěříte, jakou Havaj má po nástupu dítěte do školy rodič, který věnoval část předškolního roku 5 minut 4x týdně předškolní přípravě,“ říká autorka Předškolákových týdeníčků doktorka Jana Martincová ... »

Kolik českých maminek nechalo děti naočkovat proti pneumokokovi a kdy?

Jak v ordinacích lékařů vypadá situace s očkováním proti pneumokokům? Kolik dětí je naočkovaných, která vakcína je oblíbenější a jak je to s termínem aplikace ve vztahu k hexavakcíně? ... »

Citáty o výchově a vzdělání: Sexuální výchova patří do rodiny

„Sexuální výchova patří především do láskyplné rodinné atmosféry. Rodič, který na tuto svou krásnou pravomoc rezignuje, své dítě předhazuje informacím zkresleným, škodlivým a vztahům, které dítě mohou ... »

více novinek » Od maminek
Helena se v 37. týdnu těhotenství nemůže dočkat porodu

Helena se poslední týdny před porodem nevyspí, ale i tak tráví aktivní dny, a hlavně víkend s rodinou a přáteli. Co říkáte na její fotky z těhu focení? ... »

Jak to u Lídy vypadalo v šestinedělí?

Lída prožila hektické šestinedělí a jak pěkně začalo, tak průběh se už komplikoval. Malý Dominiček si vyžaduje čím dál tím větší pozornost. František na jednu stranu svého mladšího brášku hladí a pusi ... »

Kačka zvládla zápis na jedničku

Na zápis do první třídy se Kačenka těšila a díky Týdeníčkům ji nic nezaskočilo. Poradila si hravě se stříháním, počítáním, provlékáním tkaničky, posloupností barev i dalšími úkoly s tématikou zoo. Za ... »

více novinek » V diskuzním klubu
dotaz

já tam taky objednávám..cena výkon super ... »

Sconto

1 000 Kč sleva při nákupu každých 2 500 Kč na Sconto.cz #Sconto #Sleva #Slevy #Slevovykupon #Nabytek https://slevovykupon.net/s/sconto-cz/#29436119 ... »

Výběr školky

tak to jsi to měla vyřešené :-) Ta naše "velká školka" je státní, malá je dětská skupina, placená ... »


 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace