Těhotenství týden po týdnu

Přečtěte si, co se děje s Vámi a Vaším miminkem v průběhu celého těhotenství. Více si o příznacích těhotenství, těhotenství týden po týdnu, pocitech a potížích maminek můžete přečíst na Babyonline.cz. Nechybí na něm ani fotografie bříšek a ultrazvuky miminek v jednotlivých týdnech. Veškerým specifikům těhotenství a porodu jsou věnovány příslušné části.

Před těhotenstvím

Uvažujete o těhotenství? Co vás čeká? Období, které bude završeno nejkrásnějším zážitkem v životě ženy i celé rodiny – narozením dítěte.Nastává ideální doba k zavedení zdravého životního stylu, pokud jste tak neučinila dříve.Místo pochybných rad z nejrůznějších míst v těhotenství následujte pokynů lékařů. V rozhodování se řiďte vlastní hlavou, citem a intuicí. Jak se na těhotenství připravit? Pokud se rozhodnete mít dítě a začnete plánovat těhotenství, měla bys ... »

1. týden těhotenství

Právě začaly vaše poslední měsíčky před otěhotněním….. Menstruační krvácení je vlastně odlučování děložní sliznice spolu s krví v případě, že v minulém měsíci nedošlo k otěhotnění. Poté, co je sliznice odloučena a odplavena, dochází okamžitě k jejímu dalšímu narůstání a k přípravě dělohy na další možné otěhotnění. POZOR!V tomto a prakticky i téměř celém následujícím týdnu se o těhotenství vlastně nejedná! Vše se teprve chystá (ve vaječník ... »

2. týden těhotenství

Po menstruaci se cítíte dobře, stejně jako většina žen v první fázi menstruačního cyklu. V děloze začíná narůstat nová bohatě prokrvená sliznice. Děloha se tak připravuje na přijetí oplozeného vajíčka, které zatím dozrává ve vaječníku. Věnujte se všem aktivitám, snažte se být v dobrém psychickém rozpoložení, nepřepínejte své síly. Nezapomínejte na zásady zdravého životního stylu. Jak roste miminko? Jeden z rostoucích folikulů s vajíčkem v ... »

3. týden těhotenství

Kolem 14. dne menstruačního cyklu (tzn. asi 2 týdny od začátku poslední menstruace) se uvolňuje z vaječníku jedno zralé vajíčko – tomu říkáme ovulace. Bývá to zpravidla střídavě z levého a pravého vaječníku, některé ženy mohou pociťovat píchavou bolest v podbřišku na straně, kde došlo k ovulaci. Vajíčko je vyplaveno do vejcovodu. Takto uvolněné vajíčko je schopno oplodnění, pokud se setká se spermií. Spermie se dostávají při souloži (koitu ... »

4. týden těhotenství

Konec 4. týdne je obdobím, kdy očekáváte (nebo neočekáváte) menstruaci. To, jestli došlo k oplodnění, dosud nevíte. Známky časného těhotenství většinou splývají se změnami, které označujeme jako „premenstruační syndrom“, ten je spojen s výkyvy nálad, bolestmi hlavy či zad, pocity plnosti břicha, zvětšením prsou, zvýšeným pocením). Děložní sliznice však do této doby prodělala vlivem hormonů určité změny – je vysoká a zcela připravená přijmo ... »

5. týden těhotenství

Vaše menstruace se nedostavila. Udělala jste si těhotenský test a na něm spatřila 2 proužky!V tuto chvíli vás jistě zavalila vlna emocí. Čeká vás to nejkrásnější v životě ženy. Mít dítě.Je úplně normální, že spolu s radostí vás zachvátí i obava, jestli vše dobře dopadne a vy porodíte zdravé dítě – ničeho se neobávejte, dodržujte zdravý životní styl, poslouchejte své tělo a lékaře. Toto období si užívejte. Jak poznám těhotenství, testy ověř ... »

6. týden těhotenství

V tomto týdnu již můžete prožívat „skutečné“ těhotenství se všemi radostmi i obavami, ne všechny ženy však v této době o svém těhotenství vědí. V tom tkví záludnost tohoto období, neboť během prvních týdnů se zakládají všechny orgány dítěte. Je proto žádoucí, aby ženy ve fertilním období dodržovaly zdravou životosprávu. Změny na váze ještě nezaznamenáte (nebo jen minimální – obdobně jako před menses), můžete však začít trpět nevolnostínebo ... »

7. týden těhotenství

V tomto týdnu můžete pozorovat první malé změny tělesné hmotnosti, tělo se jakoby mění. Váhový přírůstek (pokud není naopak úbytek vzhledem ke zvracení či nevolnosti) je asi 0,5 – 1 kg, odpovídá však i kolísání hmotnosti před menstruací. Pomalu se vám začínají zvětšovat prsy. Bývají napjaté, prosáklé, zmnožuje se modravá kresba podkožních žilek. Je vhodné prsy promazávat krémem proti striím či alespoň tělovým mlékem nebo olejem.Jednou z ne ... »

8. týden těhotenství

Těhotenství na vás ještě zdaleka není patrné. Přírůstek hmotnosti je velmi malý nebo nemusí být vůbec (asi 1- 1,5 kg). V případě častějšího zvracení může dokonce dojít k mírnému poklesu hmotnosti.Děloha ženy se již ale začíná zvětšovat (z hmotnosti asi 50 g před těhotenstvím na hmotnost mezi 900-1200 g na konci těhotenství), je měkčí a prosáklejší. Jednou z nejčastějších obtíží v graviditě bývají žaludeční nevolnosti a zvracení. Pocit nevol ... »

9. týden těhotenství

To, že jste těhotná, zatím poznáte na sobě jen vy (a lékař).Maximum změn pozoruje většina žen na prsou (zvláště ty, které tyto změny pozorovaly i během menstruace). Prsy jsou plnější, s rýsujícími se žilkami, na pohmat citlivé, prsní dvorec a bradavky tmavnou. U žen, které pociťují výrazné zvětšování prsou, je na místě použít krém proti striím (k dostání v lékárně) nebo alespoň zvláčňující krém či olej, je vhodné zakoupit též těhotenskou po ... »

10. týden těhotenství

Změny v organismu ženy Vaše těhotenství zdárně pokračuje. Je vhodné svůj životní styl přizpůsobit potřebám vašeho organismu. Trpíte-li zvýšenou únavou, snažte se dodržovat spánkový režim. Choďte večer brzy spát, a pokud to jde, odpočiňte si i během dne. Zamyslete se i nad tím, kdy ohlásíte své těhotenství zaměstnavateli. Zatím je ještě brzy a možná nic netuší ani vaše rodina. Pokud však pracujete v rizikovém zaměstnání (práce v noci, zved ... »

11. týden těhotenství

Kromě nevolností vás může už nyní (ale i po celou dobu těhotenství) trápit častější močení nebo jen nutkání močit, a to i v době, kdy váš močový měchýř není plný. Je to dáno více faktory, v těle se zvyšuje objem celkové vody, průtok krve ledvinami je zvýšen a tvoří se více moči. Kromě toho zvětšená děloha (v tomto týdnu asi do velkosti pěsti) tlačí na močový měchýř. Sliznice močových cest jsou překrvené a po celou dobu těhotenství trvá zvýš ... »

12. týden těhotenství

Vaše postava se pomalu začíná měnit, výška dělohy dosahuje těsně nad sponu stydkou.Přibližně v tomto týdnu vám již lékař předá těhotenskou průkazku s výsledky všech dosavadních vyšetření. Je to váš nejdůležitější dokument v těhotenství, kam se budou zaznamenávat všechny informace, výsledky a odevzdáte ji až při porodu. Těhotenská průkazka První strana slouží k zaznamenání nacionálií těhotné (popřípadě otce dítěte). Dále je zde uveden term ... »

13. týden těhotenství

13. týden těhotenství Končí vám první trimestr těhotenství. Váhový přírůstek je zatím velmi malý (asi 1-2 kg), od tohoto období začnete přibírat rychleji. Možná jste si povšimla otoku dásní a snadného krvácení z dásní, zvláště při čištění zubů. Je to běžný problém v těhotenství, který po porodu vymizí. Používejte měkčí kartáček, zkuste výplachy úst adstringentními roztoky (heřmánek, ústní voda), dbejte na dostatek vitamínů ve stravě ... »

14. týden těhotenství

Vstupujete do druhého trimestru těhotenství. Potíže spojené se začátkem těhotenství začínají pomalu ustupovat. Hladiny těhotenských hormonů se ustálily. Druhý trimestr bývá nejhezčím obdobím z celého těhotenství. Váš přírůstek na váze ještě není veliký, přibližně asi 2 kg. I když okolí vaše těhotenství ještě nevnímá, vy se již budete lépe cítit ve volnějším oblečení. Pokud nechcete či nemůžete utrácet, není nutné kupovat drahé těhotenské o ... »

15. týden těhotenství

Postava se vám v následujících týdnech začne rychleji měnit, váhový přírůstek bude výraznější. V děloze se zvětšuje množství plodové vody, bříško tím rychleji roste. Pokud stále ještě trpíte nevolnostmi, věřte, že brzy ustanou, a vy budete prožívat nejhezčí období z celého těhotenství. Nebojte se naplánovat si výlet do přírody nebo prodloužený víkend s přáteli. Jak roste miminko? Pokračuje rychlý růst tělíčka plodu do délky. Na konci 4. ... »

16. týden těhotenství

Děloha se vám nadále zvětšuje, množství plodové vody v ní je již kolem 200 ml. Vrchol těhotné dělohy je možné nahmatat asi 2 prsty nad stydkou kostí. Přibližně v tomto týdnu byste měla absolvovat další gynekologické vyšetření spojené s odběrem krve (tzv. trojitý test TT – stanovují se hladiny 3 hormonů), pomocí kterého se zjišťuje riziko genetického postižení plodu. Nechte si lékařem vysvětlit smysl navrženého vyšetření a způsob, jakým bude ... »

17. týden těhotenství

Od druhého trimestru těhotenství vás může trápit zácpa, zvyšuje se pigmentace kůže (nejvíce ve střední čáře pod pupkem – tzv. linea fusca, tmavnou dvorce prsních bradavek, oblast genitálu, mateřská znaménka a pihy).Některé ženy mohou zaznamenat pigmentové skvrny v obličeji. Pigmentové skvrny po porodu po určitém čase vymizí. Pokud máte citlivou pleť, můžete potíže zmírnit používáním ochranných opalovacích prostředků, neboť na slunci se skvr ... »

18. týden těhotenství

Ženy, které jsou již těhotné podruhé (popř. potřetí a více) mohou v tomto týdnu pocítit první pohyby svého miminka. Pokud jste těhotná poprvé, budete si muset ještě asi 2 týdny počkat.Začínáte rovněž rychleji než doposud přibírat na váze, od tohoto období budete přibírat asi 0,5 kg týdně. Je tedy vhodné pravidelně cvičením posilovat páteř – předejdete tak nepříjemným obtížím. Nejjednodušším způsobem je navyknout si na správné držení těla! ... »

19. týden těhotenství

Bříško se vám začíná zakulacovat, děloha sahá asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a sponou stydkou. Váhový přírůstek činí kolem 3 kg. Některé ženy mohou pozorovat zvýšené ukládání tuku též na bocích, stehnech a hýždích.Snažte se být v klidu, hodně relaxovat, chodit spát pravidelně ve stejnou dobu. Miminko vnímá váš režim už teď. Bradavky Gynekolog, kam chodí maminky do těhotenské poradny, by měl vyšetřovat i prsa s ohledem na tvar bra ... »

20. týden těhotenství

20. týden těhotenství Přibližně v tomto období byste měla absolvovat druhé ultrazvukové vyšetření. Toto vyšetření se specializuje na odhalení případných vad plodu, dále se zjišťuje uložení placenty, množství plodové vody a růst plodu. V případě nejasného nálezu nebo zvýšeného rizika se doplňuje podrobné vyšetření srdce plodu lékařem – specialistou. Na vyšetření ultrazvukem vám rádi vytisknou obrázek vašeho miminka! V tomto ... »

21. týden těhotenství

Zakulacování bříška vám může způsobit vystupování pupíku. Je to zcela běžné. Vaše tělo začíná rovněž více zadržovat vodu, časté bývají otoky na prstech rukou (těsné prstýnky raději odložte) a na nohou. Výraznější otoky je třeba konzultovat s gynekologem. Do poradny byste měla chodit každé 4 týdny. Srdce vašeho miminka bije již tak intenzívně, že je možné ozvy plodu poslouchat pomocí stetoskopu přiloženého k břichu těhotné ženy. Otoky Otok ... »

22. týden těhotenství

Nadále přibíráte na váze asi 0,5 kg týdně. V tomto týdnu gravidity to bývá nejčastěji kolem 4 kg. Zvětšující se bříško už je na vás dobře vidět. Mohou vás začít trápit křeče v nohách (především noční) či tuhnutí bříška. Při noční křeči v lýtku nepropínejte špičku nohy, naopak přitáhněte ji k bérci směrem vzhůru a křeč ustane.Nejčastější příčinou bývá nedostatek hořčíku (magnesia), po konzultaci s vaším gynekologem ho začněte užívat.V noci a ... »

23. týden těhotenství

Rychle přibíráte na váze, a pokud na vás těhotenství dosud nebylo patrné, v příštích dnech se to změní. Průměrný přírůstek na váze v tomto týdnu těhotenství je cca 4-5 kg. Mohou vám začít první nebolestivé stahy děložní svaloviny „poslíčky“. Tlak těhotné dělohy může mimo hemoroidů způsobit též křečové žíly na dolních končetinách a v oblasti rodidel. Doporučuje se pravidelné cvičení a dostatek pohybu (nejlépe chůze), při odpočinku podkládán ... »

24. týden těhotenství

Pomalu se začínají dostavovat důsledky přibývání na váze, dochází k prosáknutí a uvolnění v oblasti pánevního pletence (to může vést až k rozvolnění spony stydké tzv. symfyseolysis). Projeví se pak bolestmi v podbřišku a v kříži, někdy bolestmi v tříslech a na vnitřních plochách stehen. Důsledkem toho dochází i ke změně chůze tzv. kachní chůze o široké bázi. Rostoucí bříško zapříčiňuje též zvýšené prohnutí v bedrech. Snažte se stále o správ ... »

25. týden těhotenství

Dosavadní přírůstek na váze činí asi 5 kg. V tomto týdnu se také nejčastěji provádí glukózový toleranční zátěžový test, tzv. oGTT, kterým se zjišťuje hladina cukru v krvi matky ráno nalačno a poté za 2 hodiny po vypití glukózového roztoku. Výskyt poruch metabolismu glukózy je v těhotenství poměrně vysoký (3 - 7 %). Více ohroženy jsou ženy starší 30 let, ženy s nadváhou, ženy, u nichž se vyskytl diabetes v rodině, ženy, které porodily v min ... »

26. týden těhotenství

Vzhledem k rychlému růstu plodu a přibývání plodové vody dochází k markantnímu zvětšování dělohy, která vytlačuje žaludek nahoru, což spolu s pomalejším vyprazdňováním v těhotenství může způsobit návrat kyselých žaludečních šťáv do dolní části jícnu. Může vás tak začít trápit pálení žáhy. Pálení žáhy se nejčastěji projevuje vleže, právě v důsledku tlaku těhotné dělohy na žaludek. Jak zvládnout pálení žáhy? Při odpočinku si podkládejte víc ... »

27. týden těhotenství

V tomto týdnu končí II. trimestr těhotenství. Přírůstek váhy je velmi individuální, průměrně to bývá kolem 6 - 7 kg. Změna šatníku je už nevyhnutelná.Začnete se postupně cítit neohrabaná, snadno se unavíte. Nebojte se odpočívat i přes den! Jak to jen půjde, podložte si nohy do zvýšené polohy, pokud vás pálí žáha, dávejte si více pod hlavu. Pokud jste tak již neučinila, zkuste se zajímat o kurzy cvičení pro těhotné (nácvik dýchání při porodu ... »

28. týden těhotenství

Začínáte poslední třetinu těhotenství! Začnete být méně pohyblivá vzhledem k stále se zvětšujícímu bříšku. Děloha nyní dosahuje asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a hrudní kostí. Občas můžete vy i váš partner pozorovat přes břišní stěnu pohyby dítěte, někdy se rýsuje obrys hlavičky, jindy lze nahmatat malé pohybující se části (patičky, ručičky). Do těhotenské poradny (při fyziologickém průběhu těhotenství) chodíte mezi 23. - 32. týdnem ... »

29. týden těhotenství

Přírůstek na váze je asi 7 – 8 kg. Hůře se vám dýchá, při rychlejší chůzi či chůzi do kopce se velmi zadýcháte. Mohou vás trápit stahy dělohy (tzv. poslíčky), které již vnímáte mírně bolestivě. V prsech se začíná ve větší míře tvořit nažloutlé kolostrum, které bude po porodu první důležitou stravou pro vaše dítě. U některých žen jej lze vytlačit z bradavek již od počátku těhotenství.Děloha tlačí na močový měchýř, chodíte často močit, a to i ... »

30. týden těhotenství

Jste čím dál více nemotorná, může se vám stávat, že neustále narážíte břichem někam, kudy jste dříve bez problémů procházela. Můžete mít problémy i se zavazováním bot. Mohou vás začít trápit bolesti v podbřišku nebo v tříslech. Je to důsledek tlaku a tahu těhotné dělohy, lékař by však měl zjistit, zda se předčasně neotevíráte.Kůže nad zvětšeným břichem je velmi napjatá, občas nepříjemně svědí. Používejte hypoalergenní tělové mléko, pokud je ... »

31. týden těhotenství

Kromě bolestí zad a pánevního pletence, který se rozvolňuje a připravuje se tak na porod, vás mohou začít trápit i bolesti hrudního koše, především dolních žeberních oblouků. Je to způsobeno kopáním a protahováním miminka, které je již často otočeno hlavičkou dolů, a nožičky směřují vzhůru.Zesilují též poslíčci neboli Braxtonovy-Hicksovy kontrakce dělohy. Mohou být již mírně bolestivé, trvají asi půl minuty, ale na rozdíl od pravých porodní ... »

32. týden těhotenství

Přírůstek na váze je průměrně asi 10 kg a v posledních týdnech se začne zpomalovat. V tomto nebo následujících 2 týdnech (tj. 6 - 8 týdnů před termínem porodu) byste měla nastoupit mateřskou dovolenou. Přesné datum určí váš gynekolog. Jak roste miminko? Pokračuje růst těla, přibývá podkožního tuku. Tělíčko miminka je růžové a pěkně zaoblené. Poměrně rychle se vyvíjí kostra plodu.Na hrudníčku jsou v místech budoucích prsních bradavek mělké ... »

33. týden těhotenství

Mezi 33. – 36. týdnem těhotenství byste měla chodit do těhotenské poradny každé 3-4 týdny (při fyziologicky probíhajícím těhotenství). Při každé návštěvě se kontroluje přírůstek hmotnosti, měří se krevní tlak, vyšetřuje se moč, sledují se otoky. Dále většinou následuje vaginální vyšetření s kontrolou stavu porodních cest – děložního čípku.Nezapomínejte do svého jídelníčku zařadit hodně vápníku (mléko, jogurty), miminko jej potřebuje ke zpev ... »

34. týden těhotenství

Přírůstek na váze činí kolem 11 kg.Nejčastějšími problémy jsou únava, špatný spánek, časté močení, tvrdnutí břicha.Tento a příští týden je bříško uloženo nejvýše, poté s přípravou na porod sestoupí hlavička dítěte poněkud níže, a tím bříško poklesne. Nyní však děloha dosahuje až k žeberním obloukům, které mohou být od kopání nožiček miminka velmi citlivé a bolavé.Pohyby miminka jsou silné a viditelné i přes břicho. Je zcela běžné, že se mim ... »

35. týden těhotenství

Děloha dosahuje v tomto týdnu nejvýše z celé gravidity. To způsobuje i značné obtíže dechové (někdy se vám může stát, že se jakoby nemůžete dodechnout, přestože jste v klidu), při chůzi se vzhledem k nedostatku dechu musíte i zastavovat. Nebojte se, je to zcela běžné, v posledním měsíci těhotenství dojde vzhledem k rozvolnění hrdla děložního k mírnému poklesu dělohy. Vzhledem k vysokému stavu dělohy bývá nejsilnější z celého těhotenství i p ... »

36. týden těhotenství

Ženy většinou pociťují stále častější a silnější děložní kontrakce, které jsou přípravou na porod. Dosud pevné a dlouhé hrdlo děložní se musí před začátkem porodu zkrátit a hlavička miminka již někdy koncem tohoto týdne sestoupí o něco níž do pánve, zvláště u žen, které již rodily. Jak roste miminko? Miminko velmi rychle nabírá na hmotnosti. Na zvýšení hmotnosti se podílí nejenom růst miminka, ale zejména velký přírůstek podkožní tukové t ... »

37. týden těhotenství

Od tohoto týdne do předpokládaného termínu porodu byste měla být vyšetřena v těhotenské poradně 1x týdně. Od 36. týdne (povinně) je součástí návštěvy v poradně i kardiotokografické vyšetření plodu (KTG), které je v případě, kdy žena ještě nemá kontrakce, nazývané non-stress test (NST). Toto vyšetření slouží ke zhodnocení stavu plodu a event. děložní činnosti.Přírůstek hmotnosti činí průměrně kolem 12 kg, je zcela možné, že do porodu již nic ... »

38. týden těhotenství

Jelikož fyziologické těhotenství trvá 40 +/- 2 týdny, můžete začít rodit prakticky kdykoliv. Váš partner by měl být neustále ve střehu a nevypínat mobil. Není však důvod sedět doma a čekat. Choďte na procházky do přírody, nezapomínejte však na doprovod.Po dohodě s ošetřujícím gynekologem je vhodné se již objednat na ambulanci porodnice, kde jste se rozhodla rodit. Zde vám bude odebrána anamnéza, budete vyšetřena, natočí vám KTG, popř. vám b ... »

39. týden těhotenství

Je zcela přirozené, že jste trochu podrážděná a chtěla byste to vše mít již za sebou. Nervozitou se vyznačuje i vaše okolí. Nebojte se chovat asertivně, a pokud vám neustále telefonáty, zda už rodíte, nejsou vhod, odmítněte je.Porod nyní může nastat prakticky kdykoli. Známkou opravdového začátku porodu jsou silnější kontrakce, než byly dosud, a které, na rozdíl od poslíčků, jsou již pravidelné. Zpočátku mohou přicházet v dlouhých intervalec ... »

40. týden těhotenství

Cítíte se pravděpodobně velmi neohrabaná a unavená. V noci špatně spíte, je to způsobeno jednak nervozitou a očekáváním porodu každým dnem, jednak tím, že už obtížně hledáte vhodnou polohu ke spaní. Pokud již chcete porodit, volte raději chůzi než posedávání doma, večer se vykoupejte v teplé vodě (ne však příliš teplé), jedním z osvědčených receptů je též sex ve vhodné poloze. Látky obsažené v ejakulátu totiž přirozeně urychlují vyzrávání h ... »

Po 40. týdnu těhotenství

Stále jsem neporodila Možná jste stále neporodila a už vám to připadá k nevydržení. Zkuste se uklidnit, je to zcela normální, těhotenství trvá 38-42 týdnů. Po proběhlém termínu porodu byste měla být sledována v ambulanci porodnice, kde budete rodit a kontroly jsou častější, většinou 2-3x týdně. Pokud je vše v pořádku, bude se čekat přibližně 10-12 dnů. Do té doby většina rodiček porodí. Pokud byste přesto v tomto období neporodila, či pokud by bylo ze zdravotních ... »

Porod

Porod je soubor fyziologických procesů, při nichž jsou plod a jeho obaly spolu s placentou vypuzeny z mateřského organismu. První impulz k vyvolání porodu dává pravděpodobně sám plod. Porod provázejí porodní bolesti, které jsou způsobeny stahy děložního svalstva. Vlastní porod má čtyři fáze, které se označují jako doby porodní. V prvé době porodní (otevírací) se zkracuje děložní čípek a otevírá se děložní hrdlo. První doba porodní začíná, když se porodní bolesti ... »

Po narození miminka

Co vyřídit po porodu? Po porodu vás kromě příjemných chvil s miminkem čekají ještě následující úřední záležitosti:•    vystavení rodného listu dítěte: v prvních dnech po narození dítěte matrikářka přímo v porodnici přidělí dítěti rodné číslo, příp. vystaví rodný list - nebývá běžné, většinou se pro rodný list rodiče po návratu z porodnice zastaví na matrice městské části, do které spadá porodnice, kde se vaše dítě narodilo; nezapomeňte si do porodnice vzít oddací ... »

Domů Před těhotenstvím

Nové články
  • Jaké je těhotenství

    Za pár let si už nebudu nic pamatovat, jen to hezké, klasika, a tak si shrneme jaké je to být těhotná. Nejkrásnější období, to platí hlavně u prvního těhotenství, kdy máte čas na čtení článků, studování jak miminko roste, chodíte na předposlední kurzy, kde potkáte další těhule. Máte čas na odpočinek... Když už máte doma nějaké škvrně, už není moc čas na tyhle věci, musíte se věnovat dítěti, musíte víc uklízet, vařit, chodit na hřiště, učíte ho zvládnout školku, nějaký ten kroužek a pokud vám dítě nespí přes den, tak pro sebe nemáte ani minutu. A s přibývajícími měsíci tu jsou i nějaké ty další negativa - zvednout se ze země - ohnout se zavázat boty, ostříhat nehty, oholit nohy, sebrat cokoli co upadne a že toho najednou padá 10x víc než normálně a co teprve, když vám spadne něco pod gauč... - roztahování pánve, neustálý tlak dole - kyčle, chápu ty protivné důchodce, protože spát lze jen na boku a když bolí kyčle tak, že vám bolest vystřelují až do kolene, je to peklo. Stejně jako chvíle než to rozchodíte. - neustálý výtok - ráno musíte hlídat, abyste se neprotahli, jinak vás chytne křeč do nohy - postupem času přijdou otoky - Hamiltonův hmat, fakt chuťovka - pálení žáhy - dojít si na velkou bez zácpy nebo zaječích bobků - V noci 2x-3x vstáváme na záchod (mám podezření, že to je trénink na následně kojení) ... a to si máte před porodem odpočinout a nabrat síly... - vlézt a vylézt z vany  - krvácení dásní - únava, ať se snažíte sebevíc, už toho nezvládnete tolik jako dřív - bříško vám přijde, že váží aspoň 20kg, jakmile se máte zvednout, otočit v posteli apod. ====================================== A nějaké ty klady? - nemáte menstruaci - vrátí se vám prsa :-)  - občas jsou k vám lidí víc ohleduplní než normálně   Tak tedy takto... kdyby náhodou mělo být další, ať víme do čeho jdeme :-D ... »

    petra1303 | 07.10.2020 14:24:31

  • Už to tlačí...

    Zatím bylo vše v pohodě, sice jsem byla občas pomalejší, ale pořád se vše dalo zvládnout... Týden zpět jsme už lehce zazimovali chatu, přeci jen termín se blíží a je toho spousta ještě potřeba dodělat doma. A to mi teď prvně začaly natékat nohy a i malý se začal tlačit do všech stran. Najednou mi vše začalo trvat o mnoho dýl...  už jsem zažila i jeden večer, kdy jsem čekala, že se to spustí, jak jsem nemohla hnout a nemít kojící polštář na kterém jsem spala, tak jsem snad ani neusla. Takže teď peru, peru, peru, čeká mě žehlení,  doobjednávám nějaké věci z lékárny, využila jsem slevu dny Marianne a ušetřila 25% na přebalovák, prostěradla atp. Není to tolik, jako když jsem kupovala kočár, vajíčko atd. ale i tak pár ušetřených stovek potěšilo.  Mám za sebou už první kontrolu v nemocnici, jelikož řádí Covid-19, tak návštěvy nejsou teď každý týden, ale 1x za 14dnů, monitor mi taky ještě nedělali a až budou, tak to prý bude zkrácené než normálně.  Taky jsem dostala uvítací balíček, což bylo moc příjemné, hlavně oproti minulému je v něm spousta praktických věcí cca 5plenek, podložka, vložky a krémy jak pro miminko tak i pro maminku do porodnice, to se moc hodí, než sebou tahat celý sprcháč, šampón atp. ... »

    petra1303 | 18.09.2020 10:21:59

  • Kontrola a dovolená

    Máme za sebou další kontrolu, ultrazvuk s měřením a vše dobré. Vzala jsem sebou i může, aby se na prcka taky podíval, tentokrát už byl ale hlavičkou dolů a ještě prdelkou na nás natočený, takže jsme byli rádi, že vidíme ucho :-D ... Tak si musíme počkat naživo, ale to je ještě čas...   A tenhle měsíc jsme vyrazili na dovolenou. Kvůli Covid byl letos výběr jasný, Čechy, ale my je máme rádi, takže žádný problém. Vybrali jsme si Mariánské lázně a úplně super, nečekaně tam bylo spoustu vyžití i pro malou 4roky, dětské parky, lanovka, zpivající fontána ji úplně odrovnala, tam jsme museli být každý večer :-) A i procházka přes rezervaci Kladská měla velký úspěch. Pro mě občas náročnější výprava, ale zvládla jsem s nimi držet krok. :-) ... »

    petra1303 | 19.08.2020 18:17:28

  • Oggt test a jak rosteme

    Test na těhotenskou cukrovku mám za sebou, vše v pořádku, tentokrát jsem se vyloženě těšila, že si užiju 2hodiny v klidu a sama, klidně bych z toho udělala 5ti hodinový test :-)  Každopádně od toho přidělu cukru mi v bříšku mimčo pořádně ožilo a to nejlépe mezi 11h večer a 01:30 :-) Takže sbohem spánku. Přijde mi, že už mám mega břicho a že první těhotenství bylo víc na pohodu a tak jsem tady zapátrala v deníčcích a opravdu mě uklidnilo, že už jsem si taky stěžovala, že občas v bříšku zažívám pořádný cirkus. Výhoda byla v tom klidu doma, teď se opravdu od rána do večera nezastavím a ve volných chvilkách třídím oblečení a vymýšlím jak předělat byt.  Taky už jsem objednala první čepičku, teploměr do vody a koupila ponožtičky. Jinak se dost těžko zařizuje v létě výbavička pro zimní miminko, tohle prodejci docela podceňují a já začínám být lehce nervózní, že nemám kombinézu atp. když v říjnu rodím...   ... »

    petra1303 | 16.07.2020 12:15:55

Nejčtenější články
  • Úplný začátek

    Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

    luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

  • Dovolená s bříškem

    „A kdy jako pojedeme na dovolenou?!??“ To byl první a nejdůležitější dotaz mého manžela, když se dozvěděl, že konečně čekáme miminko. Protože bydlíme v horách, neumí si léto bez alespoň dvou týdnů na prosluněné pláži, představit. Nevím, jestli si uvědomil, že za početí našeho broučka může taky on, ale dával to za vinu mě, že jsem naplánovala špatně termín.  „Tak já pojedu sám s holkama“ bylo jeho poslední rozhodnutí, když si uvědomil, že červencové miminko do Chorvatska opravdu vláčet nemůže. Na to jsem hodně zvědavá. Je nervní, jen když jedeme pár kilometrů a Verunka není zrovna naladěná na cestování. Nakonec jsme po dlouhých debatách zamítli i leteckou dovolenou do tropů – nějak se mi do toho s bříškem a dvěma dětmi nechtělo a rozhodli jsme se jet na prodloužený víkend do Aquaparku Babylon v Liberci. Jelo nás šest – já, tatínek, Eliška 9, Verunka 2, neteř Terezka 9 a brouček dobře schovaný v bříšku. Cesta autem byla dlouhá, ale i když už jsem byla ve 23tt, přežili jsme ji s miminkem dobře. S bříškem se nastupuje do auta hůř. Vyplatilo se taky vzít si pod záda polštářek. Na recepci hotelu jsou na rodiny s dětmi zvyklí. Nabídli nám krásný rodinný dvoupokoj, takže jsem mohla s mimčem v jednom pokoji odpočívat a v druhém si hrály holky. Doporučuji naši vychytávku – vymysleli jsme jim bojovku, která je každý den na nějakou dobu zabavila běháním po celém Babylonu. Dostali objevitelské deníčky a plnili různé úkoly, zjišťovali legendu o Babylonu, kreslili obrázky a zkoumali okolí. Tak jsme my měli čas i na odpočinek a další zábavné činnosti :)   Jako těhulka jsem si nejvíce užila hotelové snídaně. Veliký raut, kde byl výběr jídla od teplé snídaně, masa, vajíček, zapékané zeleniny, salátů, obložených mís, zeleniny, až po různé druhy müsli, jogurtů, koblih, buchet, ovocných salátů a dalších pochoutek. Na snídani jsme strávili spoustu času a s bříškem mi nebylo ani trapné zkusit od všeho něco, aspoň jsem vše mohla svést na těhotenské chutě. Dny jsme trávili nejvíce v aquaparku. Nasoukala jsem bříško do plavek a užívali jsme si vodních atrakcí. Miminku se ve vodě moc líbilo, plavání i lenošení v různých zákoutích aquaparku bylo příjemné. Hodně času jsme strávili ve vířivkách s teplou vodou. Jediné, co mimču moc nevyhovovalo, byly sauny. Taky jsme si samozřejmě netroufli na tobogány. Protože jsme schválně pro dovolenou vybrali jarní prázdniny a ne víkend, nebylo ve vodě moc lidí a taky jsme měli k dispozici spoustu volných lehátek na odpočinek. Když nás vodní svět přestal bavit, zašli jsme si do IQ parku a Lunaparku, kde se vyřádili hlavně děti. Já s miminkem povýšila na roli hlavního fotografa a dodavatele svačinek. S bříškem se totiž na kolotoč ani do autíčka vlézt nedá. Večeře v dinner bufetu byla opět záběr. Snažili jsme se jíst střídmě, ale takovému výběru jídel se nedalo odolat. Vyzkoušeli jsme spoustu dobrůtek, nakonec jsme si dali zmrzlinový pohár a odkulili jsme se do pokoje. Zvláštní bylo, že ač jsme my dospělí byli zralí na spaní, děti chytly druhý dech a vyžadovaly zábavu. Takže jsme se rozdělili. Tatínek dostal na starost holky a já mimčo. Starost o drobečka v bříšku byla jednoduchá – otáčet se na správnou stranu, ať si může hezky kopat a občas pohladit nebo poškrábat na zádičkách. Dovolenou v aquaparku jsme si moc užili a nastávajícím maminkám doporučuji! Až se brouček v létě narodí, zeptám se ho, jak se mu v Babylonu líbilo :) ... »

    jezurka | 23.04.2012 00:37:08

  • Výbavička pro miminko

    Mou jedinou omluvou je, že máme věcičky po dvou dětech a ještě od hodných sestřenic a tet. Jinak si neumím ani vysvětlit, kde jsme toho tolik vzali. Sepsala jsem a se svýma modelkama Eliškou a Verunkou nafotila, co jsme pro naše mimčo přichystali. Kromě kočárku máme snad všechno. Oblečeníčka je opravdu hodně, po zkušenostech, kdy miminko ze všeho asi po 3-5 týdnech vyroste, opravdu stačí 6 bodyček, 4 dupačky, 2 kabátky, 2 overalky na spaní, pokud je zima a nějaká čepička, ponožky. Pokud děťátko věci zašpiní, je nejjednodušší večer během minutky vyprat. Plínky budem používat jednorázové, i přesto mi moje hodná babička postupně nakoupila asi 50 látkových, takže těch máme opravdu velkou zásobu. Máme asi 3 zavinovačky (úplně stačí 1) a perfektní je heboučká žirafí zavinovačka do autosedačky, tu jsme u poslední dcerky využili opravdu hodně. Postýlku máme v ložnici. Zvedli jsme ji do nejvyšší polohy, ať se nemusím k miminku moc naklánět. K postýlce dáme ještě chůvičku. Polštářky a peřinka jsou zezačátku spíš jako dekorace a aby na miminko nefoukalo. Povlečení jsme ušili nové se starší dcerkou, kapsář je výborný na plínky, náhradní oblečení, dudlík a krém, hned je všechno v noci po ruce. Proutěný koš bude mít miminko v obýváku, aby mělo kde spát a odpočívat ve dne. Koš nám půjčila babička a konstrukci na kolečkách vyrobil šikovný tatínek. Koš vydrží asi do 3 měsíců, potom už se bude batolit na dece. V košíku se zatím usadily hračky, které mají dvě starší dcerky nachystané pro miminko do porodnice. Až se děťátko narodí, určitě sestřičkám taky nějaké hračky na památku přinese. Vaničku jsme koupili novou i s molitanovou koupací podložkou, přebalovací podložku máme ještě po Elišce. Na kojení a jako ohrádku pro mimčo je nachystaný krásný kojící polštář s puntíkama, který jsem vyhrála jako dárek od Mamaja group za článek v Těhotníčku. Autosedačka – vajíčko je po mladší dcerce, uvnitř je vložka pro novorozence. Koupili jsme taky nosítko, nejvíc se zalíbilo Eli, takže už víme, kdo bude prďolku nosit. Kosmetiku i potřebné věci z lékárny už máme taky nakoupené. Moc jsme to nepřeháněli, i tak je toho dost. Uvidíme, co bude miminku nejvíce vyhovovat a později dokoupíme. ... »

    jezurka | 11.06.2012 11:20:35

  • Jak se stává z pidi ducha dálnice :D

    Konečně uběhl alespoň týden od embryotransferu :D Embryotransfer byl 16.5.2013 a já jelikož jsem hrozný nedočkavec tak už sem zkusila zatestit ráno 23.5.2013 a to i přesto že mi v Repromedě dřívější testování nedoporučily a testovat se má nejdříve čtrnáct dnů po zavedení embryjka :) Něco mi ale říkalo ať test udělám a jelikož jsem měla divné pocity a bolesti v podbřišku tak jsem to riskla a test udělala.K mému velkému úžasu jsem uviděla slaboulinkého dušíka,kterého ale nikdo kromě mě neviděl.No zašla jsem do lékárny a nakoupila testy do zásoby na každý den jeden(pravda některý den jsem si udělala test ráno a i večer :) ale důležité bylo že miminkovská čárka byla den o dedne tmavší a tmavší a můj pocit že to klaplo silnější :D na kontrolu a potvrzení těhotenství jsem měla jít až 30.5.Večer 26.5. jsem ale začala trošku špinit tak jsem měla strach abych to náhodou nedostala apocit radosti a štěstí že se nám zadařilo již na první pokus neodešel s menstruací :( Hned druhý den ráno jsem proto raději zavolala do Repromedy a zdělila jim že mám již pozitivní testy ale že začínám trošinku špinit.Milá recepční mě objednala ihned na druhý den na krev a ultrazvuk.Hned ráno jsme s přítelem vyrazili do Brna na kontrolu,kde mi byla nabrána krev ,ze které mi pan doktor zdělil že jsem těhotná jelikož mám hodnotu Hcg 619 IU/l což je prej na 12.den po ET víc než slušné :D poté ještě zkontroloval vše ultrazvukem a řekl že nic zatím nejde vidět že je brzo ale že to je na 4 týden těhotenství obvyklý nález.Z Brna jsme s přítělem odjížděli s blaženým pocitem že si domů v bříšku vezem konečně vytouženého prďolku :) ... »

    fafule | 18.07.2013 18:45:38

Nejlépe hodnocené
  • Maminka

    Maminka Moje nejoblíbenější členka rodiny. Hraje si semnou na schovávanou, pokud se nudím a začnu se krapet vrtět, hned mě začne hladit a utěšovat. Pokud náhodou se zabývá něčím jiným, po chvilce mé snahy narovnat si nohu v koleni ihned nastává první fáze hlazení a utěsování. Prostě nám to klape:) Také si semnou ráda povídá a ujišťuje mě, že v noci se prý má spát. Chacha, to jí ještě vysvětlím. Všude ticho a tma jako v kostele a já bych měl nevyužít té skvělé šance na nové taneční číslo?? Rád poslouchám její hlas a ještě radši bych už konečně viděl, jak vlastně vypadá. Bude se mi líbit? Jaké má oči? Vlasy? S postavou prý nic moc, vzhledem k tomu že každý kdo k ní v posledních týdnech přijde tak tvrdí, že má velké břicho. Ale nevadí. Budu jí mít rád tak i tak. O tom jestli se budu líbit já jí, o tom nepochybuju. Jsem totiž ohromnej fešák. Nevím sice jak to poznala, ale odhalila že mám pindíka. Asi jí to práskla ta zrádkyně doktorka. Jsem holt chlap a protože jsem parádně ješitnej, nebudu se ukazovat jen tak kdekomu. ... »

    luciasek84 | 10.04.2012 09:28:40

  • Úplný začátek

    Těhotenství jsem plánovala téměř přesně na den. Až Barborka oslaví druhé narozeniny, chtěla jsem doma malé miminko. Jelikož mě mé zaměstnání vždy bavilo a nechtěla jsem mezi dětmi velký věkový rozdíl, přišlo mi to ideální. Být doma 4 roky, mít mezitím 2 děti a pak už si s nimi jen užívat a plánovat. Do 10 měsíců jsem kojila Barunku, po ukončení kojení jsem zašla za doktorkou jestli je vše v pořádku a že bych tak za půl roku chtěla začít další miminko. Doktorka řekla že klidně můžu, že jsem v pořádku. Vysadila jsem proto antikoncepci, po které jsem po ukončení kojení začla špinit a s tatínkem jsme v nějaké slabé chvilce rozhodli, že nemáme na co čekat, že je beztak cyklus rozhozený, že nemám menstruaci tak není žádný důvod se nějak víc hlídat. Opravdu osvědčená antikoncepční metoda, jak se ukázalo za 14 dní na těhotenském testu. Rozdýchávali jsme to oba :) Proto bude mezi dětmi 19-20 měsíců  Jojo, člověk míní, život mění. ... »

    luciasek84 | 10.04.2012 09:35:41

  • Odkud jsme a kam jdeme

    Ležím potmě, dívám se na vedle mě stojící postýlku a hladím si břicho. Človíčku, zdalipak ty víš, že o tom, co teď prožíváš, tvůj život zdaleka není? Že za chvilku opustíš to relativně bezpečné, teplé hnízdečko a budeš bojovat s takovými věcmi jako je gravitace, bolavé břicho nebo neznámý, šišlající, culící se obličej tvé matky? Zázrak zrození mi přijde na jednu stranu strašlivě absurdní, na druhou stranu neskonale dokonalý. Kdo to jen vymyslel?     ... »

    danicka84 | 10.04.2012 20:12:22

  • Jak na to

    "Potvoráci",oslovili jsme něžně s manželem své dva potomky,budete mít ještě jednoho bratříčka,nebo sestřičku.Oba potomci(4 a 5 let)se zarazili,nasadili výraz nasvědčující tomu,že se zrovna pokoušejí vyvrátit teorii relativity a po chvíli vydali jasný povel.Naše holčička chce  sestřičku,kluk pro změnu brášku.Jako bych to netušila.No nic,hlavně že se myšlence jako takové nijak nebrání.Maličkosti už přeci jen nějak doladíme. Uplynulo pár týdnů a já vím  naprosto přesně,že ten další potomek bude holčička.Nezbývá tedy nic jiného,než to oznámit potvorákům.Ach,díky Bože za mužskou ješitnost projevující se už v ranném věku.Stačilo našemu chlapečkovi polichotit,vysvětlit mu jak je bezvadné,že bude náš jediný princ a určitě si s dvěma holkama poradí. Od té chvíle má náš malý vetřelec jméno Janička a oba starší sourozenci se každou chvíli ptají,kdy že už bude to miminko.Mají smůlu,ještě si 5 měsíců počkají. ... »

    Val.J35 | 11.04.2012 07:13:17

Nejnovější diskuze
  • Ano tak určitě je dobré nejdří...

    dřív konzultace s doktorem, a taky záleží na druhu masáže, určitě by se neměly provádět nějaké náročnější masáže. Ale zajímalo by mě jestli by třeba taková erotická masáž h ... »

    Kája U | 29.06.2022 12:48:52

  • 30tt

    Super díky za rady měla jsem to podobně když jsem byla těhotná tak nějak v tom 30tt měla jsem opravdu jen základní věci pro malého a zbytek už jsem nakupovala po tom co se narodil. Třeba taková https://www.miminu.cz/nebesa/ nebesa nad postýlku a nějakou kosmetiku no prostě co jsem pak potřebovala a věděla že mi chybí tak jsem dokupovala. ... »

    Kája U | 20.04.2022 15:40:12

  • Šťastná budoucí maminka

    Já jsem v naprosté psychické pohodě. A je to asi zejména díky tomu že se o mě můj chlap tak báječně stará. Dokonce mně říkal, že jakmile se vrátím z porodnice, tak pro mě s chlapama nachystají překvapení. Jsem celá bez sebe co to bude. Jestli se třeba konečně našly v rodinném rozpočtu peníze na designé krby od https://rocal.cz/designove-krby? To by mně udělal velkou radost. ... »

    ludmila1985 | 31.03.2022 13:25:53

  • Strava a tělo

    Mně zase na zdraví pomáhají v poslední době doplňky stravy a samozřejmě pohyb. S kamarádkou chodíme po Havlíčkových sadech každý druhý den a vždy si vykládáme o tom co jsme poslední dny dělaly. Je to moc příjemné. Nedávno mi na telefonu Věra ukazovala, jak se jí zalíbila na https://eshop.guaranaplus.cz/vilkakora vilkakora jako doplněk stravy. Asi objedná. ... »

    ludmila1985 | 26.03.2022 11:12:40

více novinek » Z redakce
Citáty o výchově a vzdělání: Rodina jako nejvyšší hodnota státu

„Pro stát by rodina měla být nejvyšší hodnotou. Měl by ji podporovat, ne po ní šlapat.“ Proč je to důležité? ... »

Kašel u dětí

Co je to vlastně kašel a jaké existují typy kašle? Jak v kterém případě postupovat? ... »

Citáty o výchově a vzdělání: Rodič je první směrovkou

„0-6 let určuje budoucnost každého dítěte. Určuje ji rodič, ne stát,“ zdůrazňuje maminka-lékařka Jana Martincová. Co můžete udělat, abyste co nejvíce zvýšili šanci, že vaše dítě v životě uspěje? ... »

více novinek » Od maminek
Maminka Lucie: Dceru mléko Nutrilon 3 zasytí na celou noc

Dcera si oblíbila mléko Nutrilon plné vitamínů a minerálů. Ve 2 hrnečkách denně je obsažena denní dávka vitamínu D. Prášek se snadno rozpouští a dcerce mléko od první láhve chutnalo. ... »

Maminka Martina: Mléko Nutrilon 3 si syn zamiloval napoprvé!

Synovi mlíčko Nutrilon 3 Profutura DUOBIOTIK™ chutná již od prvního ochutnání. Má skvělé složení, neobsahuje palmový tuk a chuťově je mléko hezky mléčné. ... »

Soutěž o novinku NUK MommyFeel dudlík (speciálně vyvinutý pro období kojení)

Zapojte se do soutěže o nový dudlík, který je měkký jako pokožka a tvarovaný jako maminčin prs. Lepší tvar pro správný vývoj zoubků, čelisti i patra ve srovnání s běžnými tvary dudlíků na trhu. ... »

více novinek » V diskuzním klubu
Plesová sezóna

Chodíváme na tři. Jeden takový trochu nóbl a pak na dvě vesnické bály. Vždycky záleží na společnosti, tak se nám vždycky líbí. Výhra v tombole je ta třešnička na dortu. ... »

Školka v okolí Průhonic

Moc děkuji, školka je kousek od nás a ani jsem o ní nevěděla :) Hned zítra je kontaktuju a zkusím se domluvit, jestli mají třeba místečko pro dcerku. ... »

Nosítko

Ahoj, já nemám zkušenost ani s jedním, měli jsme vypůjčené Be Lenka, ale moc jsme ho nevyužili. Tady jsem viděla soutěž i testování Ergobaby, tak mrkni na výsledky z toho testování. ... »


 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace